Oto Kokpit

73 Yaşındaki Yaşlı Sürücü, Porsche 911 Targa 4S ile Duvarı Yıktı!

Otomobil kullanmak için şart olan ehliyette alt yaş sınırı 18 ise üst yaş sınırı da mutlaka olmalı. İnsanoğlu belirli yaşın altında davranışları tam oturmamışken bir yaştan sonra da duyularında zayıflama oluyor ve eskisi hareket edemiyor. En basiti araç kullanırken aksamalara sebep olabiliyor. Girişi biraz uzattım ama tam da bu anlattığım örnekleyecek bir olay İngiltere’de yaşandı. 73 yaşındaki yaşlı sürücü Porsche 911 Targa 4S ile otopark duvarını yıkıp dışarı çıkıyor ve yüksek zemine denk geldiği için kafa üstü çarparak zor duruyor. İşte detaylar…


Yaşlı Sürücü Porsche 911 Targa 4S Kazası

İngiltere’de yaşanan bu üzücü olayda sürücünün burnu bile kalmadı. Üzücü kısım oralarda 100 bin sterlin olan bizde ise 400 bin avro’dan daha fazla para istenen bir aracın pert olmasıdır. Burada üzülmesi gerekilen milyon TL’lik Porsche, şükredilmesi gereken can kaybının olmaması ama düşündürücü kısım insanın araç kullanma ömrüdür. Bu kısım şimdilik dursun, bir alt paragrafa geçelim.

Ülkemizde artık ehliyetler sınırsız süre kullanıma tabi değil ve 10 yıllık süre sonunda yeniden sağlık değerlendirmesine girilecek. Bu çok güzel bir uygulama. Tabi hakkaniyet çerçevesinde yapılırsa. Böylesine uygulamalarla belirli yaştan sonra insanların trafiğe çıkması sınırlandırılabilecek.

73 Yaşındaki Yaşlı Sürücü Porsche 911 Targa 4S Kazası

Şimdi tekrardan kazaya dönelim. Acaba İngiltere’de sürücü belgesi verilirken gözden kaçan kişiler mi oluyor? Aslında bu kısmı fazla sorgulamak istemiyorum. Çünkü olayın yaşandığı Colchester kentinde sürücünün trafiğe uygunluğu için soruşturma başlatılmış. O zaman buradan bir çıkarım yapmak lazım. Artık bir yaştan sonra sürücü belgesi sahibi kişilerin daha sık denetlenmesi gerekmez mi? Aslında denetimleri beklemeye gerek yoktur. Sevdiklerimizin ve çevremizdekilerin sağlığını düşünerek, toplumsal duyarlılık çerçevesinde bir yaştan sonra araç kullanmayalım ya da kullandırmayalım.

Bu söylediklerimi saygısızlık olarak algılamayın lütfen. Ölüm erkenden kapıyı çalmadıkça o yaşlılık çağına hepimiz adım atacağız ve gözler daha az görmeye başlayıp algılar yavaşlarken araç kullanıp sevdiklerimizi tehlikeye atmak ne kadar mantıklı olur?

Trafik Hayattır!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }