Oto Kokpit

3000 Beygirlik Drag Canavarı: Bentley Continental GT

3000-beygirlik-drag-canavari-bentley-continental-gt-1
Otomobil dünyasında öyle markalar vardır ki içlerindeki ruh başkadır ve üzerinde yapacağınız değişimler hayati sonuçlar doğurabilir. Yani onun özünü bozup, mayasındaki dokusunu dağıtabilir. İşte bu markalardan birisi bentley‘dir. 95 yıllık mazisi olan bentley, günümüzde ürettiği her modeli ile kalitesini sürdüren ender firmalardan birisidir. Bentley’nin özüne sadık kalındığında çok başarılı sonuçlar alınırken, onu hiç olmayacak yerlere çekildiğinde mide bulandıracak görüntüler ortaya çıkabilir. Şekil A’da görüldüğü gibi…

Bentley continental gt, sınırları fabrikasında çizilmiş, 6.0 litrelik V12 çift turbo beslemeli motoru ile 567 beygir güç üreten son derece başarılı lüks spor otomobillerden birisi olarak kabul görüyor. İşin ehli olan modifiye firmaları elinde daha çekici görünüme ve daha güçlü motora sahip olabiliyor. Tabi ki bununda bir sınırı var. Fakat fotoğraflarına baktığınız bentley continental gt, fazlasıyla sınırlarını aşmış, neredeyse 6 katı güce ulaşmış bir araç haline getirilmiş. Bunun tek sebebi de drag pistlerinde farklılık oluşturmak. Öyle ki, bunu yapmak için 6.0 litrelik motor hacmi yetmemiş ve aracın motoru 10.2 litrelik V8 chevrolet motoru ile değiştirilmiş. Yapılan o kadar güçlendirmeler sonucunda araç 3000 beygir güce ulaşmış. Bunun karşılığında nasıl bir başarı almış? diye sormak gerekirse, bu aracın 1/4 mili yani 400 metreyi bitirip finish çizgisini görmesi için gerekli olan zaman sadece ve sadece 7 saniye. Bu ne demek oluyor? Şöyle bir kıyaslama yapabiliriz. Dragtimes pistinde fırtınalar estiren 1200 beygirlik nissan gt-r, bu mesafeyi 9.4 saniyede tamamlıyor. Sanırım az çok aklınızda bir karşılaştırma alanı oluştu.

Fakat bentley continental gt, 3000 beygir güce ulaşsa da yazımın başında belirttiğim üzere bu aracın korunması gereken çizgileri ve çok özel ruhu var. Bu yüzden, arkada kocaman, önde ise ford model a tipi lastikle drag pistinde yer alması hiçte hoş olmamış. Bir nevi gdo’lu bentley continental gt olmuş :(.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]