Oto Kokpit

270 km/s Hızı Deviren Ford Transit ile Tanıştınız Mı?

Sıra dışı araç sevenler için yine yollarda kolayca göremeyeceğiniz canavar buldum. Taşımacılıkta çokça yollarda gördüğümüz Ford Transit‘in üçüncü neslini tahmin edemeyeceğiniz kadar iddialı hale getirmişler. Sıradan VAN araç iken yapılan güçlendirmelerle pistleri aşındıran bu Ford Transit, 650 beygir güce sahip olup türünün ender modellerinden biri olarak öne çıkıyor. Hadi detaylara geçelim.


270 km/s Hızı Deviren Transit

Sizlere daha önce bu araca benzer yapıda olan Transit Supervan 3 modelini tanıtmıştım. O tamamen pist odaklıydı. Fakat bu tam sleeper! Dışarıdan belki jantları ve geniş tabanlı arka lastiği ele verir ama kapalı cam kısımları ve standart görünümü ile herhangi Panelvan’dan farkı yoktur.

Ford Transit MK3 Swap

Buz dağının görünmeyen kısmı tabi ki öyle değil. Bu Ford Transit, Jaguar XJ220‘nin kalbini taşıyor. Yani 3.5 litre çift turbo beslemeli V6 motordan bahsediyoruz. Jaguar XJ220 bu üniteyle 549 ps 542 beygir 644 nm tork güç üretiyordu. Fakat Transit’i hazırlarken o kadarı ile yetinmemişler ve 650 beygir güce ulaştırmışlar. Tabi her şey öndeki motorun yerini arkaya alıp yeni egzoz sistemiyle adapte etmekle kalmamış. Lastikler,, jantlar, geliştirilen amortisörler, yeni vites kutusu, el freni, gösterge tablosu gibi eklemelerle panelvan gitmiş modifiyeli 650 beygircik Ford Transit gelmiş.

Ford Transit MK3 Modifiye

Performans kısmında pek bilgi yoktur. Ama 650 beygirlik Ford Transit’in 274 km/s hızı devirdiği ve 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniyenin altında tamamladığı söyleniyor. Sizce de tam anlamıyla bu Transit şaka makinesi değil mi?Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.