25 – 30 Bin TL’ye Bayanların Alabileceği Arabaları Listeledik (2018)

otokokpit instagram

Otomobil piyasası son birkaç yılda olmadık şekilde zorlaştı ve ülkemizde iyi araba sahibi olmak artık eskisi kadar mümkün değil. Durum böyle olunca birçok kullanıcı araç alırken fiyat skalasını aşağılara çekti. Bu yazıda bayan kullanıcılar için 25-30 bin TL aralığında gerek manuel şanzıman gerek otomatik vites araçları listeleyip dikkat etmeniz gereken noktaları aktaracağım. Hadi yazının devamına geçelim bayanlar.


25 - 30 Bin TL'ye Bayan Arabası

Alfa Romeo
Diğer abalardan farklı tasarımı ile öne çıkan Alfa Romeo, ikinci el de pek tutulmaz. Fakat Alfa Romeo’nun alıcısı sabittir. Aklınızda Alfa almak varsa “147” modelini tercih edebilirsiniz. Kompakt yapısıyla şehir içi kullanımında sorun çıkarmaz.

Audi
Niyetiniz Audi’ye binmek ise 25-30 bin TL aralığında bu isteğiniz mümkün ama yaşı ilerlemiş araç alabilirsiniz. Yine şehir içi kullanımı ve park yönünden 1997-2001 model arası Audi A3 düşünebilirsiniz. Fakat bu tarz araçların bakımı ve parça maliyeti canınızı sıkabilir. O yüzden bir diğer markaya geçelim.

Chery
Bayanlar, düşük kilometre ve yüksek modelli araç almak istiyorsanız Chery Kimo modelini mutlaka düşünmelisiniz. 1.3 litrelik motor hacmi, küçük kasası ve tatminkar temel donanımları ile sizi mutlu edecektir. Ayrıca otomatik vitesli versiyonu da bulunmaktadır.

Chevrolet
Avrupa pazarından satış ağını çeken Chevrolet, aktif olduğu zamanlarda Opel ile ortak parçaları kullanıyordu. O dönemde birçok segmentte araç üretti. Bir bayanın kullanırken sorun yaşamayacağı güzel modellerde sundu. Kalos ve Spark modelleri tam sizlik. Piyasası yoktur, satamazsınız laflarına aldırış etmeyin. Özellikle Spark modelini 2011 modele kadar temizini bulup sıkı pazarlıkla alabilirsiniz. Bu aracın otomatik vitesli olanları da bulunmaktadır.

Citroen
Eğer minnak, parkı kolay ve şirin araç arıyorsanız Citroen C1 modelini sıkı araştırma sürecini alıp değerlendirebilirsiniz. 2007-2008 modellerini belirttiğimiz fiyat aralığında sahibi olabilirsiniz.

Daihatsu
Bu marka ülkemizde çok tutulmadı. Fakat bir bayanın sorun yaşamadan kullanacağı Sirion adlı modeli var. 2008 modele kadar temiz versiyonunu bulabilirsiniz. Sonuçta Japonlar sorunsuzluk üzerine nam saldılar. Fakat almadan önce bu aracı ve diğer modelleri de forumlarda sıkı araştırmadan geçiriniz. Kronik problemlerini öğreniniz.

Fiat
Fiat ailesinde en çok istediğiniz araç fiat 500 diye tahmin ediyorum ama bu paralara temizini bulmak oldukça zor. Onun yerine Palio ve Punto modellerine bakabilirsiniz. Ayrıca Panda modelini de değerlendirebilirsiniz.

Ford
Türkiye pazarında Ford Ka‘nın üst versiyonlarını pek göremedik. Tek tükte olsa 2009 modellerini bulabilirsiniz. Fakat onun yerine sizlere Fiesta modelini tavsiye ederim. Hatta biraz daha yerden yüksek modeli olsun derseniz Fusion adlı versiyonuna bakabilirsiniz.

Honda
Honda cephesinde tek tavsiye edeceğim araç Jazz modelidir. 2004-2006 modelleri arasında 1.4 litrelik otomatik vitesli versiyonlarını bulabilirsiniz.

Hyundai
İkinci el satışında sizi asla üzmeyecek bir araç tavsiyem var. Getz adlı modelinin 1.2 litrelik benzinli ya da 1.5 litrelik turbo dizel versiyonlarını tercih edebilirsiniz. Fakat amacınız performans değilse 1.2 litrelik benzinli modelini almanızı öneririm. Ayrıca İ10 ve İ20 modellerini de değerlendirebilirsiniz.

Kia
Güney Koreli firma olan Kia’da ise Picanto modeli tercih edilebilir. 2005 model ve üstü olanlarını otomatik vitesli olarak alabilirsiniz.

Mercedes-Benz
Yıldızın farkını yaşamak isteyen bayan takipçilerimiz için Mercedes A serisi önerebilirim. Aslında tam olarak önermek istemiyorum. Audi gibi bu aracında parçası ve maliyeti üzebilir. Fakat temizini bulduğunuz sürece düşünebilirsiniz.

Mini
Birçok bayan kullanıcının dikkatini çeken Mini Cooper, belirttiğim fiyat aralığında hiçte mantıklı araç değil. Fakat bütçe kısıtlı ve Mini’den vazgeçmem diyenler için 1.6 litrelik Cooper versiyonunu tavsiye edebilirim. Yani alırken süper şarjlı Cooper S değil de 115 beygirlik daha sorunsuz ve uygun versiyonunu tercih ediniz.

Mitsubishi
Size bir Japon tavsiyem daha var. Mitsubishi de sorunsuz ve sağlam araçlar üretir. Colt adlı modelini 2006 ve üstü model olarak 25.000 ile 30.000 TL aralığında bulabilirsiniz.

Nissan
Japon’dan devam edelim. Nissan Micra‘nın 2005 ve üstü modellerini düşük kilometrede bulduğunuz taktirde almanızı şiddetle tavsiye ederim. Şirin mi şirin görünümü ve 1.2 litrelik ekonomik motoru ile sizi üzmeyecektir.

Opel
Opel Corsa, 25.000 ile 30.000 TL aralığında bir bayan için en mantıklı araçlardan birisidir. Fakat 2004-2006 model aralığında olan versiyonlarında kronik direksiyon kutusu sorunu var. Alırken özellikle bu noktaya dikkat ediniz.

Peugeot
Peugeot ailesinde 107, 206, 207 ve 207 modellerini tercih edebilirsiniz.

Renault
Renault ailesinde ise 2005 model üstü ve 1.2 litrelik Clio hatchback modellerini düşünebilirsiniz.

Skoda
Skoda cephesinde önereceğim tek araç var. Küçük boyutları ile 2001-2006 modelleri arasındaki Fabia‘nın 1.2 litre benzinli ya da 1.4 TDi versiyonunu değerlendirebilirsiniz.

Smart
Bir bayan için yeryüzünde en uygun araçları üreten Smart, Mercedes’in alt markası olarak üretip yapıyor ama ülkemizde pek tutulmadı. 2005 model ve üstü Fortwo versiyonunu düşünebilirsiniz. Minnacık hali, otomatik şanzımanı ile aşırı ergonomik araçtır.

Suzuki
Suzuki’nin Swift adlı aracını 2006-2008 modelleri arasında temizini bulduğunuz halde düşünebilirsiniz.

Toyota
Türkiye’de iyi pazara sahip olan Toyota’nın Yaris modelini 2004-2007 yıl aralığında 1.0 litre 1.3 litre benzinli olarak satın almayı düşünebilirsiniz.

Volkswagen
Geldik listenin sonuna. Volkswagen ailesinde birçok araç var. Fakat bir bayanın sorunsuzca şehir içinde kullanıp park edeceği ebatlarda sadece Polo modeli bulunuyor. 2001-2005 yılları aralığındaki Polo hatchback düşünülebilir.

Öncelikle buraya kadar sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Bayan kullanıcılar için 25 – 30 Bin TL bandında alınabilecek araçları marka marka sıraladım. Yukarıda yazdıklarıma ek olarak şunları belirtmek istiyorum. İkinci el otomobil de doğru aracı bulmak çok önemlidir. Aracın kaporta durumu ve ondan daha önemlisi alt aksamları çok önemlidir. Çevrenizde bu işlerden iyi anlayan birinden yardım isteyerek aracı almaya gidiniz ve aracı satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırınız. Şimdiden yeni araç sahibi olacaklara hayırlı olsun diyorum. Merak ettiğiniz noktalar olursa aşağıdan yorum olarak belirtebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git