Oto Kokpit

2023 Yeni Kasa Kia Niro Özellikleri ile Tanıtıldı

Kia’nın C SUV sınıfta ürettiği hibrit ve elektrikli motor seçenekleri olan Niro, ikinci nesline kavuştu. Yeni kasa Kia Niro, markanın yeni tasarım diliyle şekillenerek daha ilgi çekici görünümle karşımıza çıktı. Kia’nın tasarımcı yeniliğinin yanı sıra güncel teknolojik donanımlarında yerleştirildiği bu aracı genel hatlarıyla tanıyalım.


2023 Yeni Kasa Kia Niro

Kia Niro, 2016 yılında SUV sınıfına önden çekişli kompakt araç olarak sunuldu. Kia’nın başarılı modellerinden birisi olan bu aracın hibrit sistemi iyi işler çıkardı. Öyle ki 2016 yıllında yapılan rekor denemesiyle en düşük yakıt tüketimi gerçekleştiren hibrit araç olma unvanını eline alıp Guinness rekorlar kitabına girmeyi başarmıştı. Geçen yıl ikinci nesline kavuşan Niro, bu sene yollara çıkmaya hazırlanıyor.

Yeni kasa Kia Niro, 29 cd sürtünme katsayı değerine sahip olup önceki nesline göre 20 mm aks aralığı uzamış. 4420 mm uzunluğa, 2720 mm aks mesafesine, 1825 mm genişliğe ve 1545 mm yüksekliğe sahip olan bu araçta yine çevreci kimlik öne çıkarılmış. Motoruyla zaten düşük emisyon odaklı olan bu aracın elektrikli modelinde iç mekanda çevreci nokta odaklı olmuş. Tavan döşemesinde geri dönüştürülmüş malzemelerden elde edilmiş PET elyaf içeren malzeme kullanılmış. Ayrıca koltuklar okaliptüs yapraklarından üretilmiş olan yüksek kaliteli biyo poliüretan malzeme bulunuyor.

2023 Yeni Kasa Kia Niro Kokpiti

2023 Yeni Kasa Kia Niro Motor Seçenekleri

HEV yani hibrit sistemi Niro da 1.6 litre dört silindirli atmosferik benzinli ve 32 kw elektrikli motorların çalıştığı ünite bulunuyor. 139 beygir 264 nm tork güç üreten bu ünite ile yeni Niro 946 km’ye kadar sürüş menzili sunabiliyor.

PHEV (şarj edilebilen hibrit araç) Niro da yine 1.6 litrelik motor bulunuyor ama bu ünite de 62 kw elektrikli motor dahil edilmiş. Böylece toplamda 180 beygir 264 nm tork güç üreten bu araç saf elektrikli sürüşü 53 km boyunca sürdürebiliyor.

2023 Yeni Kasa Kia Niro Teknik Özellikleri

Son olarak elektrikli Niro ise 64.8 kWh batarya ve 201 beygir güç üretimi ile sunulacak. %10 ila 80 aralığındaki şarj sürecini üçüncü seviye hızlı şarj alanında 45 dakika da gerçekleştiren elektrikli yeni Niro, maksimum 85 kw şarj kapasitesi sunabiliyor. Yine bu araç 11 kw akımın olduğu alanda 7 saatin altında tam şarj imkanı sunuyor. Tam kapasiteyle bu aracın sunduğu sürüş menzili ise 407 km olarak gerçekleşiyor.

2023 Yeni Kasa Kia Niro Motoru

2023 Yeni Kasa Kia Niro Donanımları

16 ila 18 inç arası jantlar,
10.25 inçlik çift ekran,
ısıtma ve havalandırmalı ön koltuklar,
Active Sound Design sistemiyle motor sesini dijital olarak sürücüye sunma özelliği,
8 hoparlörlü Harman Kardon premium ses sistemi
kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteği,
Dur & Kalk ve Navigasyon alt yapılı Adaptif Hız Sabitleyici,
Yaya Algılama,
Ön Çarpışma Önleme,
Şerit Takip ve Şeritte Kalma Yardımcısı,
Kör Nokta Çarpışma Önleme,
Arka Çapraz Trafik Çarpışma Önleme,
Güvenli Çıkış Uyarısı (Araçtan birisi inerken arkadan yaklaşan araç için uyarı verir) gibi özellikler bu araçta bulunuyor.

Yeni nesil Kia Niro hakkında genel bilgileri aktardık. Araç Türkiye’de satışa sunulduğu zaman güncelleme yapacağız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }