Oto Kokpit

Daihatsu Sirion (MK1) Alınır Mı? Teknik Özellikleri ve Donanımları

Ülkemizde yıldızı parlamayan ama kullananların bağlandığı ender araçlar vardır. Daihatsu Sirion da bunlardan birisi olarak öne çıkıyor. A segmenti oyuncularından olan bu küçük ama becerikli araç, 2013 yılına kadar Avrupa’da varlığını sürdürmüştü. Ondan sonra firma Avrupa pazarından çekilme kararı alınca adını yeni modelleriyle duyamadık. İki jenerasyonla Türkiye yollarında ikinci el pazarında yer almaya devam eden bu aracın ilk neslini bu yazımızda ele alacağız. İşte detaylar…

Daihatsu Sirion Donanımları

1998-2004 yılları arasında M100 kodu ile üretilen Daihatsu Sirion, diğer adıyla da Storia olarak anılan araç 1.0 ve 1.3 litrelik benzinli motorlarıyla kullanıcıya sunuldu. Önden çekişli olarak bize gelen araç aynı zamanda dört tekerden çekişli versiyonlarına da sahipti. Fakat ülkemizde olmadığı için onların bilgilerini aktarma gereği duymadık. Buyurun teknik verilerle devam edelim.

Daihatsu Sirion (MK1) Teknik Özellikleri

Daihatsu Sirion, ilk jenerasyonu ile 1998 yılında yollara çıktı. İlk nesli ile ülkemizde pek olmayan araçtan 1.0 litrelik motoruyla gelmişti. 2003 yılında makyaj operasyonuyla 1.3 litrelik asıl binilesi versiyonu geldi. 1.3 litrelik versiyonu oldukça seri olan aracın LPG’deki ekonomi performansından dolayı kullananlar çok memnun kaldı. Hala da binicisini mutlu eden aracın 4 ileri otomatik seçeneklerinin olması özellikle bayan kullanıcılar tarafından tercih edilmesini sağladı. Teknik kısmı biraz daha detaylandıralım.

Daihatsu Sirion Kokpiti

1.0 
Motor: 1.0 litre 3 silindirli 56 ps 55 beygir 88 nm tork (atmosferik benzinli)
Şanzıman: 5 ileri manuel – 4 ileri otomatik
Performans: 0-100 km/s: 15.6 – 17.4 saniye – Maksimum hız: 145 – 140 km/s
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 3675 mm / 1450 mm / 1590 mm
Bagaj Hacmi: 235 litre
Boş Ağırlık: 810 – 820 kg

1.3 (2003 model)
Motor: 1.3 litre 4 silindirli 102 ps 101 beygir 120 nm tork (atmosferik benzinli)
Şanzıman: 5 ileri manuel – 4 ileri otomatik
Performans: 0-100 km/s: 9.6 – 11.1 saniye – Maksimum hız: 180 – 165 km/s
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 3695 mm / 1450 mm / 1595 mm
Bagaj Hacmi: 235 litre
Boş Ağırlık: 850 – 860 kg

Daihatsu Sirion Alınır Mı?

Daihatsu Sirion (MK1) Donanımları

Daihatsu Sirion modelinin donanım kısmında 14 inçlik jantlar, ön hava yastıkları, merkezi kilit, elektrikli ön ve arka camlar, manuel klima, sunroof, elektrikli ayarlanabilir yan aynalar, sis farları, yol bilgisayarı, ABS gibi özellikler bulunuyor.

Alınır Mı?

Gelelim hepinizin merak ettiği soruya. Daihatsu Sirion alınır mı? Sirion, kronik sorunları ile meşhur olmuş bir araç değil. Japon mühendisliğinin minik ve güzel örneklerinden birisi olan bu aracı kullananlar düzenli ve temiz bakımlarının dışında sanayi yüzü pek görmemiş. Fakat şu da var ki alacağınız araç gerçekten temiz ve bakımlı olmadığı sürece sanayiden çıkamazsınız. Bu Sirion için değil bütün araçlar için geçerli. Bu bağlamda Daihatsu Sirion alınacak ve binilecek bir araç.

Daihatsu Sirion İçi

Daihatsu Sirion (MK1) Servis ve Yedek Parça Durumu

Sizler için aracın servis durumunu da araştırdık. Daihatsu Sirion kalbinde küçücük ama seri motor bulunuyor. Bulunduğunuz bölgede mutlaka Japon araçlarından anlayan ustanızın olmasına özen gösterin. Araştırın. Daha sonra sıkıntı çekmemek için bu uyarımızı dikkate alınız.

İkinci El Daihatsu Sirion

Bunun yanı sıra Daihatsu Sirion için bir Fiat, Hyundai, Honda, Ford gibi araçlar kadar bolca ve rahat yedek parça bulamazsınız. Standart bakım parçaları, freni, amortisörü gibi malzemeleri pahalı değildir. Fakat orijinal parça bulmanız zordur. Yan sanayisi birçok markada olduğu gibi vardır. Ölesiye kronik problemi de yoktur. Fakat şuna özellikle dikkat ediniz. Otomatik vitesli Sirion alıcısı olacaksanız motorunu ayrı şanzımanını ayrı özenle baktırarak alınız. Otomatik vitesli araçlar şanzımanda arıza verdiği zaman can yakabiliyor. Bu hususu da ayrıca göz önünde bulundurmalısınız. Araç kullanıcıları varsa yorumlarını merak ediyoruz. Aşağıya yazmalarını rica ediyoruz.

Son olarak ilk nesil Daihatsu Sirion’un yıllık MTV ücreti 1.3 litre ve altı hacim için 2004 yılına kadar olan modellerde 134 TL’dir. 2003 ve daha yaşlı modeller için 386 TL’dir.

Yorumlar
  1. Şahin dedi ki:

    Ayrıntılı yazı için teşekkürler. Bir kaç marka ve sirion arasında kaldık. Bizim için son derece açıklayıcı bir bilgilendirme oldu.

    1. otokokpit dedi ki:

      Ziyaretiniz için biz teşekkür ederiz

] }