Oto Kokpit

2016 Yeni Kasa Chevrolet Camaro Resmi Tanıtımı Yapıldı

2016-yeni-kasa-chevrolet-camaro-6
Amerikan muscle car kültürünün en ateşli araçlarından birisi olan camaro, 1966 yılında yollara çıktı. 2 yı üretimde kaldıktan sonra sıra ikinci jenerasyona geldi. Bu modelde kararlılık gösteren chevy, 11 yılın ardından 1982’de 3. kasaya geçiş yaptı ve o klasik amerikan araç ruhunu da bir nevi geride bırakmış oldu. Çünkü bundan sonra dört ve beşinci nesil ile modern çizgiler eskisi kadar muscle car ruhu vermedi. Fakat 2010-2015 yılları arası üretilen 5. jenerasyonun hakkını yememek lazım. Çünkü güncel modelin beş yıllık serüveni de dolu dolu oldu ve kendine hayran bırakan tasarımıyla bambaşka spor otomobil olmayı başardı. Vee sıra 6. jenerasyon chevrolet camaro da…

Modaya Ayak Uyduran Tasarım
2016-yeni-kasa-chevrolet-camaro-8
2016 yeni kasa chevrolet camaro, her ne kadar 6. nesil olarak tanıtılsa da dış tasarımda kesinlikle büyük yenilikle gelmedi. En azından ön kısım için bunu söyleyebilirim. Tamamen led yapıya kavuşan farlar, bir önceki haliyle büyük benzerlik taşıyor. Aracın arkasına baktığımızda ise daha iyisini bekleyebileceğimiz görünüm bizi karşılıyor. Spoyler, tampon ve difüzör yapısı için olumsuz düşünemem ama stop grubu kesinlikle daha iyi olmalıydı.

Yeni kasa camaro dışında büyük yenilikler yapılmamış olabilir ama iç mekanında ciddi değişim var. Yeni parantezi içinde gösterge paneli, direksiyon simidi, kokpit ve konsol tasarımı, hatta daha detaya inersek; klima kontrol düğmeleri, multimedya ekranı, vites ve çevresi, kokpit ve üst alanı gibi birçok öne çıkan detaylarla bu aracın yaşam alanı üzerinde yeniden çalışıldığı görülüyor. Önceki nesline göre daha yüksek ve sürücüyü daha yüksek konumlu karşılayan kokpit üzerinde 8 inç dokunmatik ekran, iç mekan led aydınlatma ambiyansı, audi tt’ye atıfta bulunan klima kontrol alanı gibi birçok farklılıklar yeni camaro’nun iç mekanında öne çıkıyor. Birazda yürüyen aksam ve kükreyen motor seçeneklerinden bahsedelim.

Şimdilik 3 Farklı Güç Ünitesine Sahip
2016-yeni-kasa-chevrolet-camaro-29
Amerikan araçları son yıllarda o devasa hacimli motorların, ithal arabalar karşısında pekte hızlı olmadığını anladı. Özellikle Japon araçları kafalarına vura vura bunu öğretti. Bunu her yazımda söylüyorum. Spor otomobillerde devir artık turbo motorlu arabaların. Yeni kasa camaro 2016 modelinde chevy, ne geleneklerinden vazgeçti ne de modadan uzak kaldı. Yani küçük hacimli turbo motor seçeneği de var, benzin canavarı büyük hacimli motorda. Hafifletilmiş şasi üzerine inşa edilen 6. jenerasyon chevrolet camaro üç farklı motor seçeneği, 6 ileri manuel ve 8 ileri otomatik şanzıman ile ön tanıtımı yapıldı. Kaputu altındaki ünitelere baktığımızda;

2.0 lt 4 silindirli turbo benzinli motor 275 beygir 400 nm tork güç üretirken, 0-60 mp/s yani 0-96 km/s hızlanmasının 6 saniye altında olacağı söyleniyor. Öte yandan 3.6-lt V6 atmosferik benzinli motor 335 beygir 385 nm tork güç üretirken LT1 kodlu 6.2-lt V8 motor ise 455 beygir 617 nm tork güç üretecek. Aracın satışı ve fiyatlanması konusunda henüz bilgi yer almıyor. Önümüzdeki hafta yapılacak olan 2015 İstanbul otomobil fuarında bu aracın gelmesini bekliyorum. Öyle bir durum olursa, elimden geldiği kadarınca çok fotoğraf ve teknik bilgi ile oto kokpit’te yer vereceğim. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar, görsellere geçelim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }