Oto Kokpit

2014 Yeni Kasa Audi A3 Sportback 1.6 TDi Attraction İnceleme

2014-yeni-kasa-audi-a3-sportback-1-6-tdi-inceleme-1
Otomobil inceleme köşemizde bu sefer yenilenen yüzüyle audi a3 sportback modeline yer veriyorum. Bu aracın testini geçen sene gerçekleştirmiştim. Yani kullandığım araç güncellenen 110 beygirlik modeli değilde ilk çıkan modeliydi. Aralarında teknik açıdan pek fark yok. Fakat buradaki değerlendirmelerimi kış koşullarına göre yapacağım. Çünkü aracı Erzurum’da kullanmıştım. Dolu dolu iki gün geçirdiğim yeni audi a3 sportback damağımda güzel tat bıraktı. Bir audi’yi audi yapan temel ilkeleri kompakt modelinde bile görebiliyorsunuz. Buyurun detaylara geçelim.

Şık Tasarım ve Kaliteli Malzeme Kullanımı
2014-yeni-kasa-audi-a3-sportback-1-6-tdi-inceleme-25
Yeni audi a3 sportback 1.6 tdi, ilk bakışta tasarımıyla ilginizi çekiyor. İçine geçtiğinizde ise bu çekicilik devam ediyor. Günümüzde malzemeden çokça çalan markaların aksine audi a3’te bunu göremiyorsunuz. Oldukça tok ve sağlam parçalar, elinizi attığınız birçok köşede kendini gösteriyor. Otomobillerde havalandırma kanalları genellikle zayıf noktalardır ve es geçilir. Fakat bu araçta bırakın zayıflığı, aksine daha da üstüne düşülmüş ve kalite hissi yüksek ve sağlam malzeme kullanılmış. Tabi bunu araç içerisinde büyük uyumla yapmış. Bunun dışında 4 kollu direksiyon simidi, kırmızı ve beyazla büyük şıklık sunan gösterge paneli ve en çok ilgimi çeken orta konsolu oldukça başarılı buldum. Araca premium hissini veren bu alanların dışında bir yer var ki o alan eleştiri alabilir. Bahsettiğim bu parça 7 inçlik multimedya ekranı oluyor. Kontak açtığınızda çıkan ve kokpitteki tuş yardımı ile açılıp kapanması kontrol edilen bu ekran biraz emanet gibi duruyor. Yani o kadar sağlam parça arasında biraz kırılacakmış hissi veriyor. Fakat konumlandırılması, renk tonu ve kontrolünde sorun yaşamadım. Hazır multimedya sistemine girmişken aracın ses sistemine de değineyim. Bindiğim her araçta ses sistemini küçük bir testten geçiririm. E yeni audi a3 sportback‘te sonuçta genç odaklı bir araç ve bu alan oldukça önem arz ediyor. Yeni audi a3’ün ses sistemi alt ve orta seviyede oldukça başarılı ve notalar oldukça net aktarılıyor. Fakat işi daha yükseğe taşımak istediğinizde fazlasını sunmuyor. Sanırım koruma devreye giriyor ve hoparlörler zorlanmaması için sizi bu zevkten mahrum bırakıyor. E tabi bunu da opsiyon donanım paketi içerisinde yer alan bang & olufsen ses sistemi ile çözebilirsiniz ama standart ses sisteminin daha fazlasını sunmasını beklerdim. İç mekanda diğer aktaracağım nokta ise aydınlatması olacak. Audi’nin bu konuda ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha bu yepyeni a3 modelinde görebiliyoruz. Kırmızı ve beyaz o kadar uyumlu ve dozajında kullanılmış ki bu araç içine bindiğiniz an sizi kendisine bağlıyor.

Başarılı Yol Tutuşu ve Güven Veren Hatchback
2014-yeni-kasa-audi-a3-sportback-1-6-tdi-inceleme-9
Yeni audi a3 sportback modelini geçen sene kasım ayında kullandığım zaman yol ve hava şartları bir otomobili zorlayacak üst limitlerde idi. Ön tekerler kışlık, arka tekerler mevsimlikti. Bu aracı sürekli şehir içinde ve karlı zeminde sınırları zorlayarak şekilde kullandım. Toplamda 320 km yol yaptım ve bu kullanımlar sonucunda ortalama 8.3 litrelik tüketim gerçekleşti. Bahsettiğimi dizel otomobil ve bu kadar yakması anormal gelebilir. Fakat aracın yeni olduğunu, gündüz -10 derecenin üstünde bir hava koşulunda performans sunduğunu düşünürsek bu değer o kadar da fazla değil. Bu aracı standart kullanıcı sürdüğü zaman 6 litrenin altına düşen şehir içi tüketimini yakalayacağını düşünüyorum. Peki yol performansı ve konforu nasıl? Aslında bu aracı kullanırken en çok zevk aldığım nokta tam da burada ortaya çıkıyor. Çünkü audi a3 sportback, yoldaki yaptıkları ile tamamen genç için tasarlanmış. Önden çekişli araç olmasına ve güvenlik ön planda seyretmesine rağmen bu otomobil ne yapmak istiyorsanız onu sunuyor. Yani eğlence ise eğlence sunuyor. Yok amacınız güvenli seyirse onuda aktarıyor. Sınırları zorlayıp macera arıyorsanız onuda sunan bir otomobil. Kısaca yol dengesi başarılı otomobil. Hız performansı ise, 105 beygirlik turbo dizel motordan ne bekliyorsanız onu sunuyor. Yani ne iyi ne kötü. Zaten bu aracı alan arkadaşlar, performanstan ziyade ekonomi olduğu için bu anlamda da audi a3 sportback sizi üzmeyecektir.

Son olarak bu aracı alacaklar için şunu söyleyemek istiyorum. Bu aracı opel astra, vw golf ve benzeri kompakt hb araçlar ile kıyaslamamanızı öneririm. Daha önce golf 7’de kullandım. Bu sınıfta daha premium ve daha iyisini aramak istiyorsanız tercih edilecek bir otomobil.Bunu pek söylemem, fakat yeni audi a3 sportback alınabilecek bir otomobil. Vergi artışından sonra ciddi fiyat artışı yaşamadı. Şuan 110 beygirlik seçeneği ile biraz daha performans sunuyor. Aktaracaklarım bu kadar, şimdi aracın görsellerine geçelim.

[usr=4.0]

2014 Yeni Kasa Audi A3 Sportback 1.6 TDİ Teknik Özellikleri
Motor: 1.6 lt 105 Beygir 250 NM Tork
Şanzıman: 7 ileri s-tronic
Performans: 0-100 km/s: 10.9 saniye – Maksimum hız: 195 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 4.8 / 3.4 / 3.9 / 102 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4310 mm / 1425 mm / 1785 mm
Bagaj Hacmi: 380 lt
Boş Ağırlık: 1355 kg

2014 Yeni A3 Sportback 1.6 TDi Attraction S tronic Türkiye Satış Fiyatı: 91.863 Türk Lirası

Yeni Audi A3 Sportback 1.6 TDi - 2

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }