Sürücü Kursları Rehberi

Bir Zamanlar Tito’nun Gözdesiydi: 1971 Mercedes-Benz 600 Pullman Landaulet

İkinci dünya savaşı ile liderler değişti. Dünya yeniden yapılandırılmaya başlandı. Tabi bununla birlikte otomobillerde bu değişimin etkisine girdi. Bugün sizlere bir zamanlar Josip Broz Tito‘nun bir zamanlar kullandığı parmak ısırtacak seviyede özel olan aracıyla tanıştıracağım. Açılır tavanı, 60’ların son teknolojisi ve premium algısının o yıllarda son noktası olan 1971 model Mercedes-Benz 600 Pullman Landaulet adlı bu araçla tanışmaya hazır mısınız?

Yugoslav liderin marksist-leninist görüşleri bizi ilgilendirmez ama bir zamanlar kullandığı 1971 Mercedes-Benz 600 Pullman Landaulet‘ı fazlasıyla ilgimi çekti ve sizlerle paylaşmak istedim. Görebileceğiniz en özel Mercedes modeli olduğunu şimdiden belirtiyorum ve sizi detaylara alıyorum.

Josip Broz Tito'nun Mercedes'i

Bir zamanlar Josip Broz Tito tarafından makam aracı olarak kullanılan bu limuzin, bilindiklerin ötesine geçmiş bir otomobil. Diğer Pullman modellerinden en büyük farkı açılır tavanının olması. E tabi o zamanlar halkı selamlamak daha popülerdi. Bunu oturduğun yerden yapmanın en özel seçeneklerinden birisi 600 Pullman Landaulet modeliydi. 6 kapılı bu otomobil, o zamanların en popüler makam aracı olarak öne çıktı. Peki bu otomobil şuan neden konuşuluyor? İngiltere’de Tom Hartley adlı popüler otomobil galerisi vardır. Fakat bu bildiğiniz bir galeri ya da garaj değil. Görebileceğiniz hatta göremeyeceğiniz birçok özel araba burada yer alıyor. Zaman zamanda ihaleye çıkıyor. Fotoğraflarına baktığınız 1971 model Mercedes-Benz 600 Pullman Landaulet adlı araçta bu galerinin en seçkin üyelerinden birisi olarak satışa çıkarıldı. Fotoğraflardaki araç bir zamanlar Tito’nun kullandığı aracın taa kendisi. Sadece 27372 km yol yapmış olan bu aracı teknik detayları ile de tanıyalım.

Mercedes-Benz 600 Pullman Landaulet

1971 Mercedes-Benz 600 Pullman Landaulet Teknik Özellikleri
Arka koltuk bölümündeki tavan kısmının açılması ile diğer 600 Pullman serisinden ayrılan bu araç 3900 mm dingil mesafesine, 6240 mm uzunluğa ve 1950 mm genişliğe sahip. Kaputu altında M100 kodlu 6.3 litre V8 motor yer alıyor. Fabrikasyon değeri 241 beygir 500 nm tork güç sunuyor. Fakat bu Tito’nun makam aracı olduğu için daha fazla güce sahip olabilir. O yüzden bu konuda net bilgi yoktur. 4 ileri otomatik şanzımanlı bu araç, 200 km/s hıza ulaşabiliyor. 112 litre yakıt tankı ile V8 motorunu rahatlıkla besleyecek kapasitesi olan Mercedes-Benz 600 Pullman Landaulet, 26.0 litrelik ortalama yakıt tüketim fabrika verisine sahip.

Geçmişten günümüze kalan en özel otomobillerden birisi olan Mercedes-Benz 600 Pullman Landaulet modelini birde fotoğrafları ile tanıyalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git