Oto Kokpit

15 -20 Bin TL’ye Kadar Alınabilecek Öğrenci Arabası (2018)

15 -20 Bin TL’ye Kadar Alınabilecek Öğrenci Arabası (2018)

Otomobil fiyatları olmadığı kadar arttı ve sıfır almak çok güçleşti. Durum böyle olunca da gözler ikinci ele kaydı. E üniversitelerde açıldı ve okula gitmek, arada gezip eğlenmek için bir öğrenci arabası niteliğinde az yakan ve görüntüsüyle arkadaş ortamlarında fiyakayı bozmayacak araç lazım. Birde bütçe kısmı var. Bu yazıda 15 -20 bin TL bandında yer alan araçları bir araya getirdim. Hadi yazının devamına geçip alfabetik olarak alabileceğiniz araçlara bakalım.


Öğrenci Arabası Tavsiyesi 2018

Listeyi oluştururken bir öğrencinin gerçek anlamda ulaşım amacını görürken dış görünüşüyle arkadaş ortamında eleştirilmeyeceği araçları seçmeye özen gösterdim. Ayrıca ABS, klima, hidrolik direksiyon, otomatik cam dörtlüsünün bir arada olduğu araçları tavsiye etmeye çalıştım. Bu makale de sizlere 106 GTi, BMW E30, Bravo HGT, size kardeş olacak Coupe otomobilleri önermeyeceğim. En mantıklı araçları sıralamaya çalıştım. Sizinde tavsiyeleriniz olursa lütfen yorum olarak belirtiniz.

Chevrolet
Chevrolet modelleri yakın zamana kadar pek ilgi görmüyordu ama ikinci ele talep artınca bu markada ilgi görmeye başladı. Opel’in Fransızlara geçmeden önceki yıllarında yani GM bünyesindeyken ortak parçalar kullanılarak Aveo, Lacetti, Kalos, Spark gibi modellerini üretti. Böyle az yaksın, klimalı olsun ve park sorunu yaşamak istemiyorum derseniz 2005-2008 model aralığında Spark modelini özellikle bayan öğrenciler için öneririm.

Fakat biraz daha ağırlığı olsun, şık dursun derseniz Kalos ve Aveo modellerini değerlendirebilirsiniz. 1.2 litre ve 1.4 litre motor seçenekleri var. Fakat çok düşük kilometre de bulmanız imkansız denecek kadar zor. Fakat iyi araştırırsanız bakımlı ve gerçekten temiz Chevrolet modelleri mevcut.

Citroen
Fransız markanın bu skala da birçok aracı var. Fakat tavsiye edilecek üç model öne çıkıyor. Eğer gerçek anlamda temizini bulabilirseniz C3 1.4 HDi dizeli hem az yakar hemde donanımlarıyla mutlu eder. Aynı şekilde Saxo modeline de bakabilirsiniz. Fakat onun dizeli aşırı gürültülü çalışıyor ve bir o kadar da performansı düşük. 1.4 litre ya da 1.6 litre LPG’li versiyonları da düşünülebilir. Ama sizin için daha güzel önerim var. Genç arabası bakıyoruz. O zaman Citroen C2’nin 1.4 HDi versiyonu tam öğrenci arabası olacak özelliklere sahip. Dizelin bakımı ağırdır ama bu aracın temizini bulduğunuz taktirde tarzıyla, donanımlarıyla ve özellikle yakıtıyla sizi çok memnun edecektir.

Fiat
15 -20 Bin TL skalasında en çok araç bulabileceğiniz markalardan birisi olan Fiat cephesinde ister bayan ister erkek öğrenci için çeşit çeşit modelleri mevcut. Bayanlar için 1.2 litrelik Palio önerebilirim. 2005 modele kadar satılıyor ve hidrolik direksiyon, klima gibi özelliklere de sahip.

Aynı şekilde erkek kullanıcılar da Palio bakabilir. Eğer çok üst limitlere çıkamıyorsanız Tipo da bakabilirsiniz. Bravo, Brava, Marea, Stilo gibi Fiat modelleri de bu fiyat aralığında satılıyor. Fakat öğrenci başınıza dert almak istemiyorsanız uzak durun derim. Bu araçların hem temizini bulmak zor hemde bakımları sizi üzecektir.

Ford
Ford cephesi de tıpkı Fiat gibi çeşit çeşit araçlar sunuyor. Benim tavsitem ise Fiesta’dır. 2006-2008 arası 1.4 TDCi versiyonlarını 3 kapılı, klimalı, ABS’li, hidrolik direksiyonlu olarak alabilirsiniz. Eski araç gibi durmaz ve yakıt ekonomisi çok iyidir. Fakat bakımlı ve temiz araç almaya gayret gösterin.

Honda
Honda, hayat onda! Fakat bu paralara hayat genellikle sanayide olur. Fakat meraklısı CRX ya da 1996 modele kadar Civic bakabilir. Fakat bu fiyat aralığında Honda’dan uzak durun derim.

Hyundai
Bayan kullanıcılar için Getz’in 1.3 benzinli modelleri düşünülebilir. Erkek öğrenciler için ise 2001 ve üst Accent’in klimalı versiyonları alınabilir. Ayrıca Getz’de alınabilir.

Kia
Kia ailesinde Picanto bayan öğrenci için tavsiye ederim. Hem küçük hemde temel donanımları ile sizi üzmez. Erkekler için buradan ekmek çıkmaz.

Mazda
Mazda 323, 1.6 ya da 1.8 litre Familia versiyonlarını erkekler için tavsie edebilirim. Fakat buraya fazla da takılmamak lazım. Daha çok seçenek var.

Nissan
Mazda’dan sonra yine bir başka Japon ile devam ediyoruz. Öğrenci aracı baktığımız için prestij kısmını biraz daha öne alarak Almera modelini önerebilirim. 1.5 litrelik benzinli motorlu olmasına karşın çoğu LPG’lidir.

Opel
Arabam Alman olsun derseniz 15 -20 Bin TL’ye Corsa’nın 1.4 litrelik Swing versiyonları var. Fakat görünüşe önem veriyorsanız 1.7 DTi Corsa çılgın bir tercih olabilir. Çılgın ama bir o kadar da tehlikelidir. Piyasadaki 1.7 Corsa’ların çoğunluğu berbat durumda ve yazılımla hırpalanmış şekilde kullanılıyor. Ciddi anlamda temizini bulursanız düşünebilirsiniz. Fakat onun yerine 1.3 CDTi kodlu küçük dizel versiyonunu kovalayın derim. Öte yandan Astra, Vectra, Tigra gibi modellerle zaman kaybetmeyin derim.

Peugeot
Belirlediğimiz skala da en çok araç bulacağınız markaya geldik. 106’dan 306’ya kadar birçok seçenek var. Hem bayan için hemde erkek için Peugeot 106’nın 3 kapılı Quicksilver versiyonu düşünülebilir. Yaşlı araçtır ama temizini bulduğunuz zaman alınabilecek araçtır.

206’da bir zamanların efsane genç arabasıydı. Bu paralara hala da öyledir. Fakat yaşını başını almış olduğu için temizini almaya çalışın. Birde sunrooflu modellerine aldanmayın. Bir sıkıntı verirse maddi anlamda çok canınızı yakar, ki o yaştaki araçta böyle bir arıza vermesi muhtemeldir. Onunda dışında 1.4 litre ya da 1.6 litrelik motorlu versiyonlarını düşünebilirsiniz.

Son olarak Peugeot 306 modeli var. Düşündüm de bu aracı sizlere tavsiye etmekten vazgeçtim. Başka araçlara bakalım.

Renault
Renault cephesinde bu fiyatlara alınası en mantıklı araç tabi ki Clio oluyor. Hatchback versiyonlarının 1.2 litre ya da 1.4 litrelik modellerini düşünebilirsiniz. Ayrıca temiz Megane 1 düştüğü taktirde alabilirsiniz. Bu aracın Coupe versiyonu da var. 1.6 litrelik standart modeli de düşünülebilir.

Renault ailesinde Twingo, Laguna gibi araçlarda var. Hatta diğer markalarda da dıştan milleti yakacak nice araçlar var. Fakat sizleri üzmeyecek araçları tavsiye etmeye çalışıyorum. İlk araç tecrübeniz okul yolunda geçsin. Sanayi yollarında ya da aracın parçasını beklemekle değil!

Skoda
15 -20 bin TL aralığında alınası tek araç var. Temizini bulabilirseniz 1.4 litrelik Fabia olabilir. 2005 modelinde ABS, klima, hidrolik direksiyon gibi özellikler var. Siz yine de bu aracı forumlarda detaylıca araştırın.

Toyota
Toyota, hem ülkemizde hemde dünya çapında sağlamlığıyla ün yapmış bir markadır. Fakat son yıllardaki artışlar sonrasında 15 -20 bin TL aralığında gerçek anlamda temiz alınabilecek öğrenci arabası kalmadı diyebilirim. Yine 1.3 litrelik 2002 model civarı Yaris ya da 1995 ve üstü Corolla düşünülebilir. Yine de otomobil alırken araç yaşını üst tutmaya çalışın. Çürüğü, çarığı ile uğraşmayın.

Volkswagen
Volkswagen’de tıpkı Polo gibi belirttiğimiz fiyat aralığında alınmaması gereken markalar arasında yer alıyor. 1997-2001 arası Polo, 1991-1996 arası Golf’ler var. Fakat üstte birçok araç saydım. Bu araçlar sağlam revizyon geçmeden sorunsuz binilecek tarzda değiller.

İçerik Eylül 2018’de yazılmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }