Sürücü Kursları Rehberi

15.000-20.000 TL’ye Bayan Kullanıcıların Alabileceği Arabalar

15-000-20-000-tlye-bayan-kullanicilarin-alabilecegi-arabalar


Biz erkekler genel olarak otomobil dünyasını sadece kendimize özgü olarak görürüz. Fakat durum tabi ki öyle değil. Çok iyi araç kullanan bayanlara bizzat şahit olmuşumdur ve otomobillere birçok erkek arkadaşımdan daha çok ilgi duyan bayanların sayısı azımsanacak kadar az değil. Durumlar böyle olunca da siz değerli bayanlar için bir yazı hazırlamayı düşündüm. 15.000 ile 20.000 TL arası sizlere uygun otomobilleri değerlendirdim. Eğer ilgi görürse farklı fiyat aralığında otomobil alternatiflerini de başka yazılarda kaleme alırım. Bu arada otomobilleri sıralarken bazı markaları es geçeceğim. Amacım piyasası en uygun ve aralarında en iyilerini sıralamak olacak. Şimdi alfabenin tepesinden başlayarak belirlediğimiz fiyat aralığındaki araçlara bakalım.

2018 YILI İÇİN YAZIYI TEKRARDAN KALEME ALDIK. BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

15.000 ile 20.000 Arası Bayan Arabaları
Alfa Romeo
Genel bayan kullanıcı kitlesinin isteklerini temel olarak bu fiyat bandında alfa romeo ile başlayalım. İtalyan efsanesi düşünürseniz “147” modeli sizin için güzel tercih olabilir. Şuan piyasada genel olarak 2003-2004 model olarak satılan bu otomobil 1.6 litrelik motora sahip. Donanım açısından bir bayanı kesinlikle tatmin edecek özelliklere sahip. Fakat yakıt tüketimi bu araçlarda biraz fazla olduğu için LPG’li olanlarına yönelebilirsiniz.

Audi
Değerli bayanlar eğer almanların en özel markalarından olan audi’yi tercih etmek isterseniz, size 3 kapılı audi a3 göz kırpıyor. Fakat modeli 2000-2003 arasında olacağı için temizini bulmak zor olacaktır. Fakat 1.6 litrelik motor hacmine sahip audi a3 3 kapı modelini de düşünebilirsiniz.

BMW
Almandan vazgeçmem deyip BMW’ye yönelecek olursanız, sizi trafikte ve parkta sıkıntı oluşturmayacak olan 3 serisi compakt modellerine bakabilirsiniz. 2000-2003 model arasındaki bmw 316ti compakt otomatik vitesli olanına bakabilirsiniz. Fakat yine de diğer markalara bakın derim. Çünkü bu tür araçların yaşı itibariyle arıza vermesi ve verdiği zamanda yüksek ücretteki yedek parçalarıyla canınızı sıkabilir. Buna üst sınıf alman araçlarının hemen hemen hepsini dahil edebiliriz.

Chevrolet
Ülkemizden sıfır otomobil satışını çekip yedek parça desteğine devam eden chevrolet’in “aveo” modelini de düşünebilirsiniz. 1.2 litre ve 1.4 litre motor seçeneğiyle ülkemiz ikinci el pazarında var olan bu otomobilin 2006-2011 modellerini alabilirsiniz. Hatta otomatik şanzımanlı seçeneğini bulup alırsanız kullanım kolaylığı açısından çok iyi olur. Üstelik yaşı itibariyle de pekte sıkıntı çıkarmaz. Bu markanın aveo modeli üzerinde durabilirsiniz.

Citroen
Birçok modeli ile bir bayanın isteklerine cevap verecek en iyi seçeneklere sahip olan otomobil firmalarından birisi olan citroen‘in C1 modelini ilk başta tavsiye ederim. Minik kasasıyla, 1.0 litrelik benzinli ve 1.4 dizel motor seçenekleriyle kesinlikle yönelmeniz gereken araçlardan birisi. 2006-2007 model olarak piyasada bulabileceksiniz citroen c1 eğer çok küçük geliyorsa C2 modelini de düşünebilirsiniz. Bunun dışında da citroen c3’ü de bir kenara yazın derim. Hatta c3 için daha fazla düşünün derim. Satarken daha rahat olur. C3’ün ikinci el piyasası daha iyidir.

Dacia
Renault’un arkasında durduğu ve son yıllarda çok geniş servis ağına ulaşan dacia’nın “sandero” modeli siz değerli bayanları tercih listesinde olabilir. 1.4 litre benzinli ve 1.5 dci dizel motor seçenekleriyle 2009 model üstü olmasıyla alınabilir. İkinci el piyasası da oldukça canlı gidiyor. Fakat otomatik vites seçeneğini yoktur. Bu ayrıntıya dikkat ediniz.

Fiat
Ülkemizde çok geniş ürün yelpazesine ve köklü geçmişe sahip olan fiat markasının birçok modelini alternatif listenize alabilirsiniz. Mesela fiat palio, panda, punto ve stlio modellerine bakabilirsiniz. Hatta özellikle palio ve punto modelleri üzerinde durabilirsiniz. İkinci eli de oldukça canlı olduğu için satışında da sorun yaşamazsınız.

Ford
Otomobil sektöründe çok köklü geçmişi olan ve ülkemizde de oldukça yaygın ağ servisine sahip olan ford markasının araçları arasında “fiesta, fusion ve ka” modelleri bir bayan kullanıcının isteklerine cevap verecek araçlar arasında yer alıyor. Özellikle fiesta, fusion modellerinin otomatik seçeneklerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat otomatik vitesli araçlar konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Bakımlarının zamanında yaptırıldığına ve sorunsuz çalıştığına dikkat ediniz. Daha sonra başınızı ağrıtabilir. Bu bütün otomatik araçlar için geçerli.

Honda
Japonların en popüler modellerinden olan honda için her ne kadar civic modeli popüler olsa da sizlere “jazz” modelini tavsiye ederim. Çünkü civic’ler bu fiyat aralığında yaşı itibariyle modelleri düşük ve fiyatları oldukça yüksek. Fakat jazz modeli bu fiyat aralığında isteklerinize cevap verecek en uygun honda modelidir. Otomatik şanzıman seçeneğini rahatlıkla bulabilirsiniz. Benzinli olmasına rağmen yakıt tüketimi açısından sizleri üzmeyecek bir otomobil.

Hyundai
Güney korelilerin en büyük otomobil üreticisi olan hyundai, getz, i10 ve i20 kasalarıyla bir bayan kullanıcının isteklerine cevap verecek otomobil seçenekleri arasında yer alıyor. Küçük mü küçük birşey düşünüyorsanız hyundai i10, biraz daha büyük olsun diyorsanız getz veya i20’ye bakabilirsiniz. Fakat i10 modelini özellikle tavsiye ederim. eğer otomatik vites olanını bulabilirseniz bu fiyatta değerlendirilebilir.

Kia
Uzak doğu otomobilleri az sorun çıkardığı için listeye kia’yı da aldım. Fakat sizin beklediğiniz tarzda hatchback (3 ya da 5 kapılı) modellerinde otomatik şanzıman seçeneği bu fiyat aralığında bulmanız çok zor. Fakat alınacak araçları arasında “picanto” modeli yer alıyor. 1.1 litrelik benzinli motoru 2008 ve üzeri modeli olması hasebiyle düşünülecek araçlardan birisidir.

Mercedes – Benz
Bir bayan olarak almanların yıldızı mercedes’te düşünenler için A serisini önerebilirim. 2000-2001 modellerini bu fiyat aralığında alabilirsiniz. Fakat bmw’de bahsettiğim durumu gözden geçiriniz. Daha öncede bu araçtan kullanmış biri olarak otomatik vites seçeneğindeki başarılı geçişler, kullanım ve park kolaylığı gibi ögeleri önümüze koyduk mu, siz değerli bayan kullanıcıları için düşünülebilir. Fakat yaşı ve yedek parça ücretini de fazlasıyla düşünün derim.

Mitsubishi
Bir başka köklü japon otomobil üreticisi olan mitsubishi, Colt modeliyle kesinlikle düşünülesi otomobillerden olabilir. Çünkü 2009 modele kadar olmasıyla, 1.1 litre ve 1.3 litre benzinli motor seçeneğinin yanı sıra 1.5 litre dizel seçeneğininde yer almasına ek olarak otomatik vitesli olması, onu daha alınabilir kılıyor. Fakat benzinli seçenekler üzerinde daha fazla durun derim. Dizellerin düşük km’de bulunması çok ama çok zor.

Nissan
Yine japonlardan gidiyoruz. Nissan’da oldukça köklü ve sağlam firma imajına sahip. Söz konusu nissan olunca tek önerim tabi ki micra olacak. Zaten birçok bayanın da tercih ettiği otomobillerden birisi olan nissan micra, 1.2 litre, 1.3 litre ve 1.4 litre motor seçeneklerinin yanı sıra otomatik vitesli modelleriyle bayanlara uygun olup, küçük ve sevimli tarzıyla kendini alınabilir kılıyor. Bu aracı da üst sıralara alabilirsiniz.

Opel
Bu fiyat aralığında alınabilecek en iyi markalardan birisi opel corsa olabilir. İkinci eli oldukça sağlam ve benzinli-dizel birçok seçeneği mevcut. Temizini bulduktan sonra bir bayan için en ideal otomobillerden birisi olacağı kanaatindeyim.

Peugeot
Skalanın en geniş olduğu markalardan birisi de peugeot oluyor. Burada tamamen beklentileriniz öne çıkacak. Çünkü 106, 107, 206, 206+, 207, 306 ve 307 gibi modelleri düşünülebilir. Fakat benim tavsiyem 107, 206, 206+ ve 207 modelleri olacaktır. Sebebi ise yaşı daha küçük olmaları. Öyle ki 2010-2011 model temiz peugeot sahibi olabilirsiniz.

Renault
Fransızlardan devam edelim. Renault ‘un da ülkemizdeki etkinliği oldukça yüksek seviyede ve ikinci elde satışı oldukça başarılı. Fakat doğru modellerini alıp satmak şartıyla bunu söyleyebilirim. Eğer renault üzerine yoğunlaşıyorsanız macera aramaya gerek yok. Kesinlikle clio modeline bakabilirsiniz. Mesela 1.4 litrelik HB otomatik vites clio düşünülebilir. 2005-2006 model arası renault clio’ya sahip olabilirsiniz. Tabi bunun dışında twingo ya da modus modelleri de var. Fakat maceraya gerek yok derim. Bunun birde satışı var. Yani aracı satarken clio da zorlanmazsınız.

Seat
Volkswagen grubu araçlara giriş yapmış bulunmaktayız. Gerçi audi de bu kapsamdaydı ama seat ve skoda volkswagen araçlarına çok daha yakın seyrediyor. Her neyse bu konuyla kafanızı karıştırmayayım. Seat markasının “Ibiza” modeli var. Aracın ismi sizi ispanyonlların Ibiza adasına götürecektir. Evet, bu markanın kökeni ispanyoldur. Bu dipnotu verdikten sonra Ibiza için şunu diyebilirim; 2006 ve üzeri modelleri kesinlikle düşünülebilir. Dizel ve benzinli seçeneklerini bulabilirsiniz. Fakat otomatik vites seçeneğini bulmak için 2000-2001 modellerine bakmalısınız.

Skoda
Diğer volkswagen grubu aracına geçiş yaptık. Skoda, çek cumhuriyeti kökenli otomobil markası ama şuan almanların bünyesinde yer alıyor. Şuan ürettiği araçlar kaliteli ve güzeldir. Bayan kullanıcılar için fabia modelleri uygundur. Daha öncede kullandığım için 2004 ve sonrası üretimi olan fabia modellerini tavsiye ederim. Dizelini düşük kilometre’de bulmak çok zor olduğu için benzinlisine yönelebilirsiniz. Çok nadirde olsa bu yaş aralığında otomatik seçenekleri de vardır.

Suzuki
Vee bir başka japon daha. Bu fiyat aralığında alınabilecek en farklı ve özel araçlardan birisi suzuki swift modelidir. Farklı ve özel dedim, çünkü bu araçlarda 4×4 sistem yani dört tekerlekten çekiş sistemi yer alıyor. Motoru deseniz 1.3 litre hacme sahip. Fakat otomatik vitesini bulmanız yok denecek kadar düşük ihtimal.

Tofaş
Fiat lisansı ile bir zamanlar ülkemizde üretimi olan tofaş grubu araçlar, serçe, şahin, kartal ve doğan modelleri ile hala popülerliğini koruyor. Tamam tamam şakaydı :D. Bayanlara tabi ki tofaş önermem 🙂

Toyota
Yine japon otomobiline bakıyoruz. Toyota marka araçlar az sorun vermesiyle bilinir. Öyledirler de. Birçok modeli olmasına karşın bayan kullanıcı için “yaris” modeli biçilmiş kaftandır. 2005 model ve üst için 1.0 litre ve 1.3 litre benzinli motor seçenekleri kesinlikle düşünülmesi gerekir. Bu araca da bir yıldız koyup listenin üstüne alalım. Çünkü ikinci el piyasası canlı, satışı kolay, park olayı rahat ve sevimli mi sevimli bir otomobil.

Volkswagen
Vee sona geldik. Finali de bu fiyata alabileceğiniz en iyi araçlardan birisi olan volkswagen polo ile yapıyorum. Volkswagen markasının ülkemizdeki yeri oldukça sağlam olduğu için fiyat konusunda rakiplerine göre biraz daha yükseklerde seyrediyor. Kısacası daha pahalı bir marka. Fakat 2000 modelden 2007 modeline kadar polo alınabilir. Otomatik vites olan modelini de bulabilirsiniz.

Yazımın sonunda özellikle şunu belirtmeliyim ki hangi araç olursa olsun sonuçta ikinci el araç alıyorsunuz. Çok dikkat edin ve bakımlarının zamanında yaptırıldığından emin olun. Doğru ustalara tanıdıklarınız vasıtasıyla götürüp gösterin ki, ilerde sizi yolda bırakmasın. Üzmesin ve hırpalamasın. Vee en önemlisi aracı aldıktan sonra da gerekli bakımlarını yaptırın. Şimdiden alacak arkadaşlara hayırlı olsun diyor, yazımı burada sonlandırıyorum.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git