Oto Kokpit

0-100 km/s Hızlanması 4 Saniye Altında Olan D Segmenti Sedan Otomobiller

Otomobil üreticileri bazı modellerinin standartların ötesinde hazırlayıp performans tutkusunu asla kaybetmek istemeyen sürücüler için sunar. Hız ve gösteriş kelimelerini spor otomobillerden alıp D segmenti sedan arabalara da yükleyebilirler. Bu yazıda sizlere performansıyla süper spor otomobillere kafa tutacak kadar iddialı olan ve herhangi modifikasyona uğramadan fabrika eliyle hazırlanmış D segmenti sedan otomobilleri sıralayacağız. Listemiz uzun değil. Çünkü 0’dan 100 km/s hızlanmasını 4 saniye altında tamamlayabilen araçları baz aldık. Bu dar kriteri dünya üzerinde sunabilen birkaç araç var. Gelin o hızlı dört hızlı arabaya bakalım.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio
İlk sırada Giulia QV var. 2015 yılında tanıtılan bu aracın kalbindeki 2.9 litrelik V6 biturbo beslemeli benzinli motoru ile 510 ps 503 beygir 600 nm tork güç üreten bu araç arkadan itişli olup 0-100 km/s hızlanmasını 3.9 saniye de tamamlıyor.

BMW M3 Sedan CS
BMW M3 Sedan CS
Bugünlerde yeni nesil M3’ü beklemedeyiz. Fakat güncel versiyonlar arasında en hızlı M3 Sedan olarak CS versiyonu yer alıyor. 3.0 litre 6 silindirli turbo beslemeli ünitesiyle 460 ps 453 beygir 600 nm tork güç üreten bu araç, 0-100 km/s hızlanmasını 3.9 saniye de tamamlıyor. 1200 adetlik sınırlı üretime sahip bu aracın BMW M3’ler arasındaki rekoru büyük bir ihtimal yakın zamanda yollara çıkacak yeni kasası ile tarihe karışacak.

Jaguar XE SV Project 8
Jaguar XE SV Project 8
Jaguar, Alman rakiplerine karşı performans anlamında genellikle zayıf kalır. Her ne kadar Mercedes ile bir zamanlar reklam savaşında ismini ön plana çıkarsa da denk modellerde Jaguar’ın eli hep zayıf kalıyordu. Fakat bu marka 2017 yılında o kadar iddialı bir araç üretti ki kendi sınıfında yani D segmenti sedan araçlar arasında ortalığı resmen kastı kavurdu. 5.0 litre süper şarj beslemeli motora sahip olan ve 600 ps 591 beygir 700 nm tork gibi oldukça yüksek güç üreten Jaguar XE SV Project 8 modelini tanıttı. Bu araç dört tekerden çekiş sistemine sahipti. Bu öylesine iddialı araba oldu ki 0-60 mil yani 0-96 km/s hızlanmasını 3.3 saniyede tamamlayıp 320 km/s maksimum hıza ulaşıyordu. Tabi bu araç Giulia QV, M3 CS ya da C63 S gibi dört kapılı olsa da iç yapısı sadece iki kişilik oturma düzenine sahipti. Çünkü bu aracın arkasında roll cage bulunuyordu. Yarış koltukları, dev spoyler ve hafifletmek için birçok özel işlemlerin yapılması XE SV Project 8 modelini standartların biraz ötesine taşıyıp pist odaklı araç haline getirmişti. Biz yine de kendisini sınıfının en güçlüsü olarak ele alabiliriz.

Mercedes-AMG C63 S Sedan
Mercedes-AMG C63 S Sedan
Mercedes bu sıralama da olmaması düşünülemezdi. Aslında tam sınırda listeye girdi. 4.0 litre V8 biturbo motoru ile 510 ps 700 nm tork güç üreten C63 S Sedan, 0-100 km/s hızlanmasını 4.0 saniye de tamamlayabiliyor. Arkadan itişli C63, dört aracın en düşük performanslı modeli oluyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }