Oto Kokpit

Sürücü Kursları Rehberi

Yeni Mercedes-Benz A Serisi Sedan Teknik Özellikleri Açıklandı

Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Yeni Mercedes A Serisi Sedan ile ilk kez Çin otomobil fuarında karşılaşmıştık. Asya pazarı için tanıtılmasının ardından Avrupa pazarı ve dolayısıyla Türkiye yolları içinde üretileceği bilgisi geldi. Sonunda Avrupa versiyonuna da kavuştuk. Aracın teknik bilgileri açıklandı. CLA serisine çokça benzetilen bu araç bakalım hatchback versiyonla ne gibi farklara sahip ve CLA kadar da aerodinamik mi görelim.


Yeni Mercedes-Benz A Serisi Sedan Teknik Özellikleri

Yeni Mercedes-Benz A Serisi Sedan Teknik Özellikleri
İlk olarak teknik bilgilerle başlayalım.

Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4549 mm / 1446 mm / 1796 mm
Aks Mesafesi: 2729 mm
Bagaj Alanı: 420 litre

Yeni Mercedes-Benz A Serisi Sedan Donanımları

Motor seçenekleri şimdilik iki farklı ünite açıklandı.
Birincisi (A200) 1.33 litrelik 4 silindirli turbo benzinli motorla geliyor ve 163 ps 161 beygir 250 nm tork güç üretiyor. Şanzıman da ise 7 ileri G-DCT eşlik ediyor.

İkincisi ise bilindik (A180 d) 1.5 litrelik 116 ps 114 beygir 260 nm tork güç üreten dizel motor olup 7 ileri G-DCT şanzımanla geliyor.

Her iki ünitenin de performans verileri açıklanmadığı için hem 0-100 km/s hızlanmalarını hemde yakıt tüketim değerlerini aktaramıyorum. Fakat merak edilen iki önemli soruyu şimdi cevaplayacağım. Birincisi HB A serisi ile arasındaki farkı, diğeri de CLA ile arasındaki aerodinamik rekabetinin sonucu olacak.

Yeni Mercedes-Benz A Serisi Sedan Türkiye

Hatchback A serisi ile arasındaki farkları
İki araç ön ve iç tasarımda birbirine çok benziyor. Fakat temel farkları boyutta ortaya çıkıyor. A Serisi Sedan, hatchback versiyonuna göre 130 mm daha uzun ve 6 mm daha yüksek boyutlara sahip olup aks mesafesi ve genişlikte aynı değerdeler. Bagaj alanında ise Sedan versiyonun yükleme kapasitesi 50 litre daha fazla. Bunun dışında kayda değer fark bulunmuyor. Geçelim CLA ile arasındaki farklara…

CLA’nın rekorunu egale etti
0.22 Cd değeri ile CLA coupe’den (0.23) daha iyi sürtünme katsayısına sahip olan yeni a serisi sedan, seri üretim araçları arasında dünyadaki en iyi sürtünme değerine kavuşmuş oldu.

Yeni Mercedes-Benz A Serisi Sedan Kokpiti

Boyut olarak CLA ile A Serisi sedan’ı kıyasladığımız zaman ise Mercedes A serisi sedan, CLA’ya göre 91 mm daha kısa, 14 mm daha yüksek ve 19 mm daha geniş olup dingil mesafesinde ise 30 mm daha uzun olarak üretilmiş. Fakat bagaj alanında 50 litre daha az yükleme sunuyor. Bu konuda CLA’nın gerisinde olduğunun altını çizmek lazım.

A Serisi Sedan Donanımları
Donanım kısmında hatchback modelinde kullanılan özellikler burada da aynen yerini almış. 16 ile 19 inç arasında jant modellerine sahip olan A serisi sedan, dijital kokpiti ile yine şov yapacak. Alt versiyonda iki adet 7 inç ekran, bir üst versiyonda bir adet 7 inç ve bir adet 10.25 inçlik ekran, üst donanımda ise iki adet 10.25 inçlik ekranla alınabilecek araç için kullanıcı deneyimini ele alan ve anlamı da bu olan MBUX multimedya sistemiyle sunulacak. Ayrıca S serisinde sunulan özellikler de bu araçta kullanılacak. Mesela yarı otonom sürüş sistemi Mercedes A serisi sedan’da kendini gösterecek. 500 metreye kadar etki alanı radarlar ve kamera sistemi ile sürüş destek sistemleri de kullanılacak. 60-200 km/s hızları arasında çalışan aktif şerit koruma sistemi, yaklaşan araç uyarı özelliği, ön çarpışma uyarı ve frenleme özelliği gibi donanımlarda yer alacak. öte yandan Multibeam led farlar 18 ayrı led yapısıyla etkin görüş sağlayacak.

Yeni Mercedes-Benz A Serisi Sedan MBUX

Gelelim sonuç kısmına. Mercedes bu aracın üretimi Meksika ve Almanya’daki fabrikalarında gerçekleştirecek. Aracın satışı için henüz bilgi verilmedi. Fiyatı da henüz netleşmedi ama güncel A serisinden birkaç bin TL fazla farkla satışa sunulacağını tahmin ediyorum. Tıpkı Audi A3 modelinde olduğu gibi. Yollara çıkışı ise Avrupa pazarında bu senenin sonunu bulmayacağını düşünüyorum. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar. Gelişmeler oldukça aktaracağım. Sırada fotoğraf galerisi var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.