Oto Kokpit

Yeni Kasa Nissan Leaf (MK2) Teknik Özellikleri ve Fiyatı

İçten yanmalı motorları bir kenara itmeye başlayan elektrikli otomobiller dünyasında 8 yıldır yer alan ve en çevreci araba ödülüne bile layık görülen Nissan Leaf, yeni jenerasyon ile Avrupa pazarında yollara çıktı. Tamamen elektrikle çalışan bu aracın özellikleri dikkatimi çekti. Sizlerle detaylarını paylaşmak istedim. Yazının sonunda fiyat bilgisine de erişeceksiniz. Hadi yeni kasa nissan leaf modelini tanımaya başlayalım.

Yeni Kasa Nissan Leaf

Nissan Leaf, Japon markanın uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğü projenin yollara çıkmış halidir. 1997 yılında Los Angeles otomobil fuarında kompakt prototip yüzünü bambaşka tasarımla 2010 yılında 110 ps 280 nm tork güç üreten 24 kwh bataryalı araç olarak karşımıza çıkardı. Hem Japonya’da hemde dünya genelinde oldukça iyi sattı. Öyle ki dünyanın en çok satan elektrikli otomobili unvanını da kavuştu. Marka kendini yıllar içerisinde bu konuda geliştirdi ve 2017 yılı içerisinde yeni nesil nissan leaf modelini tanıttı. Yine sıfır emisyon mottosu ile yollarla buluşan ve Micra ile ön tasarımda çokça örtüşen bu aracı önce donanımları daha sonra da teknik verileri ile tanıyalım.

Yeni Nissan Leaf Kokpiti

Donanımları
Yeni Nissan Leaf, güncel kompakt otomobillerden hiçbir farkı yoktur. Oldukça zengin donanımlara sahip olup 4 farklı versiyonla geliyor. Bu araçta 8 farlı jant seçeneği, 16 (205/55 R16) ve 17 inç (215/50 R17) jant seçenekleri, led farlar, elektrikli park freni, koltuk ısıtma, 7 inçlik dijital gösterge paneli, Apple CarPlay ve Android destekli multimedya sisteminin olduğu 5.8 inç dokunmatik ekran, geri görüş kamerası gibi özellikler sunuluyor. Opsiyon listesinde 7 inçlik dokunmatik ekran, opsiyon olarak alınabilen 7 Bose hoparlörlü ses sistemi gibi özelliklerde alınabiliyor.

ProPILOT alt yapısı ile 30-100 km/s aralığında çalışan adaptif hız sabitleme, otomatik frenleme sistemi, dört kamera ve 12 ultrasonik sensörle çalışan 360 derece çevresel görüş sistemi ve otomatik park özelliği, arka çapraz trafik uyarı sistemi, trafik işaretlerini algılama özelliği, kör nokta asistanı gibi ileri sürüş asistanları sunuluyor.

Yeni Nissan Leaf Şarj Süresi

Ayrıca bu araçta ayağınızı gazdan çektiğiniz an sürüşe devam etmeyi sağlayan modda sunuluyor. Böylece ayağınızı gaz pedalında tutmadan yolda sessizce süzülmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca E-pedal özelliği ile de ayağınızı gaz pedalından çektiğiniz an Nissan Leaf kendisi yavaşlamaya başlıyor.

Birde Araç şarj esnasında telefon üzerinden bağlanıp sürüş öncesi ısıtma ya da soğutma imkanı da sağlanıyor.

Yeni Kasa Nissan Leaf Teknik Özellikleri

Teknik Özellikleri
Gelelim teknik kısıma. Boyutsal verilerle başlayalım. Yeni kasa nissan leaf; 4490 mm uzunluğa, 1788 mm genişliğe ve 1530 mm yüksekliğe sahip ve bataryalar alt kısımda olduğu için arka kısım meşgul edilmemiş. Bu sayede 435 litre bagaj alanı sunuluyor. Ek bilgi olarak; Nissan Leaf, 17 inç jant ile 10 mm daha yüksek ve 1580 kg olan boş ağırlık ise yine aynı jant ile 60 kg daha ağır.

Güç konusuna geçelim.
Nissan Leaf için 40 kwh gücünde elektrikli motor kullanılmış. 150 ps 148 beygir 320 nm tork güç üreten bu ünite önceki versiyona göre +40 ps 40 nm tork güç kazanmış. 8.5 saatte tam şarj olabilen Leaf, tek şarjda 378 kilometre menzil sunuyor ama e-pedal sistemini kullandığınız zaman 415 kilometreye kadar da seyahat yapılacağı belirtiliyor. Tam şarj süresi oldukça fazla görenler için 40 ila 60 dakika aralığında % 80’e kadar şarj imkanı sunduğunu ayrıca belirteyim. Performans olarak ise birçok kompakt otomobili rahatlıkla üzeceğini belirteyim. 1.5 ton ağırlığa karşın elektriğin verdiği yüksek ve verimli tork sayesinde 0-100 km/s hızlanmasını 7.9 saniye de tamamlıyor. Fakat son hızı 144 km/s. Yakıt tüketimi daha doğrusu elektrik sarfiyatı ise 100 kilometrelik ortalama 20,6 ila 19,4 kwh aralığında olduğu fabrika verilerinde yer alıyor.

Yeni Nissan Leaf Menzili

Son olarak Nissan Leaf fiyatı
Elektrikli otomobiller henüz ülkemizde yeterince ilgiyi görmüyor. Fakat ülkece bu olaya ne kadar erken adapte olursak en azından otomotiv konusunda geleceği daha iyi yakalamış oluruz. Keşke yerli otomobili de bu mantıkla üretip içten yanmalı araba devrinin üzerinden atlasak. Neyse konumuza dönecek olursak bu araç Avrupa’da 31.950 avro’dan başlıyor ve en üst paket olan Tekna ise 39.850 avro’ya opsiyonsuz olarak satılıyor. Nissan Leaf Türkiye pazarı için henüz detaylanmadı. Fakat tahmini fiyatta bulunacak olursak direkt kur üzerinden baz aldığımız zaman 190 bin TL civarında astronomik rakamla karşılaşırız. Fakat ülkemizde hibrit ve elektrikli araçlar için ÖTV teşviki bulunuyor. Bu yüzden 130 bin TL civarında başlangıç fiyatıyla satılacağını ön görüyorum. Tabi ülkemize gelip gelmeyeceği net değil. Çünkü menzili uzun yolculuklar için hiçte uygun değil. Çünkü şarj istasyonu gibi sıkıntımız var. Umarım akaryakıt istasyonlarımız önümüzdeki iki yıl içerisinde bünyelerine güçlü hatta sahip şarj alanlarını da kurar da çağa ayak uydurma konusunda geç kalmayız. Sırada aracın fotoğrafları var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }