Oto Kokpit

Yeni Kasa Audi A1 Sportback Teknik Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

Audi’nin en küçük üyesi, ikinci jenerasyonuna kavuştu. Yeni kasa audi a1 Sportback, donanımları ve fiyatı ile karşımıza çıktı. Ayrıca boyutsal verileri ve bagaj alanı gibi önemli verileri de açıklandı. Önceki nesline göre daha iri olarak gelen A1, aynı çatı altında bulunduğu VW Polo ile de benzer ebatlara sahip. Ayrıca donanım olarak diğer Audi modellerinden geride kalmıyor. Mesela standart versiyonda bile dijital gösterge bulunuyor. B segmenti premium araçtan bahsediyoruz. Bunun gibi birçok özelliği var. Aracı iyice merak ettiyseniz hadi detaylara geçelim.

Yeni Kasa Audi A1 Sportback Teknik Özellikleri

İlk olarak sizlere Audi A1‘in tarihçesinden bahsetmek istiyorum. Bu araç A1 adı ile 2010 yılında pazara sunuldu. Fakat kökeni Audi 50’ye kadar dayanıyor. 1974 yılında üretimine başlanıp 4 yılda 180,812 adete kavuşan 3 kapılı minik araç, güncel A1 için güzel zemin oluşturdu. Tekrardan A1’e dönelim. 2010 yılında yollara çıktığı zaman premium B segmentine cevap niteliğinde araç oldu. 2015 yılındaki güncellemeye kadar ek farklılıklarla geldi. Hatta Almanlar bir çılgınlık yapıp iki litrelik 228 beygirlik Audi S1’i bile üretti. Düşünsenize, adamlar dört tekerden çekişli b sınıfı hot hatch araç ürettiler. Daha önce örnekleri vardı ama bu araç yakın tarihin en özel otomobillerinden birisi oldu. Tam Cep herkülü! Neyse biz asıl konumuza dönelim ve yeni kasa audi a1 sportback modelini yakından tanıyalım.

Neler Değişti?
İkinci nesil Audi A1, önceki versiyonuna göre 56 mm daha uzun ve 10 mm daha yüksek kasayla karşımıza çıktı. Ayrıca artan aks mesafesi ile bagaj alanı da büyümüş ve +65 litrelik hacim kazanımı sağlanmış. Kısaca eski A1’den daha büyük bir araçla karşı karşıyayız. Fakat yeni kasa Polo‘dan daha küçük olduğunu ayrıca belirteyim.

Yeni Kasa Audi A1 Sportback Boyutları

Boyut kısmını bir kenara bırakıp tasarıma bakacak olursak şahsi fikrim efsane olmuş. Bu tür konular göreceli olduğu için fazla detaya girmek istemiyorum Aracın görsellerini bırakıyorum. Taktir sizlerin.

Teknik Özellikleri
Gelelim teknik kısıma. 2019 Audi A1 Sportback modeline boyutsal olarak baktığımızda;
4.03 metre uzunluk,
1.74 metre genişlik,
1.43 metre yükseklik verileri ile karşımıza çıkıyor. 335 litre bagaj alanı sunan araç, katlanabilen koltuklarla 1090 litre hacme kadar yükleme imkanı tanıyor.

Yeni Kasa Audi A1 Sportback Özellikleri

Öte yandan Yeni nesil A1 için sunulacak motor seçenekleri tam olarak belirlenmedi ama 95 ps ile 200 ps arasında güç birimlerine sahip dizel ve benzinli motorların geleceği belirtildi. Bu konu netleşince ekstra bilgi geçeceğim. Teknik kısımda son olarak bu aracın 6 ileri manuel ve 7 ileri S-Tronic şanzıman seçeneklerine sahip olacağını belirtip donanım kısmına geçiyorum.

Yeni Kasa Audi A1 Donanımları
Bütün bilgiler açıklanmamış olsa da Audi A1 Sportback özellikleri arasında; 15 ila 18 inç arası değişen jant modelleri, 3d led farlar, 10.25 inçlik dijital gösterge paneli, 10.1 inçlik MMi dokunmatik ekran, Apple CarPlay ve Android Auto desteği, 3 boyutlu navigasyon, bir adet USB-A, bir adet ise USB-C girişi gibi özelliklere ek olarak 560 watt rms güce sahip üç boyutlu ses efektli Bang & Olufsen premium ses sistemi ve 65 km/s hıza kadar aktif olarak çalışan aktif şerit değiştirme uyarı sistemi bulunuyor. Yani bu hıza kadar sinyalsiz veya kontrolsüz şerit değişimleri önleniyor. Bunun yanı sıra otomatik park sistemi, 0-200 km/s hız aralığında çalışan adaptif hız sabitleme sistemi, ön çarpışma uyarı ve acil frenleme özelliği gibi üstün donanımlarda yeni kasa audi a1 modelinde sunuluyor.

Yeni Kasa Audi A1 Sportback Kokpiti

Son olarak fiyatı
Yaz ayı içerisinde satışına başlanacak aracın ana vatanı olan Almanya’da 20 bin avro başlangıç etiketiyle kullanıcıya sunulacağı belirtildi. Yani şuan ki kur ile değerlendirecek olursak Yeni Audi A1 Türkiye fiyatı 115 bin TL civarında olur. Tabi bu baz versiyonu için geçerli olup üst versiyonlarında 180 bini rahatlıkla görür. Birde opsiyon işin içine girdi mi 200 bin TL’ye satılması işten bile değil, diyorum ve foto galeri ile baş başa bırakıyorum.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.