Oto Kokpit

Sürücü Kursları Rehberi

Yeni Bugatti Divo Teknik Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Bugatti‘nin merakla beklenen yeni modeli Divo tanıtıldı. Chiron’a göre daha da geliştirilen, hafifletilen ve daha da hızlandırılan yeni Bugatti Divo, son zamanların en fantastik araçlarından birisi oldu. Hiper otomobiller listesine dahil olan araçtan sınırlı sayıda üretildi ve hepsi satıldı. İşte detaylar…


Yeni Bugatti Divo Teknik Özellikleri

Divo Adı Nereden Geliyor?
İlk olarak aracın isminin nereden geldiğine bakalım. Yeni Bugatti Divo‘ya adını veren kişi Fransız yarış pilotu Albert Divo‘nun taa kendisi oluyor. 1985 yılında Paris’te dünyaya gelen Divo, 1. Dünya savaşında savaş pilotu olarak yer aldıktan sonra sivil hayatta yarış pilotluğuna soyundu ve 1919 yılında kariyerinde ilk yarışa imza attı. Daha sonra birçok yarışta yer alan ve Bugatti içinde yarışan efsanevi pilot. 1966 Eylülünde hayata veda etti. Tekrardan araca dönelim.

Yeni Bugatti Divo Türkiye Fiyatı

Chiron’a Göre Neler Farklı?
Fransızların süper spor otomobil dünyasına kazandırdığı baş yapıtlardan birisi olan Bugatti Divo, Chiron modeline göre;
Daha çevik, daha iyi yol tutuş ve daha fazla performans sunuyor.
Ayrıca 35 kilogram daha hafif ve
Chiron’dan 90 kg daha fazla downforce uyguluyor.
Ayrıca Divo’nun yanal ivmelenme değeri 1.6 g’ye kadar artırılmış.
Geliştirilen şasi ve süspansiyonlara sahip olan Bugatti Divo, Porsche’nin yüksek hız test merkezi olan Nardo’daki süresini de 8 saniye daha geliştirerek Chiron’dan daha hızlı olduğunu kanıtlamış.

Yeni Bugatti Divo İçi

Yeni Bugatti Divo Teknik Özellikleri
Teknik kısımda fazla bilgi aktarılmadı. Fakat var olan bilgileri aktarayım. Divo’nun kalbinde yer alan ünite, Chiron’da kullanılan motor ile aynı. Yani
8.0 litre 16 silindirli 4 turbolu benzinli devasa motor kullanılıyor ve 1500 ps 1600 nm tork güç sunuyor. 0-100 km/s hızlanması açıklanmadı ama bu aracın son hızı 380 km/s ile sınırlandırılmış. Son olarak 1.83 metre genişliğinde arka spoyler’a sahip olduğunu da özellikle belirteyim. Bu parça o kadar büyük ki, Chiron’a göre %23 daha geniş olması belki ilginizi çekebilir. Sonuçta o yüksek hızlar, o downforce ve etkileyici yol tutuşlar kolaylıkla sağlanmıyor. Hepsi en ince mühendislik ürünü olduğunu unutmamak lazım.

Bugatti Divo

Aracın tasarımından pek söz etmek istemiyorum. Fotoğraflar az çok kendini belli ediyor. Fakat ilgimi çeken noktaları aktarmak isterim. Bir kere Bugatti Divo, Chiron’a göre çok daha yenilikçi ve özenli hatlara sahip. Bambaşka led far tasarımı var. Far konusunda boyut atlandığını kolaylıkla dile getirebilirim. Karbon fibere çok daha fazla yer verilen araçta ön tampon, arka spoyler, motor koruma muhafazası, arka tampon, yan etekler, yan aynalar, kapı iç kısımları, kokpitteki bazı alanlar ve birçok nokta da bu malzeme kullanılmış. Amacı maksimum performans olan bir otomobil için aynı zamanda yaşam alanı bir o kadar da şık ve lüks hazırlanmış. Deri ve alcantara kumaş tam kıvamında kullanılmış. Ayrıca gösterge alanı da premium dokunuşların yapıldığını en iyi gösteren alanların başında geliyor. Tıpkı Chiron’da olduğu gibi orta kısıma 500 km/s kadranı yerleştirip her iki yanına da dijital gösterge panelini koymuşlar. Konsol ise sadece birkaç düğmeden ibaret ve her şey sürücüye dönük olarak hazırlanmış. Bu kadar özel aracın birde fiyatından bahsedelim.

Yeni Bugatti Divo Motoru

Bugatti Divo’nun Günahı Nedir?
Basın bülteninde Divo’nun fiyatı 5 milyon euro olarak açıklandı. Çok pahalı değil mi? Birde avro’nun bu aralar 7 TL seviyesinde gezdiğini düşünürsek iyice üzücü bir durum. Daha kötüsünü de söyleyeyim. 40 adet üretilen Divo’dan hepsi satılmış. Acaba Türkiye’ye bir adet düşmüş olabilir mi? Vatan toprağında bu aracı görmeyi çok isterdim. Bu arada merak edenler için Bugatti Divo Türkiye‘de satılmış olsaydı. ÖTV, KDV’sini kaba taslak katınca 100 milyon TL’den daha fazla değerle alınacaktı. Neyse para konusunu kapatalım ve aracın fotoğraflarına geçelim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.