Sürücü Kursları Rehberi

Yeni BMW M5 Competition (F90) Teknik Özellikleri Açıklandı

Lüks sedan sınıftaki güç mücadelesine BMW yepyeni bir soluk kazandırdı. Bavyeralı’nın Mercedes E63 S’e karşı hazırladığı bu koz yeni M5 Competition oldu. Standart versiyona göre torku değişmeyen ama +25 beygir kazanan aracı teknik verileri ve diğer detayları ile daha yakından tanıyalım.


Yeni BMW M5 Competition Ne Zaman Çıkacak?

Standart F90 M5’e Göre Neler Farklı?
BMW’nin yeni nesil hızlı sedanı F90 kasa M5, tamamen yenilenmişti ve tıpkı en ciddi rakibi Mercedes-AMG E63 S’te olduğu gibi dört tekerden çekişli olarak satışa sunuldu. Bu M5 tarihinde ilk oldu. İki aracın birçok drag yarışını izledim ve birçoğunda E63 S’in bariz üstünlüğü vardı. Fakat işler şimdi değişecek. Çünkü BMW M5 Competition biraz daha güçlendi. Ayrıca daha vahşi görünüşe kavuştu. Performans ayrı değineceğim. Öncesinde görsel farklılıklardan bahsetmek istiyorum. Dıştaki değişimlerle başlayalım. Bu araçta 20 inçlik özel jant, siyah ön ızgara, karbon fiber tavan, parlak siyah bagaj üstü spoyler ve Competition pakete özel body kit eklemeleri dış değişimde öne çıkıyor. Bu arada jantlara önde 275/35 R20, arkada ise 285/35 R20 ebatlı lastikler eşlik ediyor. Öte yandan yaşam alanında ise yeni deri döşeme koltuklar, alüminyum karbon trimler yer alıyor.

Yeni BMW M5 Competition Türkiye

Yeni BMW M5 Competition için M Sport egzoz sistemi üzerinde de geliştirmeler yapıldı ve daha iyi ses alması sağlandı. Ayrıca egzoz gazının daha etkin şekilde atılmasıyla performansa artısı olmuş. Söz konusu hızlı otomobilin dört teker olması sizi üzmesin. Çünkü 4WD ve 4WD Sport modlarının yanı sıra, 2WD yani arkadan itiş seçeneği ile beklenen M5 ruhu korunmaya çalışılmış. Ayrıca adaptif şasi kontrol sistemini Comfort, Sport ve Sport Plus olmak üzere üç farklı mod üzerinden de kontrol edebiliyorsunuz.

Yeni BMW M5 Competition Teknik Özellikleri

BMW M5 Competition Teknik Verileri
Gelelim duymak istediğiniz alana. Standart F90 M5’in kaputu altında 4.4 litre V8 çift turbo beslemeli benzinli motor yer alıyor ve 600 ps 591 beygir 750 nm tork güç üretiyor. 8 ileri M Steptronic şanzımanlı bu yol canavarının 0-100 km/s hızlanması 3.4 saniye iken, 0-200 km/s hızlanması ise 11.1 saniye olarak açıklanmıştı.

Yeni BMW M5 Competition İçi

Gelelim BMW M5 Competition performans verilerine…
25 beygirlik artış sonrasında 625 ps 616 beygir 750 nm tork güç sağlanmış. Bu küçük dokunuşla 0-100 km/s hızlanması 3.3 saniye‘ye düşmüş. Büyük değişim diyebilirsiniz. Fakat asıl maharet 0-200 km/s verisinde. Bu araç 0-200 km/s aralığını 10.8 saniye de tamamlıyor. Bu değer E63 S’ten birazcık daha iyi ve M5 Competition ile pistte kozlarını paylaşmasını merakla bekliyorum.

BMW M5 Competition F90 Teknik Verileri

Yeni BMW M5 Competition modelinin üretimine Temmuz ayında başlanacak. Açıklanan bilgilere göre 200 adetlik sınırlı sayıdaki üretimden söz ediliyor. Bakalım ülkemize kaç araç gelecek. Bekleyip göreceğiz. Şimdilik aktaracağım bilgiler bu kadarla sınırlı kalıyor. Aracın videoları düşmeye başladığı zaman paylaşacağım. Sırada foto galeri var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git