Oto Kokpit

Yeni Audi SQ5’in Sahte Egzoz Çıkışları Pes Dedirtti

Otomobil üreticileri son yıllarda araç üretirken bazen donanım seviyesinde bazende hangi serisi olursa olsun kullanıcının canını sıkacak tasarım detayları ile karşımıza çıkıyor. Bunlar arasında en çok eleştirilenleri egzoz çıkışları olmaya başladı. Özellikle Mercedes bunu fazlasıyla yapıyor. Bu kervana şimdi de Audi katıldı. Üstelik alt donanımlı modeliyle değil Yeni SQ5 gibi sınıfında ve serisinde üst seviye versiyonuyla bunu yaptı. Buyurun yazının devamına geçelim ve konuyu daha derinine tartışalım.

Sahte Egzoz Çıkışları

Egzoz çıkışlarındaki görüntü oyununu Mercedes’in yeni nesil C serisinde çok tepki toplamıştı. Öyle ki son test ettiğim C serisi‘de öyleydi. Piyasa değeri hatırı sayılır seviyede olmasına karşın ailenin en küçüğü olan ve daha önce test ettiğim A180 CDi modelinde çokta başarılı şekilde çift egzoz çıkışı yerleştirilmişti. Aradaki en bariz fark A serisinin AMG paketli olmasıydı. Mercedes’in bu görüntü oyununu donanım paketi ile bağdaştırabiliriz. Sonuçta C serisini de AMG paketle aldığınız zaman özenle yerleştirilmiş sağlı sollu çift egzoz çıkışları yerini alıyor.

Yeni Audi SQ5 Egzoz Çıkışları

Gelelim Audi cephesine. Normalde premium olarak satılan bu iki markanın alt donanım paketlerinde bunu yapmasını anladık. Peki Yeni Audi SQ5 için neden böyle bir uygulamaya gidildi. Hangi ülkede olursanız olun bu aracı belli gelir seviyesine sahip insanlar alabiliyor. Zaten donanım olarak Q5’in üst seviyesindeki özelliklerden faydalanıyor. Motor söz konusu olduğu zaman bile üç litrelik turbo beslemeli motora sahip ve kendileri ülkemizde satışta olduğunu kabul etsek bile 500.000 TL altında fiyatlanmayacaktır. Durum böyleyken arka difüzör ile egzoz çıkışlarını bir arada tutabilecek şık çıkışlar yapmak acaba çok mu zordu? Zaten bu otomobil üst seviye donanımlarla geliyor. Bunda bile maliyet kaygısı düşünmek açıkçası beni çok şaşırttı. Bunu standart Q5 için anlarım ama SQ5 gibi bir SUV modelinde doğru olmamış. Fakat alım gücü olanlar üzülmesin. Bu açık modifiye firmalarının dikkatini çekecektir. Özellikle ABT’den güzel bir body kit bekliyorum. Bu yazıda küçük bir eleştiride bulundum. Umarım otomotiv üreticileri bu ve buna benzer noktalarda düşüncelerimizi dikkate alır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }