Oto Kokpit

Yeni Mercedes C180 Fascination (1.6 Benzinli -W205) İncelemesi

Otomobil incelemesine yine uzun bir aradan sonra devam ediyorum. Bu sefer yine bir yıldızı ağırladım. W205 kasa Yeni Mercedes C180 ile dolu dolu iki gün geçirdim. Orta yaş grubuna hitap eden ve kompakt lüks otomobil olarak ülkemizde fazlaca ilgi gören C serisi, 4. jenerasyonu ile ailenin büyüğü S serisine fazlaca benzeyen yönleriyle eleştirilerek karşımıza çıktı. Bazı kesimlerce eleştiri alan çoğusunun da hayranlıkla baktığı bu araçla ilgili edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaştım. Hadi test detaylarına geçelim.

2017 Yeni Mercedes C180 Fascination İncelemesi

İncelediğim araç 2015 yılı çıkışlı Mercedes C180 Fascination. Donanım olarak ne dolu ne boş. Orta dolulukta bir araç. Donanımdan daha sonra bahsedeceğim. Önce aracın teknik inceliklerine girelim. Aracın kaputu altında M274 kodlu 1.6 litre 156 ps 154 beygir 250 nm tork güç üreten turbo beslemeli benzinli motor yer alıyor. Bu ünite W204’ün makyajlı versiyonunda kullanılmaya başlamıştı. Daha sonra E180 için kullanılan bu motoru daha önceden E180’de kullanmıştım. O araçta ağır kalmıştı. Fakat C180 ile tam oturmuş. Bununla birlikte 7 ileri G-Tronic Plus şanzımanın da uyumu çok iyi olmuş. Özellikle belirtiyorum. Vites geçişleri konusunda şimdiye kadar kullandığım (A180, B180, CLA180, E180, E350) en iyi Mercedes! Özellikle sport plus modunda geçişler ve düşüşleri oldukça başarılıydı. O çok merak edilen performans konusunda Yeni C180, benim nazarımda onay almıştır. Bunu 1425 kg boş ağırlığı baz alarak söylüyorum. Fakat şunu belirteyim; rampalarda çokta etkileyici çekiş sunmuyor. Yine de sizi üzmüyor. Hani kasa daha hafif olsa rampa performansı daha tatminkar olurdu. Eğer alırken performans kaygınız varsa o düşüncelerden kurtulun. 224 km/s hıza kadar son hızı gördüm. Önünüz açık oldu mu daha fazlasını da yapacağından eminim.

Yeni Mercedes C180 1.6 Benzinli İncelemesi

Konforu Yeterli Seviyede
Kullandığım araç 85.000 kilometreyi devirdiği için kısa sürede epeyce yıpranmıştı. Öyle ki ön takım ve süspansiyonlar değiş beni diyordu. Özellikle yüksek hızlarda bunu fazlasıyla hissettiriyordu. Bu kadar yıpranmasına rağmen süspansiyonların Tekirdağ’ın mükemmel (!) yollarındaki performansı tatminkardı. Bir E Serisinin uçan halı etkisini asla beklemeyin. O araç apayrı bir dünya. Fakat sınıfının standartlarını karşılayan bir araç. Bu arada rüzgar sesi olayı cam tavanlı araçların hastalığı olduğu için C180 içinde 120 km/s hızdan sonra içeri alabiliyor.

Yeni Mercedes C180 Fascination Türkiye

Yanlaması bile C Class…
Söz konusu araç arkadan itişli. Böyle bir araç test konuğumuz olmuş, hakkını vermez miyiz? Kurallar dahilinde tabi ki veririz. Alt başlıkta belirttiğim gibi Mercedes C180 ile yanlamak bile bu sınıfın seviyesinde oluyor. Asla saçma sapan kopma yapmıyor. Oldukça tatlı tatlı ve ağır başlı arkasını bırakıyor. Bunu yaparken de bana hep güven verdiğini özellikle belirtmek isterim. Fakat aracı düşünenlere şu uyarıyı yapmak istiyorum: Araç Eco modda olduğu zaman bile ıslak zeminde arkasını atabiliyor. Eğer daha önce arkadan itişli araç kullanmadıysanız paniklemenize sebep olabilir. Paniğe gerek yok. Direksiyona kasmadan hakim olun ve frenle ilişki kurmadan yolunuza efendice devam edin. Elektronik stabilite kontrolü hemen devreye giriyor.

Yeni Mercedes C180 Fascination Kokpiti

Düşük malzemelerde olsa başarılı ve sade kokpit
Araçta sevmediğim alanlardan birisi kokpitin bazı kısımları oldu. Özellikle orta konsolda kullanılan malzeme kalitesi hiç hoşuma gitmedi. Bunun dışında, önceki C serisindeki tuş kalabalıklarını atmışlar. Bu kısmı beğendim. Çokça eleştirilen multimedya kontrol alanı da canınızı sıkmasın. Bu araçta orta konsolda yer alan dokunmatik kontrol yoktu. Açıkçası gerekte yok. Yapabileceklerinizi kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Yalnız tuşların yokluğu, sayı ve harf girişlerinde uğraştırıyor. Hazır içerideyken bir eleştiri daha yapayım. Kapı açma düşmeleri çok canımı sıktı. Birçok alanda başarılı malzeme kalitesi kullanılmış. Hani onlar hiç olmasaydı ya da kaliteli bir malzeme kullanılsaydı. Bunların yanı sıra multimedya ekranını hepimiz eleştiriyoruz. Bende sevmiyorum. Ucuz tabletler gibi duruyor. Fakat bulunduğu konumla sürücünün görüş açısı çok iyi. Sırf bunu bozmayıp estetik olsun diye uğraşmak yerine böyle bırakmalarını da anlayışla karşılıyorum. Bakalım o kısmı makyajla aşacaklar mı? Birde ses sistemine değinmek istiyorum. Hareketli Araba Müzikleri dinlerken ses kalitesini bozmamak adına çalışılmışlık var. Fakat bass seslerini bir türlü alamadım. Hani bir subwoofer performansı beklemiyorum. Fakat notaların toklaşması gereken yerleri C180 tamamlayamıyor.

Yeni Mercedes C180 Fascination Yorumları

Ne kadar yaktı?
Vee gelelim asıl can alıcı noktaya. Benzinin litresi 5.15 TL olmuşken bu aracın testini yapmak benimde canımı yaktı :). Fakat şu da bir gerçek ki mazotta artık ucuz değil. Ve bu araç 1.6 litrelik dizelinden daha da performanslı ve bakıma girdikleri zaman daha uygun faturalandırmaya tabi olacak. Bunu göz alarak yine de alın ya da almayın diyemem ama 200 kilometreden birazcık fazla yol yaptım. Hepsi de şehir içinde gerçekleşti ve yeni mercedes c 180 ile genellikle comfort veya eco modunda gezindim. Ara ara sport+ moda aldım. Üst hızlardaki performansını bir kere test ettim. Agresif sayılacak kullanımlarım sonucunda ortalama da 11.6 litrelik yakıt tüketti. Bunu kilometre başında TL’ye vurduğumuzda ise 0,75 kuruş çıktı. Sağlam yaktı :(. Fakat bu değer standart kullanıcı için fazla olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Sakin kullanımla şehir içinde 10 litre altına düşersiniz. Uzun yolda ise 8 litrenin altını görürsünüz. Şu da var. Kullandığım araç 85.000 kilometreyi aşmış ve yıpranmış bir araçtı. Bunu da göz önüne almalıyız. Tabi yine de benzinli bir araç. Ara ara sizi gıdıklayacaktır.

Yeni Mercedes C180 Fascination Yakıt Tüketimi

Sonuç
Fascination paketli Yeni Mercedes C180 ile geçirdiğim iki günde keyif aldım. Premium hissini daha uygun fiyata veriyor. Kendileri şuan 9 ileri oranlı şanzımanla satılıyor olsa da ikinci el olarak bu araçtan düşünenler için tavsiye ederim. Bu sınıftaki beklentileri karşılayan bir otomobil. Yakıt konusu sizi üzmeyecek ise alabilirsiniz. Bu sınıfın beklentilerine cevap verecek bir araç. Bir başka inceleme de görüşmek üzere, Hoşça Kalın…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }