Oto Kokpit

Ülkemizin En Genç Rekortmeni: Can Öncü

Ülkemizin En Genç Rekortmeni: Can Öncü

Motor sporlarında geçtiğimiz günlerde müthiş bir gelişme oldu. Can Öncü adlı genç kardeşimiz Moto3 yarışını kazanarak tarihe geçti. İşte detaylar…


Can Öncü Rekorları

Can Öncü, İspanya’nın Valencia şehrindeki Ricardo Tormo pistinde gerçekleşen Motor3 sezonun son yarışını birinci olarak tamamladı. Bu yarış sıradan gibi görünebilir ama değil. Kendisi 15 yaşında ve Moto GP tarihine geçen isim oldu. Çünkü 15 yaş ve 115 günlük olarak bu yarışı kazanarak Moto GP kategorilerinde yarış kazanan en genç yarışçı unvanını ele geçirmiş oldu. Moto3 şampiyonasında yarış kazanarak Scott Redding adlı pilotun rekorunu ele geçirdi. Bu yarışçı da 15 yaş ve 170 günlük olup Donington Park yarışını kazanmıştı.

55 gün ile tarihe geçen Can Öncü aynı zamanda Moto3 tarihinin en genç yarışçısı olma unvanına da sahip oldu. Rekorlar bununla sınırlı değil. Genç kardeşimiz aynı zamanda Moto GP kategorilerinde yarış kazanan ilk Türk oldu. Ayrıca Can Öncü, diğer gururumuz olan Kenan Sofuoğlu’ndan sonra Grand Prix yarışlarında podyuma çıkan ikinci Türk oldu. Antalya Alanya’lı olan Öncü, yaşamını da burada sürdürmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }