Oto Kokpit

Türkiye’de Trafik Kazalarının Son 10 Yıl İstatistikleri (2009-2018)

Türkiye’de Trafik Kazalarının Son 10 Yıl İstatistikleri (2009-2018)

Sitemizde trafik kazalarına dair her zaman hassas yaklaştım. Bu konu ülkemizin bir türlü değişmeyen acı gerçeği olarak sürekli önümüze çıkıyor. Sadece geçen sene ülkemizde 1.229 milyon trafik kazası yaşanmış ve 6675 kişi hayatını kaybetmiş. Bu ciddi bir rakam. Son on yılda teknolojinin gelişmesi ve yolların iyileşmesiyle kazalar düşme olmamış. Ajans Press bu konuda gerekli verileri bizlerle paylaştı. Gelin birlikte göz atalım ve ülkemizin en acı gerçekleriyle bir kez daha yüzleşelim.


Türkiye'de Trafik Kazaları 2019

Ülkemizde 2009-2018 yılları arasında 12 milyon 236 bin 912 trafik kazası yaşandı. Bu kazalarda 52 bin 95 kişi vefat ederken, 2 milyon 695 bin 604 kişi de yaralandı. Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının nedenlerine bakıldığında, ilk sırayı sürücü hataları alırken, ikinci sırada yaya, yol, araç ve yolcu hataları takip etti. En çok kaza yapan araçları cinslerine göre sınıflandırıldığında otomobil ilk sırada yer alıyor. Otomobili de sırasıyla; kamyonet, motosiklet ve minibüs izledi.

Türkiye'de Trafik Kazaları 2009-2018

Dünya genelinde trafik kazalarında yılda ortalama 1,2 milyon kişi hayatını kaybederken 50 milyondan fazla kişi yaralanıyor. Meydana gelen trafik kazalarının sosyo-ekonomik maliyeti ise 518 milyar dolar gibi çok ciddi rakamlara tekabül ediyor. Kazalarda kusur oranının % 99’u sürücü, yaya ve yolcu olmak üzere insan faktöründen kaynaklanırken, son on yılda gerçekleşen yaralanmalı kazalar en fazla Temmuz ayında en az Şubat ayında meydana geldi. Gün olarak ise en fazla Cumartesi en az Salı günleri trafik kazalarının gerçekleştiği görüldü.

Yukarıdaki listede ölü ya da yaralı olarak yer almamanız dileğiyle güvenli sürüşler dilerim. Trafik kurallarına uyalım. Uymayanları uyaralım. Bu arada emniyet kemerini takmadan kontağı çevirmeyelim.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Melih Ergen dedi ki:

    Daha dikkatli olmak lazım. Lütfen kurallara özen gösterelim arkadaşlar