Oto Kokpit

Trafik Sigortası Prim İadesi İçin Geri Sayım Başladı

Trafik Sigortası Prim İadesi İçin Geri Sayım Başladı

Trafik sigortası prim iadeleri üzerine son zamanlarda birçok vatandaşımı beklenti içerisinde ve kafalarında bazı soru işaretleri var. Söz konusu primlerin iadesinin ne zaman ve nasıl gerçekleşeceği konusunda birçok kişi merak içerisinde bekliyordu. Bu konuya ilişkin olarak Türkiye Sigorta Birliği bir açıklamada bulundu. İşte detaylar…


Trafik sigortasında prim iadesi ne zaman yapılacak?

Hak sahipleri için yapılan bu iade çalışması başta Hazine Müsteşarlığı olmak üzere, sigorta şirketleri ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi arasında yürütülecek. Bu süreçte sigorta şirketlerinin hasar kaydı nedeniyle ek prim uygulanması gereken işletenlerden bu ek primin tahsil edilmeyeceği belirtildi.

Türkiye Sigorta Birliği tarafından yapılan diğer açıklamalar şu şekilde: “Bu kapsamda tüm şirketlerin geçmiş dönemde düzenlenmiş poliçeleri sorgulamalarını sağlayan bilgi işlem alt yapısı kurulmuştur. Yapılan çalışma sonucunda satış veya sair sebeplerle iptal edilmiş poliçenin varlığının sigorta şirketince tespit edilememesi nedeniyle prime uygulanacak indirim ve artırım oranlarının saptanamadığı poliçeler tespit edilmiştir.” denildi.

Peki trafik sigortası prim iadesi ne zaman başlayacak?
Yapılan açıklamaya göre hak sahipleri Ağustos ayının ilk haftasından itibaren Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin ‘www.sbm.org.tr‘ adlı adresinden gerekli sorgulamayı yapabilecek. Fakat bu uygulamadan bütün trafik sigortası hak sahipleri faydalanamayacak. İade durumu 18 Haziran 2014 tarihinden itibaren hasar geçmişinin tespit edilememesi sebebiyle doğru basamaktan poliçe düzenlenemeyen hak sahiplerini kapsıyor. İade hakkına sahip olan vatandaşlarımız önümüzdeki aydan itibaren banka hesaplarına ya da sigorta edilmiş olan kredi kartına gerekli iadeler gerçekleşecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]