Oto Kokpit

Kalbinde Ferrari Var: Lancia Thema 8.32 ve Özellikleri

Tarihin tozlu sayfalarına gömülüp kalmış egzotik araçları bulup çıkarmaya devam ediyorum. Bu sefer sizleri çok özel sedan otomobille tanıştıracağım. Yine bir İtalyan’a yer veriyorum ama bildiğiniz türden araba değil. Kaputunun altında Ferrari motoru var. Evet, Lancia Thema 8.32 üzerinde 80’lerin sonunda çokça konuşulan noktasını bu yazıda irdeleyeceğiz. Hadi bir alt satıra geçelim.

Lancia Thema 8.32
Lancia Thema efsanesi 1984-1994 yılları arasında hüküm sürdü ama söz konusu aracımız 1987-1989 yılları arasında üretimde kaldı. Günümüzde bu otomobili bilen çok ama çok az kişi var. Fakat zamanında Ferrai motoruyla iz bırakan, bunu günümüze kadar da taşıyan ve ağırlıkla Mercedes 500e ile kıyaslanan; Saab 9000, Alfa Romeo 164 ve Fiat Croma üçlüsüyle birlikte Fiat Tip 4 platformunu paylaşan bu aracın özelliklerine geçelim.

Lancia Thema 8.32 Kokpiti

Lancia Thema 8.32 kalbinde Tipo F105L V8 kodlu Ferrari Dino motoru yer alıyor. Ferrari 308‘de kullanılan bu ünite 2.9 litrelik V8 atmosferik benzinli motor olup 6750 prm devirde 215 ps 212 beygir, 4500 prm devirde ise 285 nm tork güç üretiyor ve bu gücü 5 ileri manuel şanzımanla aktarıyordu. Aracın sedan görünümü sizi yanıltmasın. Lancia Thema 8.32, 0-100 km/s hızlanmasını 6.8 saniyede tamamlayıp 240 km/s son hıza ulaşıyordu. Bu arada ismindeki gizemi de açıklayalım. 8.32 sayılarından baştaki rakam V8 motoru, 32 ise valf değerini ifade ediyor. Fakat bu aracı özel kılan tek nokta altındaki motoru değil. Fotoğraflarda ağırlıkla yer verdiğim açılan spoyler var. Bagaj üstünde elektrikli olarak otomatik şekilde açılma olayı, ilk kez Lancia Thema 8.32‘de kullanıldı. Bu bile muazzam bir özellik.

Lancia Thema 8.32 Spoyler

Sonuca gelecek olursak. Lancia Thema 8.32, bir zamanların en gözde E segmenti aracı olabilir. Fakat bir BMW M5, Mercedes 500e gibi araçlar kadar yer edinemedi. Tabi bunun birçok sebebi var ve en başlıcası önden çekişli olması. Ayrıca tasarım olarak pekte ilgi çekici değil. Ayrıca kaputun altında Ferrari motoru var. E her alıcı bu topun altına giremez. Basit bir üniteden söz etmiyoruz. Birkaç yıl sonra bakım masrafları veya uzun ömürlülük konusunda baş ağrıtabilirdi. Kısaca aracın eksikleri çoktu ve rakipleri daha ağır bastı. Fakat şuan bu otomobile sahip olup garajında tutan kişiler gerçekten çok şanslı insanlar olduklarını bilsinler. Çok özel arabaya sahipsiniz. Aktaracaklarım bu kadar. Birazda görsel içerikler konuşsun.

Yorumlar
  1. Yasin Aslanhan dedi ki:

    Merhablar Ben almanyadan Yasin Aslanhan benim suan iki tane 8.32 var baba I da gebcliginde iki tane vardi. Inanilmaz güzel bir araba ama malesef parcalari bulunamıyor çoğu parçaları. ya Italya Afrika veya Amerika Dan getirtiriyoruz. Yinede çok zevkli bir arac dir Tskler

] }