Oto Kokpit

Trafik Sigortası Olmadan Araç Satış Olur Mu? Sigortasız Araç Cezası 2022

Trafik Sigortası Olmadan Araç Satış Olur Mu? Sigortasız Araç Cezası 2022

Trafik sigortası olmadan araç satış olur mu? sorusu araç sahiplerinin satış kısmında sıkça sorduğu soruların başında gelmektedir. Notere araç satışı için gittiğiniz zaman burada aracın sigorta bilgileri kontrol edilmez. Aracın sigortasının olmaması satışa engel bir durum değildir. Ancak sigorta trafiğe çıkılacağı zamanlarda ve herhangi bir kazaya karışılması gibi durumlarda sorun yaratabilir. Rutin polis kontrolünde aracın sigortasının olmaması cezai işlem uygulamasına neden olacaktır. Bu nedenle trafiğe çıkma ihtimali olan bütün araçların trafik sigortası yaptırması gerekmektedir.

Trafik Sigortası Olmadan Araç Satış Olur Mu?

Trafik Sigortası Olmadan Araç Satış Olur Mu?

Araç satışlarında trafik sigortası sıfır ve ikinci el araçlarda farklı kurallarla değerlendirilmektedir.

  • Satışı yapılan araç ikinci else aracı satın alan kişinin sigorta yaptırması için 15 gün müsaade edilir.
  • Alınacak olan araç ikinci el ise sigortası yoksa noter satış işlemlerinin tamamlanmasının ardından hemen trafik sigortası yaptırması gerekir.
  • Satın alınan araç sıfır ise aracın ruhsatı çıktığı andan itibaren araç satışı yapan bayi ve galeriler ile birlikte sigorta şirketleri aracılığıyla trafik sigortası yaptırılabilir.

15 Günlük Koruma Süresi Nedir?

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Tarife Uygulama Esasları gereği araç sahibin aracını satması ve yeni alan kişinin 15 gün boyunca sigorta koruması devam eder. Bu 15 günlük süre boyunca yeni sahibi sigorta yaptırmak zorundadır.

Sigorta Prim İadesi Alınabilir mi?

Aracın el değiştirmesi gibi durumlarda trafik sigortası devam eden ilk sahibi sigorta şirketlerinden prim iadesi talep edebilir.

Sigortasız Araç Cezası 2022

Sigortasız araçlara cezai işlem uygulanır. Eğer polis kontrolünde aracın sigortasının olmadığı tespit edilirse aracın sahibini cezai işlem uygulanır.

Trafik sigortası bulunmadan trafiğe çıkan araçlardan 169 TL sigortasız araç cezası kesilmektedir. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda % 25 indirim uygulanır. Cezanın zamanında ödenmemesi durumunda ise %5 gecikme zammı vardır. Sigortasız araçlar trafikten men edilebilir.  Aracın sigortası yaptırılana kadar araç bağlı kalır ve otopark ücreti araç sahibine yansıtılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }