Oto Kokpit

Soğutmalı (Solar) Sunroof Nedir? Nasıl Çalışır?

Soğutmalı (Solar) Sunroof Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomobil donanımları arasında yer alan Sunroof, modelden modele göre değişen versiyonlara sahiptir. Kimisi standart olsa bile bazılarının ek işlevi de vardır. Bunlardan birisi de araç motoru durmuş haldeyken bile iç mekanı soğutmasıdır. Soğutmalı sunroof ya da terimsel ismiyle Solar Sunroof sistemleri bu işlevi yerine getirmektedir. Peki bu sistem nedir ve nasıl çalışır? Merak edenleri yazının devamında alayım.


Solar Sunroof Nasıl Çalışır?

Solar Sunroof Nedir?
Soğutmalı ya da solar sunroof, yaz sıcaklarında aracın içini daha serin tutmak için özel güneş panellerine sahip olan sistemin adıdır. Aracınız bir şekilde sıcak altında kaldı ve dışarıda sıcaklık 40 derece seviyelerinde seyrediyor. Fakat aracın içi en az 60 derece ve aşırı bunaltıcı şekilde sizi karşılıyor. Aracın içini soğutana kadar da hem klimayı daha yüksek seviyede açıp fazla yakıt harcarsınız hemde seyahatin ilk anları bunaltıcı olur. İşte solar sistemli sunroof’a sahip araçlarda bu sorun yaşanmıyor ve aracın içi daha serin tutuluyor.

Solar sunroof hakkındaki en büyük yanılgı güneşten alınan enerji ile klimanın çalıştığı yönündedir. O kadar küçük panelin klima gibi çok daha fazla güç isteyen sistemi çalıştırması mümkün değildir. Peki bu sistem nasıl çalışıyor da araç serinliyor. Onu da öğrenelim.

Peki Solar Sunroof Nasıl Çalışır?
Solar sunroof sistemlerinin camları farklıdır ve güneş hücreleri ya da diğer adıyla fotovaltaik hücreler cam içine yerleştirilmiştir. Bu hücrelerin görevi güneş enerjisini araç için kullanmaktır. Bu kullanımda sadece araç tamamen kilitli ve çalışmıyor haldeyken havalandırma fanının harekete geçmesi üzerine tasarlanmıştır. Yani havalandırma peteklerinden klimanın soğuttuğu hava yerine içteki sıcaklığı dengelemek için hava sirkülasyonu oluşturan fanlar devreye girer. Böylece aracın içine bindiğiniz zaman yüzünüze sertçe çalınan sıcak havayla karşılaşmazsınız. Sistemin bütün amacı budur ve yaz aylarında kullanıcısına güzel konfor sunar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }