Oto Kokpit

Rolls-Royce Spectre Teknik Özellikleri ile Tanıtıldı – Elektrikli En Lüks Otomobil

Tamamen elektrikli en lüks otomobil Rolls-Royce Spectre sonunda gün yüzüne çıktı. 900 nm tork güç üreten elektrikli motoruyla 3 tonluk ağırlığına rağmen 4.5 saniye‘de 100 km/s hıza çıkan Spectre, Rolls-Royce mühendislerinin 2.5 milyon kilometrelik testlerinin sonucu olarak üretildi. Rolls-Royce, açısından mihenk taşı olarak kabul edilen Spectre modeli ile e-mobilite dünyasına büyük bir adım atılmış oldu. Rolls-Royce Motor Cars, 2030 yılından sonra sadece elektrikli otomobil üreteceğini belirtip Spectre modelinin detaylarına geçelim.

Rolls-Royce Spectre Menzili

Rolls-Royce Spectre Teknik Özellikleri ve Donanımları

Rolls-Royce Spectre Teknik Özellikleri
Rolls-Royce Spectre, 2 kapılı ve dört koltuklu elektrikli lüks spor otomobil olarak tanıtıldı. 5453 mm uzunluk değeriyle birçok F segmenti araçtan uzun olan Spectre, 2080 mm genişlik, 1559 mm yükseklik ve 3210 mm aks aralığına sahiptir. 12,7 metre dönüş çapına sahip olan yeni Rolls-Royce Spectre 2975 kg boş ağırlıktadır.

Rolls-Royce Spectre için kullanılan elektrikli motorlar 567 beygir 900 nm tork güç sağlarken bu dev cüssenin 0-100 km/s hızlanması 4.5 saniye sürüyor. Öte yandan Rolls-Royce Spectre menzili 520 kilometre olarak açıklandı.

Rolls-Royce Spectre 0-100 Hızlanması Kaç Saniye?

Rolls-Royce Spectre Donanımları
Spectre modelinde 23 inçlik jantlar kullanıldı. İnce led farlar, çift renk uygulaması ve ters açılan kapılar Rolls-Royce Spectre’nin diğer öne çıkan dış detayları arasında bulunuyor.

Planar Süspansiyon sistemi bulunan Rolls-Royce Spectre, 18 farklı sensörle yolun durumunu izliyor. Analiz edilen yol bilgileri ile her bir tekerin tepkisi bağımsız olarak belirleniyor. Ayrıca süspansiyon, frenler ve güç aktarımı da analiz edilen yol bilgileri üzerine doğru parametreler üzerinden sürücüye yönlendiriliyor. Böylece kusursuz sürüş keyfi hedeflenmiş oluyor.

Rolls-Royce Spectre‘nin iç mekanı 5.876 adet yıldızla, zarifçe aydınlatılmış Starlight Doors adı verilen yıldız kapı ile sunuluyor. Elektriğin konforunu kendi sessizliği ile birleştirmek isteyen Rolls-Royce, 700 kiloluk ses yalıtımına sahiptir.

Rolls-Royce Spectre İçiRolls-Royce Spectre Ne Zaman Çıkacak? Fiyatı Ne Olacak?

Rolls-Royce Spectre ilk teslimatları 2023 yılı sonunda gerçekleşecek. Fiyat konusunda net bilgi paylaşmayan Rolls-Royce, söz konusu Spectre fiyatının Cullinan ile Phantom arasında olması bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }