Oto Kokpit

Renault’un 1.3 lt TCe Motorunun Teknik Özellikleri Açıklandı

Renault’un 1.3 lt TCe Motorunun Teknik Özellikleri Açıklandı

Küçük hacimli motorlar savaşında, Volkswagen tarafının yeni EcoTSi ve TSi Evo motor adımından sonra bu işe en çok yatırım yapan markalardan birisi olan Renault, iş ortakları Mercedes ve Nissan’ın elinden çıkan 1.33 litre 4 silindirli turbo benzinli TCe motor ile karşımıza çıktı. Bu ünite çok ama çok önemli yere sahip. Çünkü önümüzdeki yıllarda başta Renault olmak üzere Mercedes’in kompakt modelleri ve Nissan araçlarında kullanılacak. İşte detaylar…


Renault 1.3 lt TCe Motoru

1.33 litrelik bu motorun hacimsel değerinden en başta önemli noktaya dikkat çekmek istiyorum. 1130 cc hacme sahip motor, ülkemiz vergi diliminde en düşük kademeyi kıl payı ile kaçırıyor. Hani 1.299 cc olsaymış maksimum 892 TL MTV değeri çıkacaktı. Fakat o fazladan 34 cc yüzünden 1294 TL tüketiciye yansıyacak. Tabi adamlar sadece bizi düşünerek motor üretecek değil. Vergi dilimini bir kenara bırakıp teknik kısıma geçelim.

1.3 lt TCe motor‘un teknik verilerini Yeni Scenic üzerinden açıklayan Renault, söz konusu üniteyi TCe 115, TCe 140 ve TCe 160 koduyla sınıflandırarak üç güç biriminde toplamış. TCe 115 ile 115 beygir 220 nm tork güç sunulurken 6 ileri manuel şanzımanla Scenic modelinde kombin edilmiş. TCe 140 seçeneği de 140 beygir 240 nm tork güç üretirken yine 6 ileri düz vites ve buna ek olarak 7 ileri EDC otomatik şanzımanla geliyor. TCe 160 ise 6 ileri manuel şanzımanda 160 beygir 260 nm tork güç sunarken 7 ileri EDC otomatik şanzıman da 160 beygir 270 nm tork güç üretiyor. Bu ünitenin sunduğu performans verilerini yazının devamında detaylıca inceleyeceğiz. Aşağıdaki tablodan yola çıkarak kağıt üzerinde bu motorun Renault ailesinde Clio ya da Megane gibi daha hafif modellerde yakıt tüketimi ve hız performansı konusunda daha iyimser veriler ortaya koyacağını da unutmamak lazım, diyorum ve teknik tablo ile baş başa bırakıyorum.

Renault Scenic 1.3 lt TCe Teknik Özellikleri
Renault Scenic 1.3 lt TCe Teknik Özellikleri

Renault 1.3 lt Motor TCe Teknik Özellikleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }