Oto Kokpit

Porsche Sport Chrono Nedir?

Porsche dünyasında “Sport Chrono” denince akla kokpitin üst kısmında yer alan kronometre gelir. Standart Porsche modelleri ile Sport Chrono paketine sahip olan versiyonlar arasındaki farkı anlamanın en net ayrımlarından birisi kronometredir ama işin arka planında çok fazlası var. Yani görünen kronometrenin önündeki Sport kelimesinin hakkını veren özel geliştirmeler mevcuttur. Yazının devamında Porsche Sport Chrono nedir? sorusuna net şekilde cevap vereceğiz.

Porsche Sport Chrono

Sport Chrono, Porsche’nin opsiyon olarak sunduğu bir pakettir. Eğer bu pakete sahip Porsche’ye bindiyseniz standart versiyonlarından daha sportif sürüş sağlayacağından emin olamayabilirsiniz.

Direksiyon üzerinde yer alan mod tuşu ile aktif edilen sistemle aracı standart kullanımdan çıkarıp asfaltı üze bilirsiniz. “Normal, SPORT, SPORT PLUS ve Kişisel” sürüş seçenekleri arasında kullanıcı tercihine bırakılan bu sistem birde PDK şanzımanla birleşince daha keyifli oluyor.

Eğer PDK şanzımanlı Spor Chrono paketini alırsanız üç özellik daha ekleniyor. İlki vites geçişlerinin daha agresif ve seri hale gelmesi oluyor. İkincisi Launch Control yani kalkış kontrol özelliği ekleniyor ve kayıpsız şekilde Porsche’yi sıfırdan üst hızlara çıkarabiliyorsunuz. Son olarak ise SPORT Response oluyor. 718 Boxster ve 718 Cayman modellerinde ilk olan bu sistem de mod kumandasının ortasında yer alan düğmeye basıldığında, motor ve şanzıman mümkün olan en yüksek gücü açığa çıkarmaya hazırlanır. Başka bir deyişle, yaklaşık 20 saniye boyunca maksimum duyarlılık sağlanır. Gösterge tablosundaki bir zaman grafiği, ne kadar süre kaldığını gösterir.

Kaynak: https://www.porsche.com/turkey/tr/

Etiketler:

Yorumlar
  1. Ilgaz İpek dedi ki:

    Güzel bir içerik olmuş. Çok teşekkür ederim

] }