Sürücü Kursları Rehberi

Porsche, Formula E İçin Kolları Sıvadı

Alman otomobil devi Porsche, motor sporlarındaki etkinliğini çeşitlendirmeye devam ediyor. Alman firma, elektrikli otomobillerin yarıştığı Formula E‘ye katılmak için kolları sıvadı. Elektrikli otomobillerin yarışı olan Formula E için üreteceği araçla 2019 yılından itibaren pistlerdeki yerini alacak. İşte detaylar…

Porsche Formula E

Motor sporları söz konusu olduğunda genellikle formula 1, ralli ve drift gibi belirgin kategorilerde haberleri aktarıyordum. Elektrikli otomobillerin gelişmesiyle birlikte motor sporlarında da bu tür araçlar temsil edilmeye başlandı. İlk olarak 13 Eylül 2014 tarihinde Formula E yarışlarına başlanmıştı. Şuan Audi, Jaguar, Renault gibi bilinir markalarla birlikte 10 takım yarışıyor. Porsche ise yarışlara 2019 yılında dahil olacak. Konu ile ilgili Porsche AG Araştırma ve Geliştirme İdari Kurulu Üyesi Michael Steiner, açıklama da bu açıklamayı yaptı: “Formula E’ye katılıp bu kategoride başarıya ulaşmak, Mission E olarak adlandırdığımız amacın doğal sonuçları. Şirketlerin kendi geliştirdikleri teknolojilerin kullanımlarına tanınan özgürlüğün giderek artıyor olması, Formula E’yi bizim için oldukça cazip kılıyor. Porsche alternatif, yenilikçi motor konseptleri üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Bizim için Formula E, çevreye duyarlılık, verimlilik ve sürdürülebilirlik gibi alanlarda yüksek performans gösterecek otomobiller geliştirme çabasında en önemli rekabet ortamını temsil ediyor.”

Uluslararası GT yarışlarına odaklanmayı sürdürecek olan Porsche, diğer yandan motor sporları stratejisi kapsamında GT klansmanında 911 RSR ile mücadele edeceği FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası ve şampiyonanın en önemli müsabakalarından olan Le Mans 24 Saat yarışına, American IMSA WeatherTech SportsCar Şampiyonasına ve diğer klasik, uzun mesafe yarışlarına yoğunlaşacak.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git