Oto Kokpit

Porsche Dizel Araba Üretmeme Kararı Aldı

Porsche Dizel Araba Üretmeme Kararı Aldı

Otomobil üreticilerinin dizel motora karşı açtığı savaş devam ediyor. Bu sefer de Porsche, önümüzdeki yıllarda dizel motorlu araba üretmeme kararı aldı. Son yıllarda hibrit ve elektrikli motorlu araçlara ciddi yönelim var. Otomotiv üreticileri de çağın gereği olarak kendilerini geliştiriyor ediyor. Öte yandan içten yanmalı motorlu araçların dünyasında performans araç satanlar için dizel motor hep geri planda kalması ve dizel araçlarında çevreye de daha zarar vermesinden dolayı kritik kararlar alınmaya başlandı. Almanya’da dizel motorlara karşı ciddi yaptırımlar var ve ilerleyen yıllarda bu katlanarak devam edecek. Bunu ön gören üreticiler de gerekli önemleri almaya başladı. Tüm bu sıraladıklarımı göz önüne alan Porsche, dizel motorlu otomobil üretmeme kararı aldı. İşte detaylar…


Porsche Dizel Araba Üretmeyecek

Porsche, elektrikli otomobillere çok ciddi yatırımlar gerçekleştirdi ve bunu 2022 yılına kadar 6 milyar avro’yu aşan yatırıma kadar çekmeyi planlıyor. Hibrit Porsche’lerde Alman üretici ciddi ilgi gördü. Mesela Avrupa pazarındaki Panamera’ların % 63’ü hibrit üniteye sahip. Öte yandan yine markanın açıklamasına göre Dünya genelindeki Porsche satışlarındaki dizel modellerinin payı sadece %12 seviyede gerçekleşmiş. Hatta Şubat 2018’den bu zamana kadar mevcut modellerine dizel motor seçeneği dahil edilmedi. Bu şartlardan dolayıdır ki Porsche, gelecekte dizel araba üretmeme kararı verdi.

Porsche AG CEO’su Oliver Blume, bu kararı şöyle açıkladı: “Porsche, dizeli bir canavar gibi göstermeyi amaçlamıyor. Dizel önemli bir motor teknolojisi ve öyle kalmayı da sürdürecek. Ancak, dizelin yardımcı bir rol oynadığı spor otomobil üreticisi olarak, gelecekteki otomobil modellerimiz arasında dizele yer vermek istemediğimize karar verdik. Ancak, mevcut dizel müşterilerimize bizden bekledikleri profesyonel hizmetleri sunmayı sürdüreceğiz.

Gelecek yıl, Porsche’nin tamamen elektrikli ilk spor otomobili olan Taycan modelini tanıtacağız. Bu model, nötr CO2 yöntemlerle üretiliyor ve Avrupa’nın dört bir yanında kurulan yüksek performanslı bir şarj altyapısı ile çevre dostu bir şekilde yeşil enerjiden faydalanıyor. 2025 yılına dek Porsche’nin ürettiği her iki otomobilden biri ya hibrit ya da tümüyle elektrikli olacak. Spor otomobil üreticisi ayrıca içten yanmalı motorları daha verimli kılmak yönündeki çalışmalarını sürdürüyor. Dolayısıyla safkan, etkileyici ve güçlü spor otomobiller, Porsche ürün gamında önemli bir rol oynamayı sürdürecek.”

Blume, “Ortak hedefimiz, teknolojik gelişmeler üzerine lider bir marka olmaktır. Bu nedenle marka imajımızı güçlendirmek ve geleceğin geleceğin mobilite ihtiyacına yönelik aktivitelerimize tutarlılıkla odaklanmak istiyoruz. ” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }