Sürücü Kursları Rehberi

Mercedes ve BMW Elektrikli Araçlarında Kablosuz Şarj İçin Çalışıyor

mercedes-ve-bmw-elektrikli-arac-1
Kablosuz şarj özelliğini, son zamanlarda nokia telefonlarında sıkça duyar oldu. Kurulan sistem üzerinde kablo olmadan elektromanyetik akım aracılığı gerçekleştirilen ve adını endüktif şarj olarak alan bu teknoloji, yakın zamanda otomobillerde kullanılmaya başlanacak.

Bu sistemin öncülüğünü otomobil dünyasının iki devi yapıyor. Mercedes ve bmw endüktif şarj yöntemiyle araçlara daha fazla elektrik akımı gönderip araçlarını daha hızlı şarj edeceklerini belirtiyorlar. Mercedes, S 500 Plug-in Hybrid; BMW ise i8 ve X5 eDrive üzerindeki prototip çalışmalarını 2015 yılı içerisinde sunacak. Bu sisteme geçildiğinde mercedes s 500 plug-in hybrid’in aküsünü tamamen şarj etmek için 3 saat yeterli olacak.

mercedes-ve-bmw-elektrikli-arac-2

Peki bu sistem nasıl çalışacak? Yani bir kablo olmadan aracın şarjı nasıl mümkün olacak? Aslında en basit şekliyle nokia lumia telefonlarında kullanılan sisteme benzer durum burada geçerli. Araç, park alanınıza yerleştirilecek olan levha üzerine geldiğinde elektrik akım transferi başlayacak. Yani burada yine bir kurulum söz konusu olacak. Tabi bu cihazın kurulumu bir defalığına mahsus yapılır diye düşünüyorum. Önümüzdeki sene detaylıca elektrikli otomobil kablosuz şarj sisteminin bilgilerine erişmiş olacağız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git