Oto Kokpit

Kasko Sigortası Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Kasko Sigortası Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Otomobil satın aldıktan sonra belirli değerdeki araçlar için zorunlu trafik sigortasına ek olarak birde kasko sigortası yapılmaktadır. Biraz daha tuzlu ve firmadan firmaya değişiklik gösteren bu uygulama da doğru bilinen ama yanlış olan bilgiler var. Onları bu yazı da düzelteceğiz. Hadi başlayalım.


Kasko Sigortası Hakkındaki Yanlışlar

En yanlış bilinen: Full Kasko
Otomobil sohbetinin döndüğü ortamda sıkça duyarız, “full kasko” terimini. Bir kere sigorta dünyasında böyle bir seçenek yoktur. Bunun yerine Genişletilmiş Kasko terimi kullanılır ve şirketlere göre güvence teminatları değişiklik göstermektedir. Ayrıca kasko kapsamında alkollü ve ehliyetsiz araç kullanmalar dahil olmadığını ayrıca belirtelim.

Trafik sigortası karşı tarafa verdiğim tüm hasarları karşılar

Trafik sigortası karşı tarafa verilen hasarları o yıl için belirlenmiş ve tüm şirketler için standart olan limitler dahilinde karşılar. Örneğin karşı tarafa verilen maddi bir hasarda limit 2018 yılı için 36 bin TL’dir. Karşı tarafa verilen zarar bu limiti aşıyor ise aşan kısmından zararı veren sorumludur. Yani karşı tarafa verilen zararlarda trafik sigortası için belirlenmiş olan limit her zaman yeterli olmayabilir. Kasko poliçesinde İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı bulunuyorsa, karşı tarafa verilen zararlarda trafik sigortası limitini aşan kısım, bu teminattan karşılanabilmektedir.

Ufak hasarlar için kaskomu kullanmama gerek yok, kaskom bozulur
Sigorta şirketlerinde farklılık göstermekle beraber mini onarım kapsamına giren ufak çizik, kaporta göçük veya ezikleri hasarları ile cam hasarında dosya açılmaz, bu sebeple bilinenin aksine kaskonuz bozulmaz. Bununla beraber 1 adedi aşmamak üzere far, stop lambası veya ayna hasarı ya da radyo teyp hasarlarında da pek çok sigorta şirketinde hasarsızlık kademeniz yenileme poliçenizde düşmez.

Full+Full kasko aldım, her şey dahil
Kasko genel şartlarında belirtilen alkollü veya ehliyetsiz araç kullanmak yahut kaza yapılan yeri zorunlu bir sebep olmadıkça terk etmek gibi teminat dışı kalan haller, tüm sigorta şirketleri için geçerli olup, her türlü kasko poliçesinin kapsamı dışındadır. Şirketler arasında farklılık gösterebilmekle beraber, genel olarak aracın kendiliğinden meydana gelen mekanik, elektrik veya elektronik aksamındaki arızalar da kapsam dışıdır.

Yazının sonuna şu paragrafı ekleyelim: Araç markanıza göre uygun kasko teklifi almak veya araç kaskoları hakkında detay bilgi almak için VDF Sigorta’nın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }