Oto Kokpit

Güneş Enerjisiyle Çalışan Araba “Sono Sion” Fiyatı Açıklandı

Güneş Enerjisiyle Çalışan Araba “Sono Sion” Fiyatı Açıklandı

Güneş enerjisiyle çalışan Sono Sion tanıtıldı. Almanya Münih merkezli Sono Motors firmasının ürettiği Sion adlı elektrikli otomobil sadece prizden şarj olmuyor aynı zamanda güneşten aldığı enerjiyi elektriğe çevirerek 245 km/s’ye kadar ekstra sürüş menzili sunabiliyor.


Güneş Enerjisiyle Çalışan Araba

Sono Sion Ne Zaman Çıkacak ve Fiyatı Ne Olacak?

Sono Sion fiyatı Avrupa pazarı için 29.900 euro olarak belirlendi. Güneş enerji destekli bu elektrikli otomobil için Türkiye fiyatı konuşmak için erken ama ortalama 1 milyon TL ila 1.2 milyon TL arasında sahip olunabilir. Tabi bu büyük bir ihtimal özel siparişle gerçekleşecektir.

Sono Sion özelliklerine baktığımızda; 16 inçlik jantlar, arka park sensörü, geri görüş kamerası, 10 inçlik dokunmatik ekran, Apple CarPlay ve Android Auto desteği, güncel multimedya özellikleri gibi donanımlar bulunuyor.

Sono Sion Teknik Özellikleri

Sono Sion teknik özellikleri de bir o kadar heyecan verici duruyor. Sion, 4470 mm uzunluğa ve 2100 mm genişliğe sahip olup 1730 kg boş ağırlıkla yürüyecek. Elektrikli Sion da 360 kg ağırlığa sahip 54 kWh kapasiteli batarya bulunuyor. 161 beygir 270 nm tork maksimum güç üreten Sono Sion, 0-100 km/s hızlanmasını 9 saniye de tamamlayıp 140 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Bu arada aracın bagaj alanı 650 litre olarak açıklandı.

Sono Sion

Sono Sion şarj ve menzil bilgilerine de bakalım. Sion da 75 kW’a kadar hızlı şarj imkanı sunuluyor. 11 kW akımda yaklaşık 5 saatte ve 75 kW akımda ise 60 dakika içerisinde tamamen şarj olabiliyor. Tam dolu bataryasıyla 305 kilometreye kadar sürüş menzili sağlıyor.

Sono Sion Menzili

Sono Sion da güneşin enerjisinin kullanımı ise şu şekilde: Aracın kaputu, tavanı ve yanlarındaki güneş enerjisini emen paneller, Sion’daki bataryaları doldurarak haftada ortalama 112 kilometre sürüş sağlıyor. Bu ek menzil 245 km’ye kadar çıkabiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

S.S.S

Sono Sion da 54 kWh kapasiteli batarya bulunuyor ve 161 beygir 270 nm tork maksimum güç üretiyor.

Sono Sion fiyatı Avrupa pazarı için 29.900 euro olarak belirlendi. Güneş enerji destekli Sion için Türkiye fiyatı ise ortalama 1 milyon TL ila 1.2 milyon TL arasında olabilir.

Sion, güneş enerjisi desteğiyle haftada ortalama 112 kilometre sürüş sağlıyor. Bu ek menzil 245 km'ye kadar çıkabiliyor.