Oto Kokpit

Fiat Egea Otomatik (DCT) Şanzıman Sorunu Ve Çözümü

Fiat Egea Otomatik (DCT) Şanzıman Sorunu Ve Çözümü

Fiat Egea araçlarında zaman içerisinde DCT çift kavramalı şanzımanda sorunlar meydana gelir. Meydana gelen şanzıman bozulmalarının büyük çoğunluğu kullanıcı kaynaklı olarak gözlemlenmektedir. Şanzıman aktarma organı olarak kabul edilirken, şanzımanda bulunan bilye sistemi ve dişliler son derece önemli parçalardır. Sorunun kaynağına dair hazırladığımız içeriğimizde merak edilen Fiat Egea Otomatik (DCT) Şanzıman Sorunu ve Çözümü yazımızı okuyalım.


Fiat Egea Otomatik (DCT) Şanzıman Sorunu Ve Çözümü

Fiat Egea Otomatik (DCT) Şanzıman da Arıza Olduğu Ne Zaman Anlaşılır?

Şanzıman da bulunan bilye ve dişliler zamanla birlikte aşınmaya başlar. Bu aşınmayı geciktirmek için şanzıman yağı tercih edilir. Şanzıman yağını doğru zaman dilimlerinde yenilemesi bilye ve dişlilerin daha uzun süreli kullanılmasına olanak tanır. Ancak yağ değişimi sonrasında dahi problemler meydana geliyor ise şanzıman dişlilerinde ya da bilyelerin ömrünün bittiği anlaşılmaktadır. Ömrü biten şanzıman ve bilyelerin değişimi yapılarak problemleri ortadan kaldırmak mümkün hale gelecektir.

Fiat Egea Otomatik Şanzıman
Kullanıcılar araç alımı yaparken otomatik ya da manuel şanzıman sorularıyla karşılaşmaktadır. Otomatik şanzımanlar, debriyaj pedalları kullanmadan ve vites değişimi gerektirmeden konforlu ve oldukça rahat bir kullanım sunmaktadır. Geçmiş dönemlerde otomatik sürüşe sahip araçlara sıcak bakılmasa da son dönemlerde oldukça popüler olmaya başladı.

Otomatik şanzıman, otomobili sürme sırasında motorun devir hızı, tekerlerin devir hızının kademeli şekilde yükseltilerek azaldığı bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde farklı otomatik şanzıman tipi bulunsa da Fiat Egea DCT çift kavramalı şanzımanlar kullanılmaktadır.

Otomatik şanzıman, tıpkı manuel şanzıman da olduğu gibi zamanın ilerlemesiyle birlikte yıpranmalar meydana gelir. Bu yıpranma durumlarında kullanıcı sürüş hataları büyük etki gösterir. FİAT EGEA otomatik şanzıman arızalarında en fazla karşılaşılan durum şanzımanın vites değiştirmemesidir.

Otomatik Şanzıman Neden Vites Atmaz?

Otomatik bir otomobilde vites değiştirmek için yapılması gereken ilk iş frene basmaktır. Bunun için araçta geri hareket durumundayken ileri hareket etmek için frene basmadan işleminizi gerçekleştirmek mümkün olmaz. Ancak bu durumlarda vitesin geçmemesi hakkında dikkat edilecek birkaç konu bulunmaktadır.

 1. Otomatik şanzıman kartında problemler meydana gelmiş olabilir
 2. Debriyaj hidroliğinde hava birikmiş olabilir
 3. Debriyaj hidroliği zamanla eskimiş olabilir
 4. Elektrik motorunda ya da şanzımanın beyninde nemlenmeler meydana gelmiş olabilir.

Fiat Egea otomatik şanzıman problemleri ile karşılaşmamak için yapılması gereken en önemli konu düzenli olarak bakımların yapılmasıdır. Bu sayede şanzımanda bulunan malzemelerin ömrünü uzatabilirsiniz. Özellikle şanzıman yağının düzenli olarak değiştirilmesi şanzımanda meydana gelebilecek sorunları ortadan kaldırabilir.

Şanzımanda Arızaya Neden Olabilecek Durumlar

 • Düzenli olarak otomatik şanzıman bakımlarının yaptırılmaması
 • Otomatik şanzıman yağlarının kontrol edilmemesi nedeniyle eksik olması ve yenisiyle değiştirilmemesi
 • Bakım esnasında otomatik şanzımana ya da araca uygun olmayan parçaların kullanılması ya da değiştirilmesi
 • Viteste bulunan tuşa dokunmadan vites geçişleri, şanzımanda bulunan parçaların zorlanmasından kaynaklı bazı arızalar
 • Sert kalkış durumlarında aracı hareket ettirmeye çalışmak

Otomatik şanzıman arıza fiyatları nelerdir?

Otomatik şanzımanlar oldukça karışık bir sisteme sahiptir. Bu nedenle meydana gelen arızaların tespitinin yapılması ve yapılan tespitin düzeltilmesi için özel arıza tespit cihazları kullanılmaktadır. Araçta otomatik şanzıman arıza durumları bulunuyorsa direkt olarak alanında uzman teknisyenlerden yardım istemek gerekir. Şanzımanlarda meydana gelen arıza durumları farklı olması nedeniyle fiyatlar arasında da değişiklikler bulunmaktadır.

Otomatik Şanzıman Avantajları Nelerdir?

 • Kalkış esnasında oldukça rahat ve konforlu olması
 • Vites değiştirme durumlarının olmaması
 • Bir pedal ihtiyacı olmaması nedeniyle sürüş sırasında sunduğu konfor
 • Vites değiştirme durumları olmaması nedeniyle iki elin direksiyonda olması nedeniyle araç hâkimiyetinin daha güvenli ve konforlu olması

DCT Şanzımanda En Fazla Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?

 • Vites geçişi sırasında vurma hissi
 • Vitese geçmeme sorunları
 • Çift kavrama sahip olan araçlarda, özellikle rampa yollarda hareket ederken geri kayma durumlarının gözlenmesi
 • Çift kavramaya sahip şanzımanlarda baskı balatalar normalin aksine daha fazla kullanılmaktadır. Bu nedenle balatalar zamanın ilerlemesiyle birlikte aşınarak değişim sürecini daha erken süreye çeker.

Fiat Egea Otomatik (DCT) Şanzıman Sorun Çözümü Nelerdir?

Fiat Egea çift kavramalı otomatik şanzıman sorunlarının çözümü çift kavramalı diğer araçlardakinden farklı değildir. Temel olarak doğru zamanda bakım ve yağ değişimi ile birlikte doğru kullanım büyük önem arz etmektedir. Yine başlıca çözümler arasında;

 • Hafif sarsıntılar başladıysa şanzıman yağ değişimi gelmiştir ve yağ değişimi yapılmalıdır. Fiat Egea bakım periyot listesinde 100 bin km’de yağ değişimi gözüktüğünü özellikle belirtelim.
 • 100 bin KM bakımında şanzıman yağıyla birlikte şanzıman filtre değişimi de yapılmalıdır.
 • Çift kavrama araçlarda aşırı sarsıntılı kullanım veya derin çukurlara düşme durumlarında şanzıman kalibrasyonunda sorun meydana gelebiliyor. Kararsız vites atışları için kalibrasyon gerekebilir.
 • Çift kavramalı otomatik şanzımanlarda her 20 bin km’de bir kavrama kontrolü ve gerekiyorsa değişimi yapılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

S.S.S

Şanzımanda bulunan bilye ve dişliler zamanla birlikte aşınmaya başlar. Bu aşınmayı geciktirmek için şanzıman yağı tercih edilir. Şanzıman yağını doğru zaman dilimlerinde yenilemesi bilye ve dişlilerin daha uzun süreli kullanılmasına olanak tanır. Ancak yağ değişimi sonrasında dahi problemler meydana geliyor ise şanzıman dişlilerinde ya da bilyelerin ömrünün bittiği anlaşılmaktadır. Ömrü biten şanzıman ve bilyelerin değişimi yapılarak problemleri ortadan kaldırmak mümkün hale gelecektir.

Otomatik şanzıman kartında problemler meydana gelmiş olabilir Debriyaj hidroliğinde hava birikmiş olabilir Debriyaj hidroliği zamanla eskimiş olabilir Elektrik motorunda ya da şanzımanın beyninde nemlenmeler meydana gelmiş olabilir.

Vites geçişi sırasında vurma hissi Vitese geçmeme sorunları Çift kavrama sahip olan araçlarda, özellikle rampa yollarda hareket ederken geri kayma durumlarının gözlenmesi Çift kavramaya sahip şanzımanlarda baskı balatalar normalin aksine daha fazla kullanılmaktadır. Bu nedenle balatalar zamanın ilerlemesiyle birlikte aşınarak değişim sürecini daha erken süreye çeker.

Fiat Egea çift kavramalı otomatik şanzıman sorunlarının çözümü çift kavramalı diğer araçlardakinden farklı değildir. Temel olarak doğru zamanda bakım ve yağ değişimi ile birlikte doğru kullanım büyük önem arz etmektedir. Yine başlıca çözümler arasında; Hafif sarsıntılar başladıysa şanzıman yağ değişimi gelmiştir ve yağ değişimi yapılmalıdır. Fiat Egea bakım periyot listesinde 100 bin km'de yağ değişimi gözüktüğünü özellikle belirtelim. 100 bin KM bakımında şanzıman yağıyla birlikte şanzıman filtre değişimi de yapılmalıdır. Çift kavrama araçlarda aşırı sarsıntılı kullanım veya derin çukurlara düşme durumlarında şanzıman kalibrasyonunda sorun meydana gelebiliyor. Kararsız vites atışları için kalibrasyon gerekebilir. Çift kavramalı otomatik şanzımanlarda her 20 bin km'de bir kavrama kontrolü ve gerekiyorsa değişimi yapılmalıdır.