Oto Kokpit

Engelli Adına Alınan Araçları Kimler Kullanabilir? (2023)

Engelli Adına Alınan Araçları Kimler Kullanabilir? (2023)

Engelli araçları, Engelli vatandaşların kullanabilmekte olduğu araçlar olarak bilinmektedir. Ancak bu konu hakkında sıklıkla bu araçların, kimler tarafından kullanılabilecek olduğu, özellikle bu kişilerin yakını olan kişiler tarafından merak konusu olmaktadır. Engelli kişilerin almış oldukları araçları, bu kişiler kullanabilmektedir.

Engelli Adına Alınan Araçları Kimler Kullanabilir?

  • Alınan araç, H sürücü belgesi yardımıyla alınmışsa ve engelliye özel araç-gereçler bulunduruyorsa, araç yalnızca ailesinde yer alan ve aynı engelli oranında olan aile fertleri tarafından kullanılmaktadır.
  • H sürücü belgesi ile alınan araç eğer engelli kişiye özel araç-gereçler bulundurmuyorsa, engelli kişinin aile fertleri, arkadaşları ve yakın çevresi kullanabilmektedir.
  • H sürücü belgesi bulunduran araç özel araç-gereç bulunduruyorsa ve bunlar araca eklendiği takdirde araç standart donanım ile çalışıyorsa, engelli bireyin eşi ile 3. Dereceye kadar kan bağı olan fertler kullanabilmektedir.

Belirtmiş olduğumuz bu durumlar çerçevesinde, engelli araçları başka bireyler tarafından da kullanılabilmektedir.

Yüzde 90 Engelli Birey

Eğer engelli vatandaş yüzde 90 oranında engelliyse ve engelli aracı Türkiye içerisinden alınmışsa herkes tarafından kullanılabilme özelliği vardır. Bu kişiler aile fertleri, arkadaşları ve engellinin yakınları olabilmektedir.

Bu durum araç yurt dışından alınmışsa farklılık göstermektedir. Bu engelli aracı hakkında bazı kısıtlamalar mevcuttur. Türkiye dışarısından alınan bir aracı, engelli bireyle 1., 2. Ve 3. Derece kan bağı bulunan fertler kullanabilmektedir. Engelli bireyin arkadaşları veya tercih ettiği kan bağı olmayan kişi aracı kullanamamaktadır.

Yüzde 40 Engelli Birey

Bu bireyler için alınan araç, 1. Derece kan bağı olan ve aynı engellilik oranına sahip aile fertleri tarafından kullanılabilmektedir. Buna aynı engellilik oranına sahip anne, baba, eş de dâhildir. Eğer 1. Derece kan bağı olan kişilerin engellilik durumu yoksa aracı yalnızca engelli vatandaş kullanabilmektedir. Aracın bu şekilde kullanımında, Türkiye’den alınması şart görülmektedir.

Güncelleme: 31.01.2023

%90 rapor ile alınan araçlarda sadece birinci derece yakını sınırı ve aynı ilde ikamet şartı getirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }