Oto Kokpit

En İyi Arıza Tespit Cihazı?

14.09.2019
En İyi Arıza Tespit Cihazı?

Teknolojinin hızlı gelişim gösterdiği milenyum çağında bu gelişim her sektörü yakından ilgilendirdi ve birçok sektörde de köklü değişikliklere sebep oldu. Bu sektörler arasında otomotiv sektörü başta geliyor. Otomobillerin eskiye nazaran daha akıllı ve kompleks yapılara sahipler. Adeta yürüyen bir bilgisayar olan son model otomobillerde her şey bilgisayar yazılımlı sistemler tarafından kontrol ediliyor.  En iyi arıza tespit cihazı, ihtiyaçlara göre değişmekle birlikte, dünyaca kabul görmüş, çoklu marka desteği sağlayan TEXA arıza tespit cihazı diyebiliriz.  

Arıza Tespit Cihazı?

Bundan dolayı da bu sistemlerde bir arıza olduğu zaman bulunması ciddi anlamda deneyim gerektiren bir ustalık becerisine ihtiyaç duyar. Ustalık faktörü dışında kalan arızaları bulan arıza tespit cihazları da bu amaçla geliştirilmişlerdir. Tespit cihazları, araçların elektronik beynine bağlanarak aracın neresinde arıza olduğunu tespit edebilen sistemlerdir. Bu da hem zamandan hem de gereksiz harcamadan tasarruf edebilmeyi mümkün kılar. 

Arıza Tespit Cihazları Ne İçin Kullanılır? 

Arıza tespit cihazları, araçlardaki mekanik ve elektronik arızaların sebeplerini bulmayı kolaylaştırırlar. Zira arızanın sebebi ve nedeni bilinmeden arıza tamiri yapılmak istendiğinde hem zaman harcanacak hem de deneme yanılma yöntemiyle arıza giderilmeye çalışılacağı için tamir maliyetleri artacaktır. Yeni araçların kadranlarında arıza esnasında bildirim gösteren bir alan bulunmaktadır. Bu bildirim alanındaki ibare arıza giderilmeden ortadan kaldırılamaz. Bazen hiçbir arıza yokken bile bu bildirimlerin ortaya çıktığı da olmaktadır. Bu tip durumların tespiti için arıza tespit cihazı çok büyük önem arz etmektedir. Tamir sonrasında aracın işlemcisinin sıfırlanması işlemini de yine bu cihazlar sağlamaktadır. 

İyi Bir Arıza Tespit Cihazı Nasıl Olmalıdır? 

Arıza tespit cihazları birçok ülkenin üreticileri tarafından farklı marka ve modellerde imal edilirler. Tespit cihazları, elektronik ve yazılım tabanlı cihazlar olduğu için cihazların üretimini bu konuda ilerlemiş ülkeler yapmaktadır. Cihaz araca bağlandığında yazılımsal olarak birçok işlemin rahatlıkla yapılabilmesine olanak sağlar. Piyasada hemen hemen her aracı tanıyan Türkçe dil desteğine sahip birçok cihaz bulunmaktadır.  

Ayrıca arıza tespit cihazları chip tuning işlemleri yapan tüm firmalarda gereklidir. Chip tuning işlemlerinin doğru yapılabilmesi için arıza tespit cihazının doğru kullanımı önemlidir. 

Arıza Tespit Cihazları ile Arıza Öncesi Önlem Almak Mümkün 

Yeni tip araçların hemen hemen hepsinde elektronik sistemlerle donatılmış sensörler mevcuttur. Bu sistemler aracın ana bilgisayarına sürekli olarak bilgi akışı sağlar. Aracın periyodik bakımı geldiğinde ya da rutin bir kontrolde arıza tespit cihazı ile arızalanma ihtimali olan parçalar tespit edilebilir. Yağ değişim zamanının kontrolü gibi işlemler bu cihaz sayesinde kolayca yapılabilir.  

Karşılaşılan adblue ve scr arızaları sonucunda adblue iptalidpf iptali, egr iptali işlemleri yapılmadan iyi bir arıza tespit cihazının kullanılması ,işlemin başarılı olarak yapılmasını sağlayacaktır. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.