Sürücü Kursları Rehberi

Elektrikli Morgan EV3, 2018 Sonunda Yollara Çıkacak

2016 yılının dördüncü çeyreğinde çalışmalarına başlanan elektrikli Morgan EV3 projesinde nihayet sona geliniyor. 3 tekerlekli ve elektrikli olarak üretilen ilk otomobil olacak bu araç, 2018 yılının sonunda yollara çıkacak. Morgan, firma geçmişiyle günümüz teknolojisini buluşturduğu bu elektrikli aracında bakalım nasıl bir sistem kullanmış? Marka fazla detay vermedi ama basın bülteninden güzel notlar elime geçti. Onlardan bazı bilgiler aktaracağım.

Elektrikli Morgan EV3

Elektrikli Morgan EV3, ilk bakışta geçmişten günümüze bilinen 3 tekerlekli o klasik EV3 formunu yansıtıyor. Bunu hem dış tasarımda hemde iç mekanda koruyan otomobil, çevreci kimliğini gizli tutuyor. Tabi böylesine küçük aracı görünce insanın aklına “elektrikli motoru nasılda yerleştirmişler” sorusu gelmiyor değil. 2016 yılının sonundan beri üzerinde çalışan Morgan firması, elektrikli EV3 için ciddi emek harcamış ve şasi kısmına 20 kwh güç üreten lityum pil sistemini entegre etmiş. Ayrıca arkadan itişli bu otomobile 46 kw yani 62.5 ps (61.2 beygir) gücündeki elektrikli motoru da dahil ederek elektrikli Morgan EV3 modelini ortaya çıkarmış. 500 kilogramdan altında boş ağırlığa sahip olan otomobil 150 mil yani 241 kilometre menzile sahip. Aslında çok büyük mesafe değil. Fakat hafta sonu keyifli seyirler için rahatlıkla yeterli olacağını düşünüyorum.

Elektrikli Morgan EV3 Özellikleri

Son olarak elektrikli Morgan EV3 modelinin performans verilerini aktarayım. Bu aracın kalbinde öyle iddialı güç üreten ünite kullanılmamış. Fakat sunduğu performans hiçte yabana atılacak seviyede değil. Fabrikanın açıkladığı verilere göre bu araç 0-100 km/s hızlanmasını 9 saniye de tamamlayıp 145 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Benzinli modeli kadar hızlı değil ama gücü düşük motoruna rağmen tatmin edecek değere sahip, diyor ve aracın fotoğraflarıyla baş başa bırakıyorum.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git