Oto Kokpit

Ehliyet Soruları ve Cevapları

Ehliyet Soruları ve Cevapları

Ehliyet sınavının yaklaşması ile birlikte sürücü adaylarının heyecanı da katlanmış durumda. 34 saatlik teori eğitimini tamamlayan her sürücü adayı pazar günü yapılacak sınavda ter dökecek. 50 sorudan oluşan ehliyet sınavına bu senede ilgi büyük. Ehliyet sınav sorularını merak eden adaylar, geçmiş dönemlerde çıkan soruları internet sitemiz üzerinden inceleyebilirler. Sürücü adaylarına ehliyet sınavında yöneltilecek sorular; 23 tanesi trafik, 12 tanesi ilk yardım, 9 tanesi motor ve 6 tanesi trafik adabı şeklinde olacaktır.

Ehliyet Sınav Soruları

MEB bünyesinde gerçekleştirilecek olan bu sınava katılım sağlayacak adayların, yanlarında bulundurması gerekenler;

  • Üzerinde fotoğraf bulunan sınav giriş belgesi ile birlikte nüfus cüzdanı ya da pasaport
  • 2 adet koyu siyah kurşun kalem
  • Leke bırakmayan yumuşak silgi ve kalemtıraş

 

50 tane olacak MEB ehliyet sınav sorularından 35’ine doğru yanıt veren sürücü adayları 70 puan alarak sınavı geçebilecekler. Yazılı sınavı geçen adaylar, 15 gün sonra gerçekleşecek olan direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaklardır. Direksiyon sınavında da başarılı olunması halinde sürücü adayları ehliyet almaya hak kazanacaklar. Düzenlenen yeni kanunlara göre yeni ehliyetler 2 sene boyunca stajyer ehliyeti statüsünde olacak ve sürücünün bu süre içinde 75 ceza puanı alması halinde ehliyetine süresiz olarak el konulacak. Çeşitli psikolojik testlerden geçirilecek olan sürücüler yeniden ehliyet ve direksiyon sınavına girecekler.

 

Yakında gerçekleşecek ehliyet sınavına katılım sağlayacak sürücü adayları geçmiş ehliyet sınav sorularına da göz atmayı ihmal etmiyor. Her sene gerçekleştirilen ehliyet sınavlarında, sürücü adaylarına kalıp haline gelmiş sorular yöneltilmektedir. Kendilerini test etmek amacıyla  ehliyet sınav soruları çözen adayların büyük çoğunluğu sınavı başarı ile tamamlamaktadır.

 

Ehliyet ve direksiyon sınavında başarı sağlayan adaylar, ehliyet harçlarını belirtilen bankalara yatırarak makbuz alır ve sonrasında, bağlı oldukları ilçe nüfus müdürlüklerine bu makbuz ile giderek ehliyet başvurusunda bulunurlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }