Oto Kokpit

Continental’den Kör Noktaya Karşı Yeni Sistem

Continental’den Kör Noktaya Karşı Yeni Sistem

Sürüş güvenliğine dair her geçen gün yepyeni teknolojiler üzerinde çalışılıyor ve birçok marka ürettiği yeni güvenlik sistemleriyle karşımıza çıkıyor. Popüler lastik üreticisi Continental kör noktaya karşı geliştirdiği yepyeni sistemi tanıttı. Markanın hedefi A sütunundan kaynaklı görüş kaybı ve dolayısıyla gerçekleşecek kazaları önlemek. Kullandığımız araçlarda birçok açıdan farklı kör noktalar bulunuyor. Bunlardan birisi de ön camla yan camlar arasında kalan direkler oluyor. Bazı araçlar bu alan büyük olduğu için özellikle yayaları görmede zorluk yaşanıyor. Continental bu olaya son derece teknolojik bir yenilikle çözüm getirmiş. işte detaylar…


Continental Kör Nokta

Continental‘in geliştirdiği sistemin amacı A sütunu denilen kısımdan kaynaklı görüş kaybını sonlandırmak. A sütunun bulunduğu bölüm kalın olunca yayaları ve diğer canlıları görmekte sürücü zorluk yaşayabiliyor. Continental ise bu durumu ortadan kaldırmak için dışarıya kameralar yerleştirmiş. Bu kameralar tam da A sütunundan kaynaklı kör noktaları görüntülüyor. Yaşam alanında ise sürücünün baş hareketlerini takip eden sistem var. Sürücü kör noktanın olduğu alana baktığı zaman sistem hareket geçiyor ve görüş açısı sıfır olan alan A sütununun olduğu iç kısımdaki OLED ekrandan görülüyor. Böylece oluşabilecek kazaların önüne geçilmiş oluyor.

Continental‘in bu teknolojik özelliğinin ne zaman hayata geçeceği ve ne gibi maliyetle sunulacağına dair herhangi bilgi paylaşılmadı. Konu hakkında önemli ve net gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağım.

Etiketler:

Yorumlar
  1. serkan kulak dedi ki:

    gerekli bir gelişme olmuş teşekkürler