Oto Kokpit

Bosch, Perfectly Keyless ile Dijital Anahtar Uygulamasını Hazırladı

Bosch, Perfectly Keyless ile Dijital Anahtar Uygulamasını Hazırladı

Otomotiv dünyasının dijital ayağında çok büyük rol oynayan Bosch, yepyeni teknolojileri ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Şirketin bu sefer ki amacı araç anahtarı devrine son vermek. Dijital anahtar sistemiyle karşımıza çıkan firmanın bu yeni sistemini buyurun yakından tanıyalım.


Bosch Perfectly Keyless

Dijitalleşmenin iyice ivme kazandığı son dönemlerde Bosch firması akıllı telefonları iyice hayatımızda etkin etmeye çalışıyor. Perfectly Keyless sisteminin amacı anahtarsız giriş sistemini akıllı cihazlara yani cep telefonlarına taşımak. Araç anahtarlarını ortadan kaldırmayı amaçlayan bu projenin ister istemez handikapları da bulunuyor. Mesela cihazın bataryası bittiği zaman erişim nasıl sağlanacak? Ya da çalınma ve kaybolma durumunda sistem nasıl işleyecek?

Bosch, Perfectly Keyless araç sahibinin cihazla otomobiline iki metreden az mesafeye kadar yaklaştığı zaman aracın kablosuz bağlantı ile otomatik olarak açılmasını ve önceden belirlenmiş koltuk, klima ve ayna ayarlarını yapmasını sağlamak istiyor. Oldu da araç içinde şarj bitti. O zaman araç çalışmaya devam ediyor. Cihazın kaybolma, çalınma ya da bozulma gibi durumlar içinde devre dışı bırakma özelliği sunuluyor. Sistemin en büyük avantajı, uygulama içinde birden fazla kullanıcı tanımının yapılması ve araç anahtarının kopyalanması gibi durumlara karşı daha güvenli oluşu. Fakat bu anahtar olayının tamamen kaldırılmasının pek mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Birçok sorumsuz insan var. Tabi sistemin şu avantajı var: Çift cihaz kullananlar ya da eşi, kardeşi gibi en yakınlarının da cihazlarına ek profil tanındığı zaman ek anahtar oluşturulabiliyor. Bu açıdan bakında Perfectly Keyless teknolojisinin güzel yönleri var. Umarım daha fazla geliştirilir ve hayatımızı daha da kolaylaştırır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }