Oto Kokpit

Sürücü Kursları Rehberi

BMW’nin İlk Önden Çekişli Modeli BMW 2 Serisi Active Tourer Geliyor

Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

bmw-2-serisi-active-tourer-1
BMW, tarihinden günümüze arkadan itişli ürettiği otomobilleri ile tanındı. Ona önden çekiş yakıştırılmadı. O da çizgisinden asla ödün vermedi. Taa ki bmw 2 serisi active tourer modeli ortaya çıkana dek. Aslında önden çekişli araçlar daha düşük maliyete ve yol tutuşu açısından esp donanımlarına arkadan itişli araçlar kadar ihtiyaç duymuyor. Fakat arkadan itiş konusu bmw’nin karakteristik özelliklerinden birisi olmuştu ve biz onu 1 serisinde bile öyle kabul etmiştik. Fakat geçen sene ortaya çıkan bmw 2 serisi active tourer, 2014 yılında bu araçla ilgili bilgilerde netleşmeye başlayınca önden çekişli bmw’nin ayak sesleri artmaya başladı. İlk bakışta bana en büyük marka rakibi mercedes’in b serisini hatırlatan 2 serisi active tourer tasarımsal olarak bu sınıfta olduğunu söylese de kullandığı motor seçenekleri ile “ben yine iddialıyım” demeye devam ediyor. Nasıl mı? Buyurun detaylara bakalım.

BMW’nin ilk önden çekişli modeli olan 2 serisi active tourer, geçen sene concept olarak tanıtıldığı dış tasarım çizgisinden pekte farklı olmayan şekilde karşımıza çıktı. Açıkçası şuan ön tanıtımı yapılan aracın hem dış tasarımı hemde iç tasarımı oldukça başarılı duruyor. Hani bir mpv sınıfının başarılı tasarımına sahip araçları hangisi? diye soru çıksa karşıma, cevaplarımdan birisi bmw 2 serisi active tourer olurdu. Bu aracı mpv sınıfında öne çıkaran özelliklerden birisi şuana kadar sunulan iki benzinli bir dizel motor seçeneğinin hepsinde kullanılan elektrikli ünite oluyor. Gerçi bmw firması elektrikli ünite hakkında detay vermemiş ama benzinli ve dizel ünitelerin detaylarını aktaracağım. Fakat buna geçmeden önce aracın diğer detaylarından da kısaca bahsetmek istiyorum. Alman devi, 2 serisi active tourer da 6 ileri manuel ve 8 ileri otomatik şanzımana yer veriyor. Bunun yanı sıra bmw’yi temelleştiren güvenlik ve konfor donanımları da bu araçta sunuluyor.Bunun yanı sıra 218i,225i ve 218d olmak üzere 3 farklı motor seçeneği sunan marka, 16 ve 17 inç jant seçeneklerini de 2 serisi active tourer için sunuyor. Bu arada

Teknik olarak incelediğimizde az önce belirttiğim üzere 218i active tourer, 225i active tourer ve 218d active tourer olmak üzere 3 farklı ünite yer alıyor. Bu 3 motor seçeneğinde de çift turbo beslemeli üniteler yer alıyor. İyice detaylara indiğimizde; bmw 218i active tourer kaputu altında 1.5 litrelik 3 silindirli turbo benzinli motor yer alıyor. Bu motor 136 beygir ve 220 nm tork üretiyor. Ortalama 4.9 litre yakıt tüketen bu motor’un 0-100 km/s hızlanması 9.3 saniye ve maksimum hızı ise 200 km/s olarak açıklandı. Bir diğer benzinli ünite olan 225i seçeneğine baktığımızda bu motorda kullanılan 2.0 litrelik ünite, şuana kadar açıklanan en güçlü active tourer modeilini temsil ediyor. Bu motor, 231 beygir ve 350 nm tork üretiyor. Bu güç üretimi sonucunda aracın ortalama yakıt tüketimi 6.0 litre olarak ölçülmüş. Performans değerlerinde ise 0-100 km/s hızlanması 6.8 saniye ve maksimum hız 235 km/s olarak ölçülmüş. Dizel ünite olarak ise yine 4 silindirli ve 2.0 litrelik motora yer verilmiş. Bu motor 150 beygir 330 nm tork güç üretiyor. Ortalama 4.1 litre yakıt tüketimi gerçekleştiren aracın 0-100 km/s değeri 8.9 saniye ve maksimum hızı ise 205 km/s. Elektrikli üniteler detaylanmadı ama sizler için birkaç detay vereyim. 1.5 litrelik ünitede 70 amper, diğer iki motor seçeneğinde 80 amperlik elektrikli ünite kullanılıyor. Bu elektrikli üniteler ecopro modu ile birlikte aktif olarak çalışıyor ve aracın yakıt tüketimini minimize etme görevini gerçekleştiriyor.

Bmw 2 serisi active tourer hakkında aktaracaklarım şimdilik bu kadar. Önümüzdeki ay cenevre de karşımıza çıkmasını bekliyorum. Belki o zaman daha detaylı bilgiler elimize ulaşır. Kim bilir, fiyatı dahi açıklanır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.