Oto Kokpit

Binek Araç Arıza Tespit Cihazları – METADIAG Bilişim

05.06.2018
Binek Araç Arıza Tespit Cihazları – METADIAG Bilişim

Yeni nesil otomobiller daha az yakıt tüketerek, hava kirliliğine yol açmayan çevreci özelliklere sahiptir. Bu özellikleri elektronik sistemler sağlıyor. Hemen hemen tüm aksamlar elektronik sistemlerle çalışıyor. Artık eski teknolojilerle araç üreten firma kalmadı sayılır. Özellikle gelişmiş ülkelerde ve AB ülkelerinde eski teknolojilerle üretilen araç kullanımı yasaklanmış durumdadır. Yeni nesil araçlarda ECU denen elektronik kontrol ünitesi bulunuyor ve tüm elektronik sistemler ECU tarafından yönetiliyor. Dolayısıyla eski yöntemlerle arıza tespiti de yapılamıyor. Bu araçlarda arıza tespitleri arıza tespit cihazlarıyla yapılıyor. Binek ve hafif ticari araçlarda arıza tespitleri binek arıza tespit cihazı ile yapılıyor.

Çok sayıda sistemin elektronik olması ve bu sistemlerin elektronik kontrol ünitesince yönetilmesi sonucu binek araçlarda sürücü hataları en aza inmiştir. Ama sürücü hatası veya dikkatsizlik sonucu meydana gelen arızalar olmasa da zaman zaman araçlarda arızalar meydana gelebilir. Meydana gelen arızalar aracın elektronik kontrol ünitesine kaydedilir. Arıza tespit cihazı ECU ile bağlantı kurarak arızaları öğrenir. Arızanın hangi sistemde olduğu ve neden oluştuğu, arızanın giderilmesi için ne yapılması gerektiği de bu esnada öğrenilir. Binek araç arıza tespit cihazları ile arıza kodu okuma ve silme işlemleri yanında beyin programlama, adaptasyon ve kalibrasyon, servis ışığı silme gibi işlemler de yapılabilmektedir. Her araç markasına göre programlanmış farklı özellikte arıza tespit cihazları geliştirilmiştir. Bu cihazlar markanın yetkili servislerine veriliyor. Ancak bu cihazların lisansları oldukça pahalıdır. Ama yetkili servislerin kaliteli ve hızlı hizmet verebilmesi için arıza tespit cihazlarını bulundurması gerekir.

Markalara ait arıza tespit cihazları olmasa da servisler ve oto tamircileri her marka araca uyumlu ortak arıza tespit cihazları kullanıyor. Ancak ortak cihazlar her arızayı tespit edemiyor veya arızanın hangi aksamda, hangi sistemde olduğunu tespit edemiyor. Bu durumda oto tamircisi kendi deneyimleriyle arızanın nerede olduğunu bulmaya çalışıyor. Ama bu arada aracın çeşitli parçaları veya sistemleri zarar görebiliyor. Her marka araç için geliştirilmiş arıza tespit cihazlarını Metadiag firmamızda bulabilirsiniz. Fiat, Hyundai, Kia, Toyota, Volkswagen, Audi, Skoda, Seat, Ford, Opel, BMW ve Chevrolet arıza tespit cihazları uygun fiyatlarla firmamızda satılmaktadır. Cihazlar Türkçeyle birlikte on farklı dili desteklemektedir. Araç arıza tespit cihazları ile yeni nesil araçlarda arızalar çok kısa sürede tespit ediliyor, arızanın meydana geldiği sistem veya parça görülüyor ve kısa sürede tamiri yapılıyor. Bu da zaman tasarrufu ve maddi tasarruf sağlıyor. Sürücülerin işleri aksamıyor. Arıza tespit cihazlarının fiyatları ilk bakışta yüksek gibi gelebilir. Ama hızlı ve doğru arıza tespitleri hem servisleri hem de sürücüleri memnun etmektedir.

Detaylı bilgi ve sipariş için : www.metadiag.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.