Oto Kokpit

Sürücü Kursları Rehberi

Aston Martin Valkyrie, 1000 Beygirlik V12 Motorla Gelecek

12.12.2018
134
Aston Martin Valkyrie, 1000 Beygirlik V12 Motorla Gelecek
Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Aston Martin Valkyrie için kullanılacak olan V12 motorun güç verileri paylaşıldı. Cosworth ekibi ile geliştirilen atmosferik benzinli V12 motordan litre başına 153.8 beygir güç alınmış. İşte detaylar…


Aston Martin Valkyrie

Aston Martin Valkyrie için F1 teknolojisi kullanılarak üretilen motor 6.5 litre V12 atmosferik benzinli ünite ve buna elektrikli sistemin eşlik edeceği biliniyordu. Fakat güç konusunda herhangi bilgi paylaşılmamıştı. İngiliz marka bugün itibariyle gerekli bilgileri açıkladı. Cosworth ekibiyle geliştirilen ve aylardır süren çalışmalar sonucunda atmosferik motordan 1000 beygir 740 nm tork güç alınmış. 11 bin rpm devir çeviren bu ünitenin ağırlığı sadece 206 kilogram.

Aston Martin Valkyrie V12 Motoru

Otomotiv mühendisliğinin son teknolojisi ile üretilen bu şaheser, içten yanmalı motorların en iyilerinden birisi olarak öne çıkıyor. Titanyum pistonlara sahip olan Aston Martin Valkyrie’nin motorundaki krank mili de tamamen optimize edilmiş ve Aston Martin One-77’de kullanılan milden % 50 daha hafif ve bir o kadar da dayanaklı hale getirilmiş. Çok üst devirlere sorunsuzca çıkabilen ve birçok testten geçen ünitenin litre başına 153.8 beygir güç üretmesi de apayrı başarı örneği oluyor.

Tabi bu ünite Aston Martin Valkyrie modeline direkt olarak yerleştirilip satışa sunulmayacak. Ekstradan elektrikli ünite takviyesi ile hibrit motor olarak lanse edilecek. Bu da daha fazla güç anlamına geliyor. Tahminlere göre 1130 beygir civarında bir güçten söz ediliyor.

Aston Martin Valkyrie V12 Motoru Kaç Beygir?

Aston Martin Valkyrie için şuan aktaracaklarım bunlarla sınırlı kalıyor. Bu harika V12’ye entegre edilmiş haliyle sunacağı performansı şimdiden çok merak ediyorum. Ortaya çıkacak aracın otomobil tarihine damga vuracağına şimdiden hiç şüphe duymamak lazım. Muazzam bir spor otomobil bizleri bekliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.