Sürücü Kursları Rehberi

Arabaların Kasko Değeri Nasıl Belirleniyor?

Araç kasko değerinin hesaplanması araçların yaşına, modeline, markasına bakılarak kasko değeri belirlenmekte ve olası kaza durumlarında kaskolu araçta oluşan hasarlar bu bedeller üzerinden karşılanmaktadır. Kasko değerinin belirlenmesi motorlu araçların kasko poliçe ücretlerinin belirlenmesine referans alınmaktadır. Hazırlanan araç kasko listeleri aylık olarak yayınlanmakta ve araç sahipleri araç değeri üzerinden kasko yaptırarak sigorta şirketlerine ücret ödemektedir.

Kasko Değeri Nasıl Belirlenir?

Araç kasko değeri belirlenirken birtakım kriterlere bakılmaktadır. Bu kriterler;

  • Aracın yaşı,
  • Aracın markası,
  • Aracın modeli

gibi özelliklerdir. Araç kasko değeri aynı olan iki farklı araç sahibi sigorta şirketine kasko yaptırdığı esnada farklı ücretler ödemek zorunda kalabilir. Bu durumun sebebi ise araç sahibinin daha önce kaza yapıp yapmaması, aracın geçmişi, aracın bulunduğu il ve ilçe ile araç sahibinin eğitim durumu, mesleği gibi etkenlerin kasko fiyatı belirlenirken dikkate alınmasından kaynaklanmaktadır.

Araç Kasko Değeri Nereden Öğrenilir?
Araçların özellikle kaza durumlarında dikkate alınan bedellerinden olan kasko değerleri her ay düzenli olarak ilan edilmektedir. Kasko değer listesi 2019 ülkemizde her ay TSB kısaltmasıyla bilinen Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından ilan edilmektedir. 15 yaşına kadar olan araçlar bu listede kendine yer bularak aracın kasko değeri ortaya çıkarılmakta ortaya çıkan değer üzerinden belirlenecek kasko tutarıyla araçlar herhangi bir kazaya veya arızaya karşı sigortalanmaktadır.

Bir araca ait araç marka modelinin bilinmesi ve araç yaşına sahip olunması halinde araç kasko değeri sorgulama işlemi kolayca yapılabilmektedir. Araç kasko değeri sorgulama işlemi yapılması için öncelikle Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin resmi internet sitesine girilmesi ve ardından kasko değer listesine bakılması gerekmektedir. Her ay düzenli olarak güncellenen bu liste ile marka, model ve araç yaşı bilinen her türlü marka ve modele ait motorlu taşıtın kasko değeri bulunabilmektedir.

Araç Kasko Değeri Listesine Alınmayan Araçlar Hangileridir?
Araç kasko değerinin belirlenmesinde araç yaş sınırı dikkate alınmakta 15 yaşından büyük araçlar ortalama kasko fiyatları arasında bulunmamaktadır. Bu araçlara kasko yapılması planlanıyorsa sigorta şirketleriyle yüz yüze görüşülmesinde fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git