Alın Size 1500 Beygirlik Nissan Qashqai GT-R!

Alın Size 1500 Beygirlik Nissan Qashqai GT-R!

Sizlere sıra dışı arabaları sunmaya devam ediyorum. Bu sefer ki konuğumuz Crossover SUV sınıfının popüler yüzlerinden Nissan Qashqai oluyor. Fotoğraflardan yenisi olmadığı aşikar. Evet, bu araç 2010 yılında gelen makyajlı yüzü ama sadece yüzü diyeyim. Çünkü Severn Valley Motorsport bu aracı böylesine SUV modelin ulaşabileceği en yüksek güçle buluşturmuş. Daha önce nissan navara üzerindeki çalışmadan Oto Kokpit takipçileri bu firmayı hatırlayacaktır. İşte o tehlikeli ekip, şimdi de masumane duruşa sahip olan qashqai ile uğraşmış. Ama ne uğraşma! Hadi detaylara…


Nissan Qashqai GT-R

Direkt yapılanlara geçmek istiyorum. Severn Valley Motorsport, tamamen fabrikasyon olarak aldığı nissan qashqai modelini alıp motoruna varana kadar söküyorlar. Motora en son geleceğim ama önce aracın dışından başlayayım. Tamamen özel olarak hazırladıkları body kit ile aracın görünümü sportifleştiriliyor. Jantların değişmesi, frenlerin geliştirilmesi ve her ince detaya kadar inilmiş. Hatta iç mekanda bile ciddi değişimler yapılmış. Tabi bunu yaparken sadece Nissan GT-R R35 temel alınarak onun parçaları en iyi şekilde yerleştirilmiş. İç ve dış alan bittikten sonra sıra motora gelmiş.

En büyük işlem nissan gt-r motorunu Qashqai kalbine yerleştirmek ve yine aynı aracın şanzımanı ile uyumu sağlamak olmuş. VR38DETT kodlu 3.8 litrelik twin turbo V6 motora üzerinde yaptıkları bir ton modifiye işlemi sonrasında 1500 beygir güç almışlar. Bu tür araçları bilmeyenler için yok artık dedirtecek kadar büyük güçten bahsediyorum. Sıfırı fazla koyduğumu da düşünenler olabilir ama bu crossover suv modelini ailenin en güçlüsü Nissan GT-R‘ın motor parçalarını alıp birçok modifiye işleminden sonra çok daha güçlü hale getirmişler. Hatta adını da Nissan Qashqai GT-R koymuşlar. Sayılarla çılgınlar gibi oynayan bu sıra dışı aracın pist değerleri de bir o kadar iddialı. Bugattti veyron katili olarak gördüğüm bu yol canavarı, Ferrari, Lamborghini, Porsche ve aklınıza gelecek onlarca spor otomobile nal toplattıracak kadar güçlenmiş. Zaten aşağıdaki videolar bunun en güzel kanıtı oluyor. Pist değerleri demiştim, onları da aktarayım. Aracın çeyrek mil yani 400 metre kalkış değeri 9.1 saniye ve aracın maksimum hızı ise 357 km/s. Drag yarışlarını takip edenler bu sürenin çok iddialı değer olduğunu bilirler. Kolay değildir 400 metrede 10 saniye altına inmek. Fakat 1500 beygir gücündeki nissan qashqai gt-r bunu başarmış. Bilgiler bu kadar. Sırada fotoğraflar ve videolar var. Onları kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.