Oto Kokpit

950 PS’lik 2022 Aston Martin Valhalla Özellikleri ile Tanıtıldı

Aston Martin, seri üretim hibrit yeni hiper otomobilini tanıttı. 2022 Aston Martin Valhalla, markanın tüm nimetlerinden yararlandırılmış çok özel bir üyesi olarak karşımıza çıktı. Hem benzinli hem de elektrikli motor kullanan bu araç 950 PS 1000 nm tork güç üretiyor. İşte detaylar…


2022 Aston Martin Valhalla Teknik Özellikleri

Aston Martin Valhalla, 2 sene öncesinde prototip olarak tanıtılmıştı. Şimdi ise seri üretim versiyonuyla lanse edildi. Direkt aracın gücü üzerine konuşmaya başlayalım. Bu aracın 4.0 litre V8 çift turbo beslemeli özel üretim motoru 750 ps güç üretirken içten yanmalı üniteye 204 PS destek veren 400 voltluk batarya kapasiteli elektrikli motoru da bulunuyor. Toplamda 950 PS 1000 nm tork güç, sahibinin emrine sunuluyor.

Aston Martin Valhalla da yeni 8 ileri DCT otomatik şanzıman bulunuyor. 0’dan 100 km/s hıza 2.5 saniyede çıkan bu aracın son hızı 330 km/s olarak açıklandı. Ayrıca Nürburgring Nordschleife’yi 6 dakika 30 saniyelik dereceyle tamamladı.

Aston Martin Valhalla

Aston Martin Valhalla’yı tamamen elektrikli motoruyla da kullanabiliyorsunuz. Saf elektrikli sürüşle 130 km/s hıza kadar çıkabilen araç 15 km boyunca bu sürüşü sürdürebiliyor.

Valhalla’nın ön ve arka gövdesinde bulunan aktif aerodinamik kanatçıkları ve parçaları sayesinde 150 mil (242 km/s) hızda giderken 600 kg’lık downforce uygulayarak aracın yola sağlam adımlarla basmasını sağlıyor.

1550 kg boş ağırlığa sahip Valhalla da önde 20 inç, arkada ise 21 inçlik jantlar kullanılmış. Bu jantlara da Michelin lastikler eşlik ederken aralarında ise karbon seramik matrix frenler bulunuyor. Aston Martin Valhalla’nın donanımlarına dair birkaç bilgi daha aktaralım.

Valhalla da Full LED Matrix farlar, çift bölgeli klima, geri görüş kamerası, ADAS donanımları arasında Otomatik Acil Frenleme, Ön Çarpışma Uyarısı, Aktif Seyir Kontrolü, Kör Nokta İzleme gibi özellikler bulunuyor. Son olarak bu aracın hem soldan hem de sağdan direksiyonlu versiyonlarının üretileceğini belirtip foto galeriye geçelim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }