725 Beygirlik 2023 Gordon Murray T.50s Niki Lauda Özellikleri ile Tanıtıldı

725 Beygirlik 2023 Gordon Murray T.50s Niki Lauda Özellikleri ile Tanıtıldı

725 Beygirlik 2023 Gordon Murray T.50s Niki Lauda özellikleri ile tanıtıldı. Araç hakkında bilinmesi gereken bütün detayları paylaşıyoruz.


725 Beygirlik 2023 Gordon Murray T.50s Niki Lauda Özellikleri

Gordon Murray, pist odaklı hız otomobilini tanıttı. T.50 modeli ile paralel olarak geliştirilen T.50s, şimdiye kadarki en gelişmiş pist sürüşü özelliklerini sunmayı amaçlamakta. Aracın içerisinde barındırdığı özelliklerde son derece fazla diyebiliriz. Birçok pist otomobili sever aracın tasarımına hayran kalmış durumda. Hiçbir özelliğinden ödün vermeden tasarlanan araç tamamen premium işlevselliklere sahip.  Aracın ağırlığı sadece 852kg civarında. İçerdiği motor türüne rağmen sağlanan bu ağırlık son derece başarılı. Bu konuda mühendislerin özel bir çaba sarf ettikleri çok açık.

2023 Gordon Murray T.50s Niki Lauda

Üç kez Formula 1 Dünya şampiyonu olan efsane pilot Niki Lauda’dan ismini alan bu araçta Cosworth tarafından tasarlanan 3,9 litrelik V12 motor mevcut. Ayrıca bu motorun 725 beygir gücünde olduğunu belirtelim. Hız otomobili tutkunları için muazzam bir rakam olarak algılanan bu motor, ek olarak sunduğu stabilite ve performans özellikleriyle de son derece popüler durumda.  Ek olarak araçta arka tarafa monte edilmiş olan 400mm’lik fan desteği de mevcut. Bu destek sayesinde 1500kg’a kadar basma kuvvetiyle optimum sürüş destekleyen aerodinamik yapılar kullanılabilmekte. Bu devasa fanla birlikte araç 485Nm tork üretebiliyor. Dolayısıyla bütün bu oranlarla beraber T.50s’in standart T.50 modelinin üstünde bir performans sunumu söz konusu olacak.

Gordon Murray T.50s Niki Lauda Kokpiti

Gordon Murray T.50s Niki Lauda Özellikleri

Gordon Murray mühendislerinin gerçekleştirdiği harika optimizasyon bu aracın en kuvvetli yönü oluyor. Bu optimizasyon sayesinde aracın motoru tam olarak 16kg ağırlık kaybetmiş durumda. Üstelik bu kayıp performansından da hiçbir şekilde ödün vermemekte. Motorun tek başına 725 beygir gücünde olduğunu bir parantez açarak belirtelim, 725’lik güç aracın arkasındaki devasa fan sayesinde yakalanabiliyor. Aracın yere son derece yakın olduğunu da söyleyebiliriz. Dolayısıyla T.50s, yoğunlukla düz ve pürüzsüz pistlerde kullanıma müsait olacak. Sürücü koltuğu ise tam olarak aracın ortasında. Ek bir koltuk almak isterseniz farklı bir fiyatlandırmaya tabi tutulmanız gerekecek.

T.50s tasarım bazında da ciddi dengelemelere tabi. Aracın gerek hava akışı performansı ve gerekse sürücü güvenliği adına sağladığı birçok tasarım önlemi mevcut. Ancak bu önlemler yoğunlukla arka tarafta bulunan fan çıkışının randımanını arttırmaya odaklandırılmış. Halihazırda elde edilen 725 beygirlik gücün de bu şartlar altında sağlandığını belirtelim. Gordon Murray tarafından gelen bilgilere göre aracın üretimine Ocak 2023’te başlanacak. Dolayısıyla firmanın önünde yaklaşık 2 senelik bir hazırlık periyodu mevcut. Gordon Murray’ın Birleşik Krallık’taki tesislerinde üretilmesi planlanan aracın vergiler hariç toplamda 3.1 milyon streline mal edilmesi öngörülmekte. Dolayısıyla aracın fiyat bazında da yüksek rakamlarla karşımıza çıkması kuvvetle muhtemel. Gordon Murray T.50s Niki Lauda özellikleri bakalım pistlerde tozu dumana katması için yeterli olacak mı, bunu zamanla göreceğiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.