480 km/s Hızı Devirecek, 2019 Yeni Hennessey Venom F5 Tanıtıldı

otokokpit instagram

Süper spor otomobil dünyasında son yılların en iddialı çekişmesi yaşanıyor. Bugatti ve Koenigsegg’in ekstrem hız rekoru denemeleri, birbirine üstünlük kurma çabalarının sonucunda İsveçli firma gücü elinde tutuyor. Hatta son olarak Agera RS dünyanın en hızlı seri üretim otomobil unvanını ele geçirdi. Fakat bu sevinç kısa sürecek. Çünkü Yeni Hennessey Venom F5 geliyor ve bu araç parmak ısırtacak verilere sahip. İşte detaylar…

2019 Yeni Hennessey Venom F5

Yeni Hennessey Venom F5, Amerikalıların gururu olmaya geliyor. Çünkü dünyanın en hızlı seri üretim otomobili olma unvanını alacak teknik özelliklerle tanıtıldı. Hemen detayları paylaşayım. Bu aracın kalbinde çift turbo beslemeli yeni V8 ünite bulunuyor ve firma bu motordan 1600 ps güç almış. Tabi her şey güç değil. 1338 kilogram boş ağırlığıyla öne çıkan araç, 7 ileri oranlı tek kavramalı şanzımana sahip olup çok iddialı performans verileriyle öne çıkıyor.

2019 Yeni Hennessey Venom F5 Teknik Özellikleri

Mesela; 0-300 km/s hızlanmasının 10 saniye altında olduğu belirtiliyor. İşte bu değer çok ama çok iddialı. Öyle ki Hennessey Venom F5 bu veriyle Formula 1 araçlarından daha da hızlı olduğunun kanıtıdır. Hepsi bu değil. Biliyorsunuz Bugatti Chiron’un 42 saniyelik 0-400 km/s-0 rekoru vardı. Yani bu Chiron 42 saniye içerisinde 0’dan 400 km/s hıza ulaşıp, bu hızı yakaladığı an tamamen duruşunu toplamda 42 saniyede gerçekleştirerek yeni bir rekor kırdı. Fakat İskandinavlar rahat durmadı ve Koenigsegg firması bu rekoru Agera RS ile 36.44 saniye süresiyle egale etti. Yeni Hennessey Venom F5‘in teknik özelliklerinde açıklanan değere göre 0-400 km/s-0 hızlanma ve tamamen durma işlevini 30 saniyenin altında yapacağı belirtiliyor. Bu tam anlamıyla çılgınlık! Hepsi bu da değil. Maksimum hızında 484 km/s olacağı belirtiliyor. Bu arada önde 19 inçlik, arkada ise 20 inçlik şık jant takımı bulunuyor. Bunlara önde 265/35 R19, arkada ise 345/30 ZR20 Michelin Pilot Sport 4 S performans lastikleri eşlik ediyor.

2019 Yeni Hennessey Venom F5 0-400-0

Açıkçası böylesine teknolojik gelişmeleri ülkem adına kıskanmıyor değilim. Mühendislik böylesine özel araçları üretmek içinde var. Maalesef bizdeki algı oturduğun yerden imza at, maaş aldan öteye geçmediği için yıllardır seri üretime geçemiyoruz. Neyse Venom F5 birkaç bilgi daha aktarıp yazıyı sonlandıralım.

Vee gelelim bu eşsiz otomobilin günahına. Amerika pazarı için açıklanan fiyat tamı tamına 1.6 milyon dolarcık olup üretiminin 24 adetle sınırlı tutulacağı söyleniyor. Sırada 2019 Yeni Hennessey Venom F5 fotoğrafları ve tanıtım videosu var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
kütahya evde masaj mersin evde masaj diyarbakır evde masaj sakarya evde masaj muğla evde masaj