Oto Kokpit

2023 Pagani Utopia Teknik Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

Geleceğin süper otomobili olarak üretilen ve lanse edilen Pagani’nin yeni modeli, gelecekten günümüze ışınlanarak gelmiş etkisi yarattı. Tasarımıyla, şıklığıyla, uzay teknolojisini yansıtan modernliği ve fiyatıyla neredeyse dudakları uçuklattı. C10 kod adıyla tanıtılan önceki modellerinin geliştirilmiş versiyonu olan 2023 Pagani Utopia ideal dünyayı tanımlıyor. Üretici önceki model sahiplerinin görüşlerini de alarak yeni modelin prototipini oluşturmuş. Talepler ortak üç noktada birleşmiş. Üstün sürüş keyfi, hafiflik ve sadelik. Yeni model, çıkış sloganı olan sürüş keyfi, hafiflik ve sadelik olarak karşımıza çıkıyor. Yeni modeli tanımlayan üç özellik tanıtılan modelde göze çarpıyor.

2023 Pagani Utopia Teknik Özellikleri

2023 Pagani Utopia Teknik Özellikleri

Yeni Pagani model gücünü, Mercedes-AMG firmasına özel olarak ürettirilen Pagani 6,0 litre çift turbo şarjlı V12 motordan alıyor.  Özel geliştirilen motor 6000 dev/dak’da 852 beygir ve 1100 nm tork güç üretiyor. 2023 Pagani Utopia modelinin toplam ağırlığı 1280 kilogram olarak açıklanarak şaşkınlık yarattı. Üstün performansa göre aracın hafif tasarımı en çok etkileyen özelliği oldu. İki ayrı şanzıman özelliği sunuluyor. 7 ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzıman diğeri ise klasik 7 ileri, debriyaja bağlı manuel şanzıman. Arka akslarda elektromanyetik diferansiyel bulunuyor. Şasi yapısı carbo-titanyum HP62 G2 ile Carbo-Triax HP62 malzemelerinden üretilerek oluşturulan monokok sisteme sahip. %28 daha sert karbon fiber kullanılarak gövde oluşturularak hafiflik sağlanmıştır. 6 kg ağırlığa sahip egzoz çıkışları seramik kaplamalı titanyumdan üretilmiştir. Tüm bu hafif malzeme kullanımları sonucunda araç ağırlığı 1280 kilograma düşürülerek araç tasarlanmıştır. Süspansiyonlar, sarmal yaylar, alüminyum alaşımlı bağımsız çift salıncak, elektronik kontrollü amortisörler kullanılarak üretilmiştir.

2023 Pagani Utopia Kokpiti

2023 Pagani Utopia Öne Çıkan Özellikleri

1280 kilogramlık ultra hafif yapısı ile öne çıkan Pagani Utopia‘nın yeni nesil tasarımı ilgi çeken detayların başında yer alıyor. Ön tarafta 6, arka tarafta 4 pistonlu kaliperlere sahip Brembo seramik disklerden oluşan fren sistemine sahip araç, yüksek hızda etkili fren sistemi oluşturularak tasarlanmıştır.  Önde 21, ardada 22 inç jant kullanılmıştır. Jant kenarlarında türbin şeklinde parçalar sirkülasyon oluşturarak, fren içinde oluşan sıcak havanın dışarı atılmasını sağlıyor. 99 adet üretilmesi planlanan 2023 Pagani Utopia modelinin 2023 ikinci yarısında piyasaya sunulması bekleniyor. Üretilecek model sayısı açıklandığı anda hepsi satılan modelin, fiyatının 2.170.000 Euro olduğu bilgisi verildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }