Sürücü Kursları Rehberi

2021 Yeni Toyota Yaris Cross Teknik Özellikleri ile Tanıtıldı

B SUV dünyasına bir araç daha eklendi. Japon üretici karşımıza yeni Toyota Yaris Cross ile çıktı. GA-B platformunda Fransa’da üretilecek olan bu otomobilde 4. nesil hibrit teknolojisi kullanılmış ve akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi bulunuyor. Yıllık 150 bin satış adedi ile pazara çıkacak olan aracı gelin yakından tanıyalım.


2021 Yeni Toyota Yaris Cross Özellikleri

Citroen C3 Aircross, Fiat 500X, Ford Puma, Honda HR-V, Hyundai Kona, Kia Stonic, Nissan Juke, Peugeot 2008, Renault Captur gibi araçlarla aynı segmentte yarışacak olan Toyota Yaris Cross hakkında teknik kısıma geçmeden markanın açıkladığı ilk bilgileri aktarayım. Aracın dış tasarımı RAV4’e atıfta bulunsa da yeni tasarım diline uygun şekilde hazırlanmış. Birçok rakibi gibi çift renkli kimliğe bürünen Yaris Cross’un yaşam alanı da bir dış kimliğine ve sınıfına uygun olarak hazırlanmış. Öte yandan iç mekan pratiklik ve çok yönlü kullanım temel alınarak hazırlanmış. Buna ek olarak 40:20:40 katlanabilen arka koltuklar sayesinde daha fazla yükleme ihtiyaçları giderilebiliyor. Teknolojik anlamda ise Toyota Safety Sense ile güncel aktif güvenlik asistanları bu otomobilde sunulacak.

Yeni Toyota Yaris Cross İçi

2021 Yeni Toyota Yaris Cross Teknik Özellikleri

4.180 mm uzunluğa,
2.560 mm aks aralığına,
1.765 mm genişliğe,
1.560 mm yüksekliğe sahip olan yeni Toyota Yaris Cross modelini ailenin bir büyük SUV modeli CH-R ile kıyasladığımızda 210 mm daha kısa, aks mesafesi 80 mm daha az, genişliği 30 mm dar ve yükseklik bakımından ilginçtir Yaris Cross 5 mm daha fazla değere sahip. B SUV olmasına karşın Yaris Cross, abisi CH-R’a göre daha yüksek olması aracın SUV karakterini daha öne çıkarıyor. Zaten tasarım yapısıyla da yüksek görüntü desteklenmiş. Açıkçası aracı bu yönüyle oldukça başarılı buldum. Hatırlarsanız önceki nesil Peugeot 2008’de görüntü bakımından SUV karakteri pek taşımıyordu. Fakat yeni yüzüyle bunu tamamen aştı.

Yeni Toyota Yaris Cross Rakipleri

Peugeot 2008 demişken yeni Toyota Yaris Cross‘i bu araçla karşılaştıralım. 2008’in boyutsal verilerine baktığımızda bu araç 4.300 mm uzunluğa, 2.605 mm aks aralığına, 1.815 mm genişliğe ve 1.530 mm yüksekliğe sahip. Yani Toyota Yaris Cross, en ciddi rakiplerinden birisi olan yeni 2008’e göre 120 mm daha kısa, 50 mm daha dar ve 30 mm daha yüksek değerlerde bulunuyor.

2021 Toyota Yaris Cross modelinin kaputu altında yeni 1.5 litrelik 3 silindirli hibrit motor sunulacak. 116 ps güce sahip bu ünite önden çekişli ve AWD-i adlı akıllı dört tekerden çekiş seçeneği ile alınabilecek.

2021 Yeni Toyota Yaris Cross

Peki yeni Toyota Yaris Cross ne zaman satışa çıkacak? Lansmanı bugün yapılan aracın Avrupa pazarında satışına 2021 yılında başlanacak. Şimdilik paylaşacaklarım bu kadar. Yeni bilgiler oldukça güncelleme yapacağım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git